SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Akaretler'in Meksikalısı: W Istanbul

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Gerek Meksika’da gerekse ABD’nin Meksikalıların çok yaşadığı, özellikle yiyecek-içecek sektörünün tüm aktörlerinin Meksikalı olduğu restoranlarda birçok bölge spesiyalini tattım. Daha sonraları, Meksikalıların yaşadığı okyanus adalarında, restoran, bar ve cafe ziyaretlerimi gerçekleştirdim. Son olarak Meksika’ya gittiğimde oradaki sunumlarla, Miami’deki tabakların arasında çok ciddi olmasa da beni mutlu eden farklar hissettim.
Burada sizlere sormak isterim: Meksika yemekleri sizce Meksika’da mı güzel yoksa İstanbul’daki, Miami’deki, New York’taki Meksika restoranlarında mı güzel? Belki diyeceksiniz ki; ‘Biraz değişime uğramış’ ama şundan eminim ki bizlerin ağız tadına daha uygun hale gelmiş...

Yeni tatların keşfi

Bu hafta Akaretler’in ikonik yapıları arasında yer alan W Istanbul’u ziyaret ettin. Çarşamba günleri TEX-MEX Geceleri’nde sunduğu Meksika lezzetlerini W Lounge’ta deneyimleme imkanım oldu. Menü tortilla cipsleri ve yanında sunulan dört çeşit sos ile başlıyor: Teksas molle, salsa, soue cream ve guacomole... Sonrasında dana etli burrito geliyor; acısı ve baharatı yerinde. Bizim döner damak tadımıza elbette yakın. Tavuk enchilades, kreması ve içindeki malzemeleriyle masanın yıldızı diyebilirim. Gerçekten damakta dağılan bir lezzete sahip. Şimdiye dek yediklerim arasında en iyilerdendi.
Son olarak etli ve sebzeli iki çeşit taco masadaki yerini alıyor. Vejetaryenler için güzel bir seçenek olabilir.
Tatlılardaysa churros var. Dışı çıtır içiyse yumuşak bu lezzet, çikolata sosuyla ikram ediliyor.

Üç kuşak şeflik

Executive Chef Şafak Erten, yemek sırasında masamıza uğruyor. Bolu Mengen doğumlu şefimizin üç kuşaktır aile mesleği olan aşçılığı sürdürdüğünü öğreniyorum. Muazzam bir durum. 15 yıllık deneyimiyle dikkat çeken Erten; Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi ve ardından Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Meslek Yüksek Okulu Aşçılık bölümünden mezun...
Kendisi çok kibar, işine ve misafirlerine son derece saygılı ve gördüğüm kadarıyla mesleğini aşkla yapan biri... Ayrıca düzenlediği Türk yemekleri festivaliyle de ülkemizin gastronomisini uluslararası arenada tanıtılmasına katkı sağlıyor. Kendisini tebrik ediyorum.
Son söz olarak, Meksika lezzetlerini Beşiktaş’ta tatmak, beni son derece memnun etti.

BOĞAZ’IN KALBİNDE: ENA KURUÇEŞME

Bu hafta ziyaret ettiğim bir diğer mekan, Boğaz manzarasına sahip Ena Kuruçeşme oldu. 80’ler ve 90’ların şarkılarının hakim olduğu mekanda, Şef Serdal Koç imzalı ve porsiyonları gayet iyi olan mezelerin öne çıkanları arasında fava ve levrek marin vardı.
Ara sıcaklardansa peynirli patlıcan tendorriyi kuzu yaprak ciğeri öneririm. Közlenmiş patlıcanın isi, peynire sinmiş ve damak şenlendiriyor. Ana yemekte ise tercihim tavuktan yana oldu. Porsiyon gayet doyurucu ve tavuğa eşlik eden sebzeler de ayrı ayrı pişirilmiş; taze bir görünüme sahipti, tadı yoğun, her birinin kendine has aroması yerindeydi. Son olarak tatlılar arasında kestali sufleyi denedim ve beğendim.
Mekan yaklaşık 150 kişilik kapasiteye sahip. Son bilgi olarak da pazar günleri Doğuş Cabakcor Happy Hour eğlencesi düzenleniyor. Eğlence ve lezzeti isteyenlere duyurulur!

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Geleneksel ve leziz: Ali Ocakbaşı
  2. Galataport'un Kirpi'si
  3. 'İhracatta hedefimiz büyük'
  4. Diyarbakır lezzetlerinin İstanbul durağı: Fırın-ci
  5. Hilton Kozyatağı'nın başarı öyküsü
  6. İtalyan mutfağının kalbi: Terrazza Italia
  7. WINETOLIA GÜNLERİ
  8. Akaretler'in Meksikalısı: W Istanbul
  9. Sanat ve lezzeti buluşturan mekan: Siete Cafe&Art Studio
  10. Fişekhane'nin yenisi: Ferida