SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

MODAYA KARŞI MODA FOTOĞRAFÇISI

.

ABONE OL
Milliyet Haber

1980’de John Lennon’ın öldürülmesinden birkaç saat önce gerçekleştirdiği John Lennon ve Yoko Ono fotoğraf çekimiyle ünlendi usta fotoğrafçı Annie Leibovitz.

Rolling Stone’dan Vanity Fair’e birçok derginin unutulmayan kapaklarına imza attı. Demi Moore’un sekiz aylık hamile ve çıplak yer aldığı Vanity Fair kapak pozu gibi. Annie Leibovitz, San Francisco Art Institute’da okurken etkilendiği fotoğrafçılar Robert Frank ve Henri Cartier-Bresson’du. Richard Avedon, Helmut Newton ve Irving Penn’in moda fotoğraflarını beğense de modayı küçümsüyor, hatta saçma bulduğunu bile söylüyordu. Ancak daha sonra aranan moda fotoğrafçılarından biri oldu.

2009’da sevgilisi Susan Sontag’ın ölümünden sonra ise ciddi bir mali krize girdi, iflas etti ve fotoğraflarının haklarını da bir süreliğine kaybetti. Hatta bu süreçte bir Louis Vuitton kampanyası için modellik bile yaptı, 20’nci yüzyılın en önemli dansçılarından, yakın arkadaşı Mikhail Baryshnikov ile birlikte.

Yeniden doğuş

Vanity Fair için çektiği Bruce Jenner sonrası Caitlyn Jenner’ın yeniden doğuş fotoğrafları da etkileyici işlerindendi.

Hatta, “Leibovitz’e poz vermek benim için olimpiyatlarda altın madalya kazanmaktan daha önemli” dedi Caitlyn Jenner.

Uzun bir uğraştan sonra ise fotoğraf haklarına yeniden kavuştu Annie Leibovitz. Şimdi ise Kraliçe Elizabeth, Serena Williams, Kate Moss, Lady Gaga, Rihanna, Karl Lagerfeld, Nicole Kidman, Pina Bausch, Cate Blanchett, Nancy Pelosi gibi birçok ismin daha önce yayınlanmamış fotoğrafına yer verdiği, 50 yıllık kariyerini özetleyen ‘Annie Leibovitz: Wonderland’ başlıklı kitabı Phaidon Press tarafından yayımlandı.

Eylülde New York Moda Haftası’nda Chelsea’de Hauser&Wirth galeri ile birlikte bu kitap ile aynı adı taşıyan beş günlük bir pop-up sergi de yapmıştı.

Kitapta yer alan ekimlerden biri de Lewis Carroll’ın 1865’te yazdığı ‘Alice Harikalar Diyarında’ adlı romanı.

Leibovitz, ‘Alice Harikalar Diyarında’ temalı çekim için Natalia Vodianova’yı Alice, Tom Ford’u beyaz tavşan ve Jean Paul Gaultier’yi kedi olarak fotoğraflamış.

Şimdi Annie Leibovitz, kitabın tanıtımı kapsamında sadece imza günlerine değil, Londra’da panellere ve konuşmalara da katılıyor.

Ayrıca kitabı Southhampton’daki Hauser&Wirth galeride ‘Wonderland’ başlıklı bir kişisel sergi ile de kutluyor. Şimdi 72 yaşındaki usta fotoğrafçı, “Benim için moda değil, fotoğraf her zaman öncelikli çünkü fotoğraf portre, moda, röportaj, her şeyin önüne geçebilecek kadar önemli” demeye halen devam ediyor.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Global çağdaş sanat dünyasında neler konuşuluyor?
  2. ‘Sanal gerçekliğin miş’li geçmiş zamanı’
  3. Anadolu mirası dokumalar podyuma çıktı
  4. Djokovic dejavusu
  5. Türk markaya Wallpaper tasarım ödülü
  6. Bravo Bengi Ünsal!
  7. Çağlayan’a Wallpaper tasarım ödülü
  8. Galataport’ta bir gün
  9. Yeni sanat merkezi: İMALAT-HANE
  10. Sanat takviminde ertelemeler başlayacak mı?