Bir devrin sonu

10 Aralık 2023

Stiliyle, duruşuyla, sanat-mimari tasarım ve eğitim dünyasına değerli katkılarıyla özel bir yeri vardı Mica Ertegün’ün. Eşi Ahmet Ertegün ile New York’ta bir döneme damga vurdu. 97 yıllık hayatına bakın nelere sığdırdı.

Onu en son bir yaz günü Yalıkavak pazarında görmüştüm. Her zamanki gibi son derece zarifti; sade giyimiyle de incecik vücuduyla da asil duruşuyla da hemen fark ediliyordu. O sıcakta herkes efil efil elbiseler giyerken, o beyaz bir pantolonu tercih etmişti. Ayağında parmak arası terlikler yerine loaferlar vardı. Başında da basit bir hasır şapka. 

Ahmet Ertegün’ün Bodrum’daki Ağa Han ödüllü, Turgut Cansever imzalı meşhur evinin 13 milyon euroya satıldığı söylentilerinin çıktığı gün, Mica Ertegün en sade haliyle Yalıkavak pazarındaydı. Sonradan söylentilerin doğru olmadığı da ortaya çıktı. Biliyorsunuz, Mica Ertegün, Bodrum’daki evde Henry Kissinger’den Mick Jagger’a, Sting’den Dustin Hoffman’a birçok ünlü ismi ağırladı. 

Kendisi Amerikan Vogue dergisinin seçtiği

Yazının Devamı

Moda Ödülleri nasıl geçti?

7 Aralık 2023

İngiliz Moda Konseyi, bir kez daha moda ve eğlence dünyasından ünlü isimleri pazartesi akşamı Royal Albert Hall’da bir araya getirerek tüm dünyanın gözlerini Londra’ya çevirmeyi başardı.

Top modeller, tasarımcılar, ünlü konuklar ve aralarında Pamela Anderson, Anne Hathaway, Gwyneth Paltrow ve Stormzy’nin de bulunduğu Hollywood yıldızları Moda Ödülleri’nde buluştu.

Ödüllerin kazananları arasında tasarımcılar Sarah Burton ve Jonathan Anderson ile model Paloma Elsesser de yer aldı.

İtalyan moda tasarımcısı Valentino Garavani, bu yılın üstün başarı ödülüne layık görüldü.

Ödülü Valentino Garavani adına Giancarlo Giammetti kabul etti ve törene birlikte katıldığı Gwyneth Paltrow, Brad Falchuk, Anne Hathaway ve Yunanistan Prensi Pavlos ile kutladı.

Gwyneth Paltrow ve Anne Hathaway vintage Valentino elbiseleriyle törene katılarak Garavani’yi onore etti.

İngiliz Vogue’un genel yayın yönetmenliği görevinden yakın zamanda ayrılan Edward Enninful, Öncü Ödülü’nü aldı. Paloma Elsesser, Yılın

Yazının Devamı

Art Basel Miami hakkında bilmeniz gerekenler

5 Aralık 2023

Art Basel, Miami Beach Kongre Merkezi’nde bu hafta başlıyor. 6 ve 7 Aralık’ta ön gösterim günleri olmak üzere 8-10 Aralık tarihleri arasında devam edecek.

Aslında her şey bir sanatseverin Art Basel’i takip etmesi ve Miami’ye getirmek istemesiyle başlıyor.

Ve tabii bu uluslararası sanat fuarının 21 yıl önce Miami’ye gelmesi Miami’nin şehir olarak konumlandırmasını çok olumlu etkiliyor.

“Aslında o zamanlar Miami Vice yıllarıydı, Miami’nin çok başka bir imajı vardı. Kültürel ekosistem şimdi olduğundan çok daha az gelişmişti” diye anlatmıştı geçen yıl Art Basel’in önceki CEO’su Marc Spiegler konuşmasında.

Şimdi ise Miami gerçekten hem sanat hem de tasarım alanlarında dünyanın sayılı şehirlerinden biri haline geldi.

Art Basel Miami, 2001’den beri 11 Eylül terör saldırıları, kasırgaların hem şehir hem de kongre merkezi üzerindeki etkisi, 2016’da Zika virüsünün patlak vermesi ve tabii ki Kovid-19 pandemisi derken birçok zorlu sürecin üstesinden gelmek zorunda kaldı.

Miami Beach’te ge&cce

Yazının Devamı

Bavuldaki hazine müzayede evinde

3 Aralık 2023

Elizabeth Taylor’ın yardımcısına hediye ettiği ve aralarında Oscar elbisesinin de olduğu bir bavul dolusu kıyafeti Londra’da Kerry Taylor Müzayede Evi’nde satışa çıkmaya hazırlanıyor

Tam 12 yıl önce Londra Christie’s’de Elizabeth Taylor Koleksiyonu’nu incelemiştim. Bırakın müzayedeye katılmayı, sergisini gezebilmek için bile bir giriş ücreti ödüyordunuz ve elde edilen gelir Elizabeth Taylor AIDS Vakfı’na bağışlanıyordu. Peki ama koleksiyonu bu kadar özel yapan hangi parçaydı? 3.5 milyon dolar değerinde, 33.19 karat bir tektaştı. Richard Burton’ın 1968’de bir müzayededen 300 bin dolara alıp Elizabeth Taylor’a hediye ettiği pırlanta yüzük. 

Bu arada Richard Burton, Elizabeth Taylor’ın mücevher tutkusunu anlayabilmiş ilk eşi değil. İlk Mike Todd keşfetmiş Elizabeth Taylor’ın bu tutkusunu ve ona 29.4 karat bir tek taş yüzük ve pırlantalarla süslü bir taç almış. Elizabeth Taylor 1957’deki Oscar töreninde bu hediyeleri takmış. Hatta Burton’ın 33.19 karatlık tek taş yüzüğü alması

Yazının Devamı

Barış için enerji

30 Kasım 2023

Ankara’da 13. Türkiye Enerji Zirvesi’ndeyim. 25 ülkeden bin 500 üzerinde katılımcının olduğu 3 günlük çok kapsamlı panel ve konuşmalar sonrası ortaya çıkan sonuç şu: Türkiye, global enerji piyasası için jeopolitik olarak çok önemli.

Bunu sadece Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın ya da Türkiye enerji sektörü yöneticilerinin değil, Washington merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council’ın düzenlediği panelde de duyuyoruz. 

Avrupa Komisyonu Eski Başkanı ve Portekiz Eski Başbakanı Jose Manuel Barroso da, Atlantic Council Yönetim Kurulu üyesi İspanya eski Dışişleri Bakanı Ana Palacio da hemfikir.

“Türkiye, Avrupa ile büyük enerji kaynakları arasında yer alan stratejik konumu ve güçlü şebeke varlığının yanı sıra bölgedeki en gelişmiş elektrik ve doğal gaz ticaret piyasası altyapısına sahip durumda. Bu durum ülkemize, bahsi geçen işbirliği ve etkileşim için çok değerli bir rol yüklemekte” diyor Türkiye Enerji Zirvesi Başkanı Mustafa

Yazının Devamı

Güncel sanat dünyasında öne çıkanlar

28 Kasım 2023

İstanbul’da geçen hafta başlayan, bu hafta son hızla devam eden birçok sevindirici kültür-sanat etkinliği var.

İşte kaçırılmaması gerekenlerden küçük bir seçki...

* ArtSümer 20. yılını kutladı: Aslı Sümer, hiç çizgisini bozmadan, duruşundan taviz vermeden emin adımlarla ilerledi. Dün akşam Momo Bebeköy’de ArtSümer’in 20. yılını sanatçılarından ve koleksiyonerlerinden oluşan bir grup ile kutladı. Nice nice yıllara!


Canan Tolon

* The Pill’de Elif Erkan sergisi: Suela J. Cennet’in galerisi The Pill’de Elif Erkan’ın ‘In Bloom’ sergisi perşembe akşamı açılıyor, 21 Ocak’a kadar devam edecek. “Yaz tatili ve yazlık ev kavramlarını, Türkiye’nin modernleşme sürecinde belirli bir döneme özgü kültürel bir aygıt olarak ele alarak, iş-yaşam dengesi, üretkenlik, performans ve sosyal sınıf gibi değişen olgular ile arazi kullanımı ve konut gelişimi gibi kolonileştirici eylemler üzerine düşünce alanı açıyor.” diye özetliyorlar sergiyi.

* Dirimart’ta Canan Tolon sergisi: Canan Tolon’un

Yazının Devamı

Bu iş burada biter mi?

26 Kasım 2023

OpenAI’ın kurucusu ve CEO’su Sam Altman’ın, yönetim kurulu tarafından görevinden alınıp Microsoft’a transfer olması ve yeniden OpenAI’daki görevinin başına dönmesi sadece 5 gün sürdü. Peki, ama bu süreç bizim için ne demek?

Şimdiye kadar hiç yaşanmamış tarihi bir an yaşanıyor. OpenAI’ın kurucularından, CEO Sam Altman’ın, yönetim kurulu tarafından işten çıkarılıp 5 gün sonra görevine iade edilmesi sadece teknoloji dünyası için değil, iş dünyası için de bir ilk. Evet, daha önce Steve Jobs’un Apple’dan uzaklaştırılıp daha sonra geri dönüşüne de şahit olduk ama beş gün içinde bu kadar güçlü bir lobi ilk defa görüyoruz. Ve tabii hepimizin günlük hayatını da etkileyeceğini biliyoruz.

Beş günlük gelişmeleri sıralayalım: Cuma günü Sam Altman’a bir Google Meet link’i gönderildi ve toplantıda OpenAI’nin baş bilim insanı ve kurucu ortaklardan biri olan Ilya Sutskever’in okuduğu metin ile Sam Altman işten

Yazının Devamı

Haluk Akakçe Vakfı destek bekliyor

23 Kasım 2023

Pazartesi akşamı Akaretler Sıraevler’de 33 numarada Bilgili Holding CEO’su Sinan Temo ev sahipliğinde toplandık. 

Yakın zamanda çok erken kaybettiğimiz değerli sanatçı Haluk Akakçe’yi anmak üzere. 

Hatırlayacaksınız, Artweeks Akaretler kapsamında Haluk Akakçe’nin eşi Nevzat Bayazıt Akakçe’nin isteğiyle Haluk Akakçe’nin evi ve atölyesi ziyarete açılmıştı. 

2 haftada 15 bin kişi gezmiş Haluk’un evini, atölyesini. 

Kostümlerinden boyalarına, Bilgili koleksiyonunda yer alan eserlerine kadar Haluk’un iz bıraktığı birçok şeyi görme şansı olmuş. Şimdi ise Nevzat Hanım Haluk’un arkadaşlarını ve koleksiyonerlerini bir araya getirerek Haluk’un son arzusunu yerine getirmek için çalışıyor. Haluk, Mayıs 2022’de bir kültür sanat vakfı kurmak için çalışmalara başlamış, sonra sağlığı bozulunca çalışmalar da yarım kalmak zorunda kalmış. 

Şimdi ise Nevzat Hanım sponsor arayışına girişmiş ve Haluk Akakçe Sanat Kültür Eğitim Vakfı’nın yaşayabileceği bir mekan

Yazının Devamı