FİLMEKİMİ’NDE KAÇIRMAMAK GEREKEN 8 FİLM

5 Ekim 2019

Sinema meraklılarının heyecanla beklediği Filmekimi dün başladı, 13 Ekim Pazar gününe kadar devam ediyor.

Bugün, Filmekimi için yaptığım tamamen kişisel listemi sizinle paylaşıyorum.

1. Acı ve Zafer: Pedro Almodovar’ın son filminde başrollerde Antonio Banderas ve Penelope Cruz var. Usta yönetmenin kendi yaşamından esinlenerek senaryosunu yazıp yönettiği filmde, Almodovar rolü Banderas’a 2019 Cannes En İyi Erkek Oyuncu ödülünü de kazandırdı.

2. Roger Waters: Us + Them: Pink Floyd’un kurucularından Roger Waters’ın ‘The Wall’ filminde de birlikte çalıştığı yönetmen Sean Evans’la ikinci projesi. Roger Waters’ın ‘Us + Them’ başlıklı 2017-2018 Avrupa turnesi sırasında Amsterdam’da çekilen filmde, Pink Floyd albümlerinden ve son albümü ‘Is This The Life We Really Want?’dan şarkıların canlı performansları yer alıyor. Müziğin yanı sıra insan hakları, özgürlük ve sevgi mesajlarıyla da dikkat çekiyor.

3. The Laundromat: Steven Soderbergh’in son filmi. Başrollerinde Meryl Streep, Gary Oldman, Antonio Banderas, James Cromwell ve Jeffrey Wright var. Film, Çin, Meksika, Afrika ve Karayipler’de Mossack Fonseca’nın üst düzey patronlarına ait sırları ortaya çıkaran gazetecilerin hikâyesini anlatıyor. Pulitzer ödüllü araştırmacı gazeteci Jake Bernstein’ın ‘Secrecy World’ adlı kitabından uyarlandı.

4. Saklı Gerçekler: Geçen yıl Altın Palmiyeli ‘Arakçılar’ filmiyle Filmekimi programında yer alan Japon yönetmen Kore-Eda Hirokazu’nun Japonya dışında ve Japonca hariç çektiği ilk filmi. 2019 Venedik Film Festivali’nin açılışında gösterildi. Başrollerde Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke, Clementine Grenier, Ludivine Sagnier var.

5. Marianne & Leonard: Aşk Sözleri: The Leader The Driver, Aileen Wurnos, Kurt And Courtney, Biggie and Tupac filmleriyle tanıdığımız Nick Broomfield imzalı film efsanevi müzisyen Leonard Cohen’in ‘So Long, Marianne’ şarkısına ilham veren Marianne Ihlen ile yaşadığı trajik aşkı Cohen’in kariyeriyle birlikte anlatıyor.

Yazının devamı...

Moda haftası hakkında bilmeniz gerekenler

3 Ekim 2019

İstanbul Moda Haftası, resmi adıyla Mercedes Benz Fashion Week Istanbul sektör için çok önemli bir etkinlik.İstanbul Moda Haftası, resmi adıyla Mercedes Benz Fashion Week Istanbul sektör için çok önemli bir etkinlik.

Üstelik İstanbul’da moda haftasının 10. yılı aynı zamanda.Moda haftaları dünyanın hiçbir yerinde eğlence olarak görülmüyor.Aksine, büyük bir sektör organizasyonu olarak görülüyor, tamamen moda basını, blogger’ları ve satın almacılara yönelik yapılıyor.Ön sırada ünlü davetliler de oluyor, daha fazla dikkat çekebilmek, daha fazla haber değeri sağlamak için.

Ama onun dışında sektörle ilgisiz kimse süslenip püslenip boy göstermeye gelmiyor.İşte biraz da bu yüzden New York, Londra, Milano, Paris moda haftaları ne olursa olsun ertelenmiyor, iptal edilmiyor.

Çünkü herkes sektörün eğlenceden çok daha öte olduğunu kabul etmiş durumda.Umalım, bizde de öyle olsun, İstanbul Moda Haftası da sektörle gerçekten ilgili kişileri bir araya getirebilsin, moda yazarları, editörleri üşenmesin, bizim diye küçümsemesin ve defileleri takip etsin.Biz ne kadar sahiplenirsek, başkaları da o kadar saygı duyacak İstanbul Moda Haftası’na.İşte önümüzdeki hafta gerçekleşecek etkinlikten notlar...

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul 8-11 Ekim tarihlerinde İHKİB’in organizasyonuyla Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde.

Yazının devamı...