Spor salonunda egzersiz yapmak daha faydalı

İş hayatı koşturmasından ötürü spor salonuna yazılmak, spor salonunda egzersiz yapmak bazen gerçekten gözümüzde büyüyor. Birkaç egzersiz aleti alıp evde yapmak daha mantıklı mı yoksa? Avustralya'daki New England Üniversitesi araştırmacıları işte tam da bu konuyu araştırdı. Uzmanlara göre spor salonunda egzersiz yapmak, tek başına evde ağırlık kaldırmak ya da egzersiz yapmaktan çok daha faydalıymış.

Spor salonunda egzersiz yapmak daha faydalı

New England Üniversitesi araştırmacıları 12 hafta boyunca 70 kişi üzerinde incelemelerde bulundu. 

Araştırmaya katılanlar bir taraf tek, diğer taraf grup olmak üzere ikiye bölündü, haftada en az yarım saat boyunca çeşitli egzersizlere tabi tutuldu.

Grup egzersizlerine katılanların stres düzeyleri tek başına spor yapanlara göre yüzde 26 daha az çıktı.

Dr. Dayna Yorks, "Bazı egzersizler kişileri zorlasa da arkadaşlık ortamından ötürü kişiler kendilerini rahat hissediyor. Bu da stres düzeylerinin düşmesine ve kişilerin spor yaparken daha motive olmalarını sağlıyor" diyor.

Yani olay eve gideyim de biraz vücut çalışayım sonra gideyim de birazcık mekik çekeyim değil.

Arkadaşlarınızla beraber 'zorluklara birlikte göğüs germek' diye bir şey var ya, zorluk yerine ağırlık deyin, alın size sonuç.

Spor motive olmak için yapılmalı, hırsla ya da zorunlulukla değil.

Vücut geliştirmek için de egzersiz yapılabiliyor elbette, bunda bir sıkıntı yok, sıkıntı insanların 'Spor yapmam lazım' stresi yaşamaları.

Sağlıklı bir beden için sağlıklı bir ruha da sahip olmak gerekiyor.

Her şeyden ötede de öncelikle keyif almak ve mutlu olmak var.

Dolayısıyla işten sonra koşturarak eve gidip bir iş gibi spor yapmak yerine belki bir iş arkadaşınızı spor salonuna yazılmaya ikna edip çok daha eğlenceli ve huzurlu olabilmeniz sanki daha mantıklı gibi.

 

twitter.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak