SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

İçimiz yanıyor

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Canımız acıyor, çaresiz hissediyoruz, arka fonda dumanlar yükselirken selfie çılgınlığına devam eden şuursuzları gördükçe daha da üzülüyoruz.
İşte böyle bir anda sadece tek konu var gündemimizde öne çıkan.
Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çağatay Tavşanoğlu’nun son günlerde Muğla’dan Hatay’a kadar Akdeniz kıyısında peşpeşe çıkan orman yangınlarının sebepleri ile ilgili Twitter’da yaptığı açıklamalarla bilgileniyoruz:
“Bugün karşılaştığımız yangınların bazılarının bu kadar yayılmasının ve söndürülememesinin nedenlerinden birisi yüksek sıcaklıklar, düşük nem koşulları ve hızlı esen kuru rüzgarlardır. Özellikle geçen hafta Akdeniz’de görülen sıcak dalgaları Türkiye gibi birçok başka bölge ülkesinde de yangınlara yol açtı.
Bu nedenle Avustralya ya da Kuzey Amerika’da olduğu gibi Akdeniz havzasında da iklim değişikliğinin yangınları artırıcı etkisini bizzat yaşamaya başladığımızı söylemek mümkün. İklim değişikliğine bağlı olarak sıklığı artan sıcak dalgalarının da etkisiyle, ne yazık ki Türkiye’de de yerleşim yerlerinde zarara yol açan, insanların öldüğü ya da ölme riskiyle karşı karşıya kaldığı, önlenmesi güçleşen orman yangınları ile yüzleşmekteyiz. 2020 yılında Hatay’da çıkan yangın bunun ilk sinyalini vermişti. Bu sene Manavgat, Marmaris ve diğer birçok yerleşim yeri yakınında büyük tehlikeler atlatıldı.
Önümüzdeki aylarda ve özellikle önümüzdeki yıllarda daha büyük, daha şiddetli yangınlarda afetlerin boyutu da artabilir. İklim değişikliği sebebiyle, yangınları önleyici tedbirlerin daha az işe yarayacağını da düşündüğümüzde, önemli bir eforumuzu gelecek yıllardaki yangınların tehdidini ve olumsuz etkilerini azaltma konusunda şimdiden planlamalar yapmamız gerekiyor.
Aksi takdirde, daha çok can kayıplarının olduğu, daha çok yerleşimlerin yandığı afet boyutlarında orman yangınları önümüzdeki yıllarda bizi bekliyor olacak. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde yüzün üzerinde kişinin öldüğü Portekiz ve Yunanistan yangınlarının bize ders olması lazım.”

GÜRBÜZ DOĞAN EKŞİOĞLU İMZASI

Instagram’da en çok takip etmeyi sevdiğim Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun gurbuz.de hesabı.
New Yorker dergisine yaptığı efsane kapaklarla tanınan, bir dönem New York’ta da yaşayan Ekşioğlu, 10 yıldır İstanbul’da ve İstanbul’dan yaptığı çizimleri Instagram hesabında paylaşıyor.
24 Mayıs tarihli New Yorker dergisinin kapağında da imzası vardı.
Gündemi çok yakından takip edip, eleştirirken bile moral bozmadan düşündürüyor çizimleriyle.
İşte orman yangınlarında hissetiklerimizi de en iyi Ekşioğlu özetledi.

HEPİMİZ DESTEK OLALIM

Yaşanan orman yangınları sonrası TEMA Vakfı’nın dün saat 12.00’de başlattığı ağaçlandırma kampanyasına destek olmak önemli.
Kampanyaya katılım www.tema.org.tr internet adresinden gerçekleşiyor.
Fidan birim bedeli 13 TL. Ayrıca TEMA yazıp 3464’e mesaj atarak da kampanyaya destek olmak mümkün.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. İyi şanslar Nusret!
  2. Paris’te Christo imzası
  3. SPOT 10 yaşında
  4. En iyi 50’ye sayılı gün kaldı
  5. Moda-sanat iş birliği
  6. Nice yıllara SAHA!
  7. Abramovic’in unutulmayacak izleri
  8. En çok neleri konuştuk?
  9. Şehre sanatla dönüyoruz
  10. OMM iki yaşında!

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.