SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

RİO KARNAVALI BAŞLADI!

.

Milliyet Haber

Şubat ayıyla birlikte dünyanın pek çok şehrinde birbirinden çekici karnavallar, ilginç ve rengarenk kostümler, danslar, müzikle sınırsız eğlence içeren programlar bir kez daha binlerce konuğu ağırlamakta.
“Şubat ayı karnavallar ayı” desek yanlış olmaz. Rio, Venedik, Mardi Gras, Tenerife, Patras, Binche, Cadiz ve Nice, aklıma ilk gelenler...
Bunlar arasında Rio Karnavalı, samba okullarının rekabeti, dansları, kostümleri ve sokak partileriyle hem bilinirlik hem de katılım olarak her daim listebaşı...

Şehirde eğlence vakti

Tüm karnavallar gibi Rio Karnavalı’nın da kökenine bakıldığında dini
öğeler var: Her yıl Paskalya öncesi dünyevi zevklerden uzak durma dönemi 40 günlük Büyük Perhiz başlamadan bir hafta kadar önce yapılır Rio Karnavalı... Geçmişini kimi 1640 kimi 1723 yılına kadar götürse de karnavalın atası sayılan ilk maskeli balonun 1840’da olduğunda neredeyse herkes hemfikir. Portekizliler tarafından Brezilya’ya getirilen Afrikalı kölelerce geliştirilen sambanın karnavalın bir parçası olması ise, 1900’lerin başlarına denk gelir.

Samba şovları

Samba okulları her mayısta bir yıllık çalışmalarının ödülünü almak için kıyasıya bir mücadeleye girer ve 40 kişilik jüriden dansları, kostümleri ve müzikleriyle en yüksek puanı alıp, ‘Şampiyonlar Şampiyonu’ unvanını kazanmaya çalışır.
Bu yıl da karnavalın ilk iki günü yani 21-22 Şubat’ta ön gruplar, bir sonraki yılın özel grubunu oluşturacak
12 okulun arasında yer almak için mücadele etti. Bu yılın özel grubunu oluşturan okullarsa, pazar ve pazartesi günleri Sambadrome’da onbinlerce seyirciye unutulmaz saatler yaşatttı.
Geleceğin şampiyonlarının çıkacağı çocukların geçidi ise bugün saat 19.00’da.
2020 yılının şampiyonları yarın duyurulacak ve 29 Şubat Cumartesi günü Şampiyonlar Geçidi’nde onlar Sambadrome’ı bir kez daha şovlarıyla titretecek.

Festivalin kalbi: Sambadrome

Sambadrome, 1984’ten beri karnavalın kalbi... En iyi samba okullarının yarıştığı geçit törenleri için dünyaca ünlü Brezilyalı mimar Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho ya da kısaca Oscar Niemeyer tarafından tasarlanır. Mangueira, Beija Flor, Salgueiro, Mocidade ve Grande Rio gibi samba okulları yıl boyunca burada yapacakları gösteri için hazırlanır. Bu yıl da 21-29 Şubat arası en çılgın şovlar Sambadrom’da.
İzleyicilerin oturacağı alan, ‘sektör’ denen 13 bölüme ayrılmış durumda. Her sektörde kendi içinde üç farklı kategoriye ayrılmakta. Bilet fiyatları hangi sektörde ve hangi kategoride olduğuna göre 150-3 bin TL arasında değişiyor.

Sokak partileri

Karnaval boyunca Rio’da birbirinden güzel, kimiyse çılgın balolar da düzenlenmekte. Bunlar arasında ilk sırayı şüphesiz cumartesi günü Copacabana Palace Hotel’de düzenlenen Magic Ball almakta. En renklisiyse bugün Scala Rio’da 23.00’te başlayacak Gay Ball... Bunlar dışında giriş ücretleri 500-bin TL arasında olan Black Beads, Mangueira, Beer gibi farklı balolar da çılgın eğlenceye katılmak isteyenleri hafta sonunda ağırladı.
“Balolar bana göre değil” diyorsanız, Samba gruplarının neredeyse her sokak köşesinde düzenlediği yüzlerce sokak partisinden istediğinize katılmakta özgürsünüz. “En popülerleri hangisi?” derseniz, Banda de Ipanema ve Simpatia e quase Amor’u kenara not ediverin.

Renklerin dansı

Kış mevsiminde sıcacık bir tatil arayışında olanlar, Cobacabana, İpanema ve Sao Conrado plajları; muhteşem manzaralı Corcovado Tepesi, katedrali, müzeleri, yemekleri, gece hayatı ve de insanı büyüleyen karnavalıyla ünlü Rio de Janeiro’yu mutlaka 2021 programına almalı.
Gitmeyi planlıyoranız eğer detaylı bilgi için: www.rio-carnival.net
“Nasıl gidelim?” diyorsanız, o zaman değerli ve eski dostum Hürser Tekinoktay’ın şirketi WTS’ye 2021 Karnavalı için vakit geçirmeden bir uğrayın. WTS’nin bu yılki beş gecelik karnaval paket programları uçak, otel, transferler, turlar ve karnaval giriş biletleri dahil 2 bin 800 dolar’dan başlıyor.
www.wts.com.tr

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Şehrin göbeğinde hazine: Karaköy
  2. KÜÇÜKSU KASRI
  3. KARYA’NIN BAŞKENTİ MİLAS
  4. RİO KARNAVALI BAŞLADI!
  5. SİNEMASEVER GEZGİNLER İÇİN 2020 REHBERİ
  6. HER ŞEY SENİNLE GÜZEL, OLMAYACAK DÜŞLERİN PEŞİNDEN KOŞMAK BİLE...
  7. SEYAHAT VE SAĞLIK
  8. Yeni Corona Virüsü: 2019 nCov
  9. DEDE KORKUT’TAN ANADOLU’YA DEVE GÜREŞLERİ
  10. BEYOĞLU’NDA SANATIN PEŞİNDE...

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.