SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Ramazan'da İstanbul

.

Milliyet Haber

İstanbul, camileriyle, medreseleriyle ve çeşmeleriyle bugün Müslümanlığın kalbinde yer alır. Ramazan bu topraklarda bir başka türlü kutlanır. Hatta bazı şehirlerde iftardan önce yiyecek-içecek dahi zor bulunur. Bu da Türk milletinin oruca ilgisini ve saygısını gösterir. Ramazan sofralarının zenginliği ve verilen iftarlar da bereketi artırır. Son yıllarda özellikle belediye ve vakıfların kurdukları iftar çadırları insanımıza büyük rahatlık sunuyor. Ben de bu kadim şehrin tarihini lezzetle buluşturan üç mekanını sizlere alt satırlarda sunuyorum. Hayırlı Ramazanlar.

Üsküdar’da 1933’ten beri hizmet veren Kanaat Lokantası’yla başlamak istiyorum. Yerel lezzetlerin servis edildiği, mütevazı dekorasyona sahip bu köklü restoran, 150 yıllık sütlü tatlıcılık ve dondurmacılık geleneğinden gelen Kargılı Ailesi’nin üç ferdi Vahdettin, Kenan ve Fuat Kargılı tarafından kurulmuş. Şu anda da üretim, satın alma ve servisin başında aileden birere ferdi bulunuyor. Ustalar ve garsonlar içinse bir okul diyebilirim.
Gelelim yemeklere, kanaatin klasik iftar tabağının yanı sıra çorbalarda paça ve terbiyeli işkembe çorbası öne çıkanlar arasında bulunuyor. Ana yemeklerde kadınbudu köfte, tas kebabı, elbasan tava ve patlıcan kebabı mekanın beğenilenleri arasında. Fakat en çok kuzu ciğer sarmanın tercih edilmesi dikkatimi çekti. Mekanın imza lezzeti haline gelmiş. Tatlılardaysa başta Üsküp tatlısı olarak bilinen kaymaçina olmak üzere geleneksel sütlü tatlıların yanı sıra ayva tatlısı, ekmek kadayıfı ve pirinç ile kuş üzümünün harmonisini yansıtan zerde yer alıyor.

Hamdi Restaurant iftarı

İstanbul’da Eminönü, Pera ve Şişli şubelerinde misafirlerini ağırlayan Hamdi, Ramazan menüsüyle öne çıkıyor. Şişli İşletme Müdürü Kerim Özevin’in vizyonu ve 50 yıllık tecrübesiyle hizmet veren mekanın iftar menüsünde, çorba, kahvaltılık çeşitleri, etli çiğ köftenin öne çıktığı ortaya serpme mezeleri, içli köfte, fındık lahmacun ve Antep dolmasıyla çeşitli bir başlangıç sunuyor. Ana yemeklerdeyse tadı damağınızda kalan fıstıklı kebap, kuzu şiş, haşhaş kebap ve tavuk kanat masaları şenlendiriyor. Son olarak tatlılarda geleneksellik ön planda tutulmuş. Güllaç ya da baklava sunuluyor.

Pide Ban

Sarıyer’de biri merkezde, diğerleri Çayırbaşı ve Maden’de olmak üzere üç şubesiyle hizmet veren PideBan, sulu yemek çeşitleri, kuzu güveç, kuru fasulye, döner ve pidesiyle lezzet vadediyor. Giresunlu ailede, dede Sami Kaptanoğlu’ndan üç oğlu Yusuf, Haşim ve Hayati Kaptanoğlu’na miras kalan işletme, 1977’den beri misafirlerini ağırlıyor.
Genellikle Karadeniz ev yemeklerinin yer aldığı mekanda kara ve beyaz lahana sarmaları masaların yıldızı... Odun ateşinde pişen pideler ve ızgara çeşitleri, döner ve hamsili pilav da en çok tercih edilenlerden... Tatlılardaysa Hamsiköy sütlacı ve Giresun Kadayıfı hem leziz hem de makul fiyatlarda sunuluyor.

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Topraklarından tarih fışkıran şehir
  2. Muhteşem Hatay
  3. Ege'nin aynasıdır Aydın
  4. KÖŞKEROĞLU BAŞARISI
  5. MAYADAN TATLAR
  6. Gelenek ve geleceği bir araya getirenler
  7. HARİKALAR YARATAN ŞEF
  8. Anadolu lezzetleri The Ritz-Carlton'da
  9. Hıdırellez'e özel menü
  10. Caddebostan’da sempatik suşi durağı