SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

ŞUBESİ DEĞİL KENDİSİ

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Özellikle D.ream çatısı altına girdikten sonra en fazla ‘şehre gelecek’ beklentilerinin başını çekmiştir Sait. Ve nihayet ikinci şubesini açtı haberinin ardından, Omicron fırtınasının bitmesini beklemeden maskelerimizi takıp soluğu Galataport’ta aldık. Girer girmez anladım ki Sait İstanbul’a şube açmamış; direkt kendi gelmiş!

İçinden deniz geçen şehir olsak da balık yemeyi pek bilmez bizim şehrin elit geçinenleri. Meze ve balık arasında sıkışan, aslında reçetelere baktığınızda ‘tereyağ’ dokunuşlarını denize tercih eden bir müşteri var. O sebepten bizdeki ürün çeşitliliği ve reçete zenginliğine rağmen ‘deniz restoranı’ kimliğinde mekan yoktur. İşte Sait tamamen şehrin bu açığını tamamlamaya aday.

Özlenen deniz ‘restoranı’

20 yıl öncenin o küçük ama alışılagelmişin dışında salaş olmayan markanın kurucusu Sait Birtan Yılmaz’ı rafine lezzetlerinin yanına samimiyet ölçülü espirili sohbetinin de ‘hastası’ çoktur. Yalıkavak’ta güneşi harika batırdığı manzarada kurulu mekanında yaz aylarında her gün neredeyse 700 kişiye hizmet verdiğinden o sohbetleri yakalamak pek mümkün değildi. Belki de dünyada bu kadar büyük kapasiteye aynı hizmeti verecek deniz restoran konusunda sayılı olsa da o eski Sait’in halini de özleyenlerin sayısı hiç az değildir.

Şık ambiyans

Galataport’ta bu ruhu yakalayabildiğini gözlemleyebildim. Şatafata kaçmayan şık ambiyansıyla da şehrin balık restoranlarının da kendini silkelemesine sebep olacak güzel bir rekabet oluşturacaktır. Mayısa kadar İstanbul’da olması da Sait’in bir şube değil kendisi burada dememin en büyük sebebi.

Yılmaz’ın İstanbul’daki en büyük sürprizi oğlu Deniz Birtan Yılmaz. Deniz, Sait markasını geleceğe taşıyacağının güvenini hakimiyetiyle veriyor. Siparişleri kendi alıyor, müşterileri doğru şekilde siparişlerinde yönlendiriyor, samimiyet ve mesafe çizgisini çok iyi ayarlıyor. Sait’te ikinci nesil olarak marka mirasını devam ettirmenin yanı sıra başka fırsatları da getireceğine eminim.

Lezzet ve servis konusunda; hem tedariki hem de mutfak ekibinde tutucu davranmış Sait. Ekibin çoğunluğunu Bodrum’dan getirtmiş. Restoranın Galataport’taki konum açısından da oldukça şanslı olduğunu söylemeliyim. Hem Boğaziçi’ni başlangıç noktasından göbekten gördüğü gibi, tarihi yarımadayı da yine aynı başlangıç noktasından kafanızı çevirerek görebiliyorsunuz. Deniz kenarındaki mekanlar arasında belki de şehrin en panaromik mekanı diyebilirim.

Metaverse’de evimi almışlar!


Geçenlerde telefonum hararetli bir şekilde çalıyor, arkadan Whatsapp’ı mesajlar yapıyor. Arkadaşım mesajını şöyle yazmış, “Evimi almışlar, yardım et!” “Nasıl yani” deyip, hemen aradım. Meğerse satılan arsa metaverse’leri üzerindeki alanmış. “Kim almış ve ondan nasıl geri alırız?” diye sordu. İyi eğitimli gayet algıları yüksek bir arkadaşım bile gerçekten evinin Metaverse’ü olduğunu sanıyorsa, iş tahmin ettiğimizden vahim. Televizyonlarda gazetelerde popüler konu olarak bu arsa Metaverse’lerini görüyorsanız siz Metaverse’ü daha başlamadan yanlış anlamışsınız demektir. Mertaverse, yakın gelecekte olacak ama şu an sandığınız kadar yakın gelecekte değil...

Yazarın Diğer Yazıları

  1. HERKES BİR GÜN LİNK KAYDIRACAK!
  2. ESKİ MÜDAVİMLERİN YENİ NOKTASI
  3. ANADOLU MUTFAĞININ YENİ YORUMU
  4. KLASİĞİN GELİŞİMİ
  5. DEĞİŞİMİN BAŞINDA
  6. DENEYİMSEL MEVSİMİ
  7. Kalifiye personel nerede?
  8. Bildiğinizin dışında bir şehir
  9. Merak edilenin ötesinde Mandarin!
  10. MERKEZİYETSİZLİK ARACILARI YOK MU EDECEK?