Saat takmayan saat koleksiyoneri

9 Ağustos 2020

Dikran Masis, 45 yılda oluşturduğu ve dünyanın en önemli koleksiyonları arasında gösterilen cep saati koleksiyonunu, Richard Chadwick imzalı “A Voyage Through Time: The Masis Collection of Horological Masterpieces” adlı kitapta anlatıyor

Geçen yaz Assouline yayınevinden çıkan “Turquoise Coast” kitabı gündemdeydi, bu yaz ise Unicorn Publishing Group’un yayımladığı “A Voyage Through Time: The Masis Collection of Horological Masterpieces”. İngiltere’de geçen ay piyasaya çıkan 220 sterline (yaklaşık 2 bin 110 lira) satılan, 416 sayfalık dev kitap, dünyanın en kapsamlı cep saati koleksiyonu olan Masis Koleksiyonu’nu anlatıyor.

Saat uzmanı Richard Chadwick’in kaleme aldığı kitap, saat yapımının nasıl bir minyatür sanat olduğunu, 400 yıllık saat yapımı tarihini ve aslında Avrupa tarihini ayrıntılarıyla anlatıyor. Ayrıca Barok dönemde Cenevre tarzıyla ünlü Huaud Ailesi’nin eserlerinden 19. yüzyıl başlarında Çin’e ve Türkiye’ye ihraç edilen saatlere kitapta yer veriliyor.

Kitap, sadece Masis Koleksiyonu’nun ne kadar zengin ve çok kültürlü olmasının altını çizmekle kalmıyor, aynı zamanda saat yapımı başyapıtlarını da gözler önüne seriyor.

Her biri tarihin bir dönemine belge olan saatlerden oluşan Masis Koleksiyonu, tanıdık bir isme, pandemi döneminde 1447 kiracısından para almayarak gündeme gelen iş insanı Dikran Masis’e ait.

Saat uzmanı Richard Chadwick’in kaleme aldığı kitap, saat yapımının nasıl bir minyatür sanat olduğunu, 400 yıllık saat yapımı tarihini ve aslında Avrupa tarihini ayrıntılarıyla anlatıyor. Ayrıca Barok dönemde Cenevre tarzıyla ünlü Huaud Ailesi’nin eserlerinden 19. yüzyıl başlarında Çin’e ve Türkiye’ye ihraç edilen saatlere kitapta yer veriliyor.

Kapalıçarşı’dan  gelen telefon

Yazının devamı...

GERÇEKTEN SIKINTI YOK MU?

8 Ağustos 2020

Kadına şiddete sonuna kadar karşıyız, nerede ve kim tarafından yapılırsa yapılsın. Son günlerde Çeşme’de The Beach of Momo’nun adı geçen şiddet olayını üzüntüyle ve şaşkınlıkla takip ediyoruz.

Yaşanan korkunç olayda Momo’nun bir suçu ya da ihmali var mı, buna elbet yargı karar verecek. Ama her ne olursa olsun üzücü olan, ülkemizin en popüler tatil destinasyonlarından birinde böyle bir olayın yaşanmış olması ve tabii zamanında müdahale edilememiş olması. Momo tarafından yapılan açıklamayı okurken de, servis edilen video görüntülerini izlerken de hissim aynıydı, keşke bu kadar kötü bir açıklama yapmamış olsalardı, keşke bu metin daha düzgün yazılsaydı ve tabii keşke o gönderdikleri korkunç görüntülerdeki konuşmaları en azından duymasaydık.

Daria Kyryliuk’un sosyal medyadaki paylaşımının ardından yaptıkları açıklama şöyle:

“Meydana gelen yaralanmada güvenlik ekibimizin hiçbir dahli yoktur. İki farklı grup arasında çıkan tartışmayı ayırmak için güvenlik ekibimiz müdahale etmek durumunda kalmıştır. Momo’da geçirdiği vakitlerde kendi arkadaşlarına sergilediği agresif tavırlarından dolayı Daria Kyryliuk’a sevgilisinin korumaları mekanda bulunduğu süre boyunca eşlik etmiştir. Taraflar güvenli bir şekilde ayrıldıktan sonra Daria Hanım’ın evine gittiği ve komşusuyla da kavga ettiği, olaya polisin müdahale ettiği öğrenilmiştir.”

Bir mekanın müşterisini mekandan ayrıldıktan sonraki davranışlarıyla suçlamaya kalkışması yersiz, özellikle de yargıya intikal etmiş bir durumda mekanın belgeleri sunup çalışanları ve müşterileri arasında tamamen tarafsız kalması gerekirken. Görüntüler ise daha da fena, iki erkek arasında aynen şu konuşma geçiyor:

“Soner abi sıkıntı yok, bu görüntülerin orijinalleri bende, daha yüksek çözünürlükte, farklı açılardan var. Kız şu anda yerde, sevgilisinden dayak yedi, büyük ihtimal ikisi de uyuşturucu almış. Kız sevgilisinin elinden kaçmaya çalışıyor.”

Türkiye’nin en iyi beach club’ı seçilen Momo’nun basına servis ettiği görüntülerdeki konuşmalar bunlar.

Sormak lazım, gerçekten sıkıntı yok mu?

Yazının devamı...

Sanat eleştirmenleri değil Kendall Jenner haklıymış

4 Ağustos 2020

Architectural Digest dergisinin Eylül sayısına Kendall Jenner kapak oldu, evini ve çağdaş sanat koleksiyonunu paylaştı.

Kapaktaki fotoğrafta Kendall Jenner kadar dikkat çeken bir diğer şey ise duvara asılı bir James Turrell heykeli.

Kendall Jenner’ın geçen yıl Frieze Art Fair Los Angeles’ta 750 bin dolara satın aldığı heykelin aslında yatay olduğu ve dikey asılamayacağını yazdı sanat eleştirmenleri ve son yıllarda çağdaş sanat fuarlarında sık sık boy gösteren ve sadece partilerine katılmak yerine aynı zamanda iyi bir koleksiyoner olma yolunda da ilerlemeye çalışan Kendall Jenner’la epey dalga geçtiler, James Turrell heykelini yanlış astığı için.

Koleksiyonunda Tracey Emin, Lauren Greenfield, Barbara Kruger, Richard Prince, Raymond Pettibon ve Sterling Ruby gibi sanatçıların da eserleri bulunan Kendall Jenner’ın James Turrell’e ise ayrı bir hayranlığı var.

Amerikalı sanatçı James Turrell ışık manipulasyonu ile öne çıkıyor, pilot olmasının avantajını da kullanarak işlerini havadan görüntülenecek şekilde hayal ettiğini vurguluyor.

Kendall Jenner’ın ablası Kim Kardashian ile evli olan Kanye West de bir James Turrell hayranı, daha önce Turrell’e ‘Roden Crater’ı tamamlayabilmesi için tam 10 milyon dolar bağışta bulundu.

Turrell’in eserlerinin çoğu ya dikey ya da yatay sergilenebiliyor, iki türlü asılması kabul edilemez denilirken Pace Gallery’den Kendall Jenner koleksiyonundaki eser ile ilgili açıklama geldi, bu eser koleksiyonerin isteğine göre iki türlü de asılabilir diye.

İşte bu durumda son gülen sanat eleştirmenleri değil, Kendall Jenner oldu.

Yazının devamı...