SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

YARDIM İÇİN AKSİYONDALAR!

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Geçtiğimiz hafta hepimiz çaresizce ‘ne yapsak’ ‘kime nasıl destek olsak’ diyerekten dertlendik çıkan yangınlara. Kimisi yapılan yardımları yayarak, kimisi de öfkesini kusacak yer arayarak sosyal medyalarıyla vicdanlarını rahatlattılar. Tepkilerini sanat üzerinden anlatmayı başaran birçok dijital çalışma da milyonlar izlendi...

Sanatın güncel olaylara dışa vurumu, bir nebze ruha iyi gelse de bunu çok daha ileri taşıdı Türk sanatçılar. Muhtemelen siz de rastlamışsınızdır ‘Art in Action’ paylaşımlarına. Hassas ruhlara sahip, akıllı bir şekilde hızlıca birleşerek kolektif bir bilinçle yardım derneklerine yardım edeceklerine fark eden sanatçılar AIA dedikleri çatı altında eserlerini açık arttırmayla satışa çıkardılar.

Hepsi tanınmış isimler

Bu yapının ‘0’ noktasında kimler mi var? Geometrik tasarımlarıyla Rihanna, Hailey Baldwin gibi isimlerin dövmecisi olan Okan Uçkun, Hercules’i dünyada feneomenleştiren çağdaş sanatçı Emre Yusufi, dijital heykel kavramının dünyadaki en önemli temsilcilerinden Hakan Yılmaz ve yine dijital işleriyle uluslararası seviyede saygı gören Selay Karasu, Ecem Dilan Köse, Necmi Deniz Akıncı, Gökalp Gönen, Metin Akçakoca, Fuat Değirmenci ve Kağan Okudan gibi çok önemli isimler var.

Kendi sanatlarının dışında yardım için
ürettikleri dijital eserleri bir NFT pazar yeri olan makersplace’de Art in Action koleksiyoner hesabında satıyorlar. Şimdilik 9 eserin olduğu bu pazar yerinden elde edilecek gelir yangında zarar görmüş ailelere destek yapan derneklere bağışlanacak.

Başlangıç noktasındaki hassasiyet dünyadaki yangınlar olunca buradaki işlerdeki kompozisyonda orman ve yaşam arasındaki harmonisinden oluşmuş. Bu yapı sadece Türkiye’de değil tüm dünyadaki güncel yardım olaylarında aktif olmak istiyor. Hepsinin dünyaca ünlü tanıdıkları, büyük fon yöneten koleksiyonerleri olduğunu düşününce önümüzdeki dönem çok daha fazla ses getireceğine inanıyorum.

Tabii böyle bir oluşu NFT dünyasında da bir ilk! Farklı pazar yerlerinde işleri olan sanatçılar bu oluşum için Emre Yusufi aracılığıyla Makersplace’i seçmiş. Sanatçıların tek çatıda kolektif bir şekilde birleşmesini anlatmakta baya zorlanmışlar. Sanatçılar Türkiye’den başlattıkları bu sanat aksiyonuna global isimlerin de işlerini koymayı planlıyorlar.

Boğaz ambiyansında Ege balığı

Zaten mezeci olan İstanbul profilinin musilaj sonrası balıkla arasına iyice mesafe girdi. Eskiden mostranın önünde övünülerek söylenen ‘halden bugün geldi’ yerini ‘Norveç’ten ithale’ bıraktı. O sebepten de yıldızı erkenden parladı Sea Salt Feriye’nin! Alaçatı’nın dört nesildir devam eden meşhur ‘Balıkçı Niyazı’nın bir uzantısı olmasının avantajıyla tüm deniz ürünlerini günlük olarak Çeşme’den getirtiyor. Yani Boğaz ihtişamında Ege balığı giyiyorsunuz. Markanın başında dördüncü neslin temsilcisi Ali Yuvanç var. Servis yapan personel İstanbul’un iyi restoranlardan tanıdığımız tecrübeli isimler. Özel ahşap oyma masalar, lüks bir kruvazörden alınan sandalyelerle harika bir ambiyans da veriyor mekan. Lezzetlere gelince; harika mezelerin yanında doğru pişirilmiş taze balığı özleyenlere şiddetle tavsiye edilir

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Uygulamaları ‘engelsizleştiren’ Türkler
  2. Göcek’te sarı yaz
  3. HALEF DE SELEF DE KENDİSİ!
  4. ÖVGÜLERİN DE ÖTESİNDE!
  5. MUTFAKTA ‘SOSYAL’ ORTAKLIK
  6. SOFRALARA ‘CHALAYAN’ DOKUNUŞU
  7. Mitolojik sanat rüzgarı
  8. PANDEMİ VE RESTORANCILIK
  9. YARDIM İÇİN AKSİYONDALAR!
  10. İNSANOĞLUNUN BENCİLLİĞİ

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.