SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Djokovic dejavusu

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Çevremizde Kovid-19 vakaları her geçen gün artarken, Omicron tüm dünyayı altüst etmişken aşının değerini bir kez daha anlamış bulunuyoruz. Elbette hâlâ aşı karşıtları da var tanıdığımız, onlara da saygı duyuyorum.
Ama işte o saygı da bir yere kadar. Başkalarına saygısızlık yaptıkları zaman ister istemez bitiyor. Bkz. Novak Djokovic’in durumunda saygı duyulabilecek bir şey kalmadı. Dünyanın bir numaralı tenisçisi de olsanız gittiğiniz her ülkenin kanunlarına uymak zorundasınız.
Avustralya Açık’a katılmak için Avustralya’ya giden Djokovic’in aşı karşıtlığı en başından beri biliniyordu.
Ama daha sonra ortaya çıktı, usta tenisçinin son 14 günde İspanya’da olduğunu beyan edip aslında Noel tatilini Belgrad’da geçirdiği.
Üstelik Instagram paylaşımlarından belli oldu ve bunun üzerine paylaşımlarını da sosyal medya hesabından silmek zorunda kaldı.
Daha sonra Kovid-19 geçirdiğini beyan etti, işte bu aşamada da pozitif olduğunu söylediği tarihlerde birçok etkinliğe katıldığı ve çocuklarla poz verdiği ortaya çıktı. Daha sonra pozitifken sosyalleşmesini “Hata yapmışım” diyerek geçiştirdi.
Şimdi ise Novak Djokovic’in vizesi ikinci kez iptal edildi, Avustralya Açık’ta oynayamayacak ve 2025’e kadar yeniden Avustralya’ya gidemeyecek.
Avustralya hükümeti, Novak Djokovic’in vizesini ikinci kez iptal etmekte son derece haklı, çünkü Avustralya kadar Kovid-19 döneminde sıkı önlem alan bir ülkenin kanunlarını hiçe saymak ve üstüne yalan beyanlarda bulunduğu bir kez ortaya çıktıktan sonra yeniden yalan beyanda bulunmak Djokovic’i haksız duruma düşürdü.
Pazartesi günü mahkeme kararıyla vizesi geri verilen Novak Djokovic’in Bakan Alex Hawke’ın yasal hakkını kullanıp vizeyi yeniden iptal etmesine itiraz edebilme hakkı bulunuyor.
Avustralya Açık 17 Ocak Pazartesi günü başlayacak. Djokovic’in itirazının hafta sonu görüşülüp görüşülemeyeceği ise henüz bilinmiyor. Ama itirazlara rağmen, Avustralya’yı haklı buluyorum, dünyanın bir numaralı tenisçisinin bile kanunların üstünde olmadığını gösterdikleri için.

Avustralya’ya direkt uçuş başlayabilir

Avustralya Büyükelçisi Miles Armitage’la tanışma şansım oldu bu hafta. Hayır, Djokovic değildi konumuz. Türkiye’den Avustralya’ya direkt uçuş olmamasını konuştuk uzun uzun. Avustralya’nın bu konuda üstüne düşeni yapacağını ve THY ile görüşmeler yapacağını anlattı. Gerçekten de THY’nin Avustralya’ya uçması harika olur.

 

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Gastroekonomi Zirvesi'nden notlar
  2. Genç Yetenekler’den AKM’de dev konser
  3. Günün programı
  4. Londra Caz Festivali İstanbul’a geliyor
  5. Lagerfeld koleksiyonu açık artırmada
  6. Bir aşk ve nefret ilişkisi: Elon Musk
  7. Od Urla'dan yeni Bodrum restoranı
  8. Gelecek program: Mardin Bienali
  9. CI’dan yeni, yerli, güncel sanat fuarı
  10. Abramović’den Bellucci’ye Callas