SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

TAM KAPANMA TAM KORUNMA

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Ülkemiz, dün itibarıyla aylar sonra tam kapanmaya gitti. Hafta içinde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı eminim ki uzun tartışmalar sonucu mecburiyetten doğan kararı zor da olsa aldı. Şahsen bu yasakları tamamen destekliyorum. Eğer eski durum devam etseydi, sonuçları çok vahim olacaktı. Herhâlde siz değerli okuyucularım da benimle aynı kanaattedirler. Yoğun bakımların doluluk haberleri her gün ekrana geliyor. Bu noktada salgın başından beri canla başla mücadele eden sağlık çalışanlarımızın her birine gönülden teşekkürlerimi iletiyor ve onları takdir ediyorum.

Aşı konusu önemli

Bu dönemi biz kendi lehimize çevirebilirsek ve de ülkeye çeşitli kanallardan ciddi miktarda aşı gelirse, bir taşla iki kuşu vurmuş olacağız. 17 Mayıs sabahı yeni bir döneme başlarken, bizler de şu anda İngiltere’nin içinde bulunduğu durum gibi rahat ve huzur içinde yaşayacağız.
‘Çin aşısı’ olarak bilinen Sinovac’ın yanı sıra ‘Alman
aşısı’ diye anılan BionTech’in de gelmesiyle Türkiye’de artık iki çeşit aşı var. Sputnik V aşısı da yolda... Pandemiden bir an önce kurtulmak için birinin mutlaka yaptırılması gerekiyor. Elbette yan etkiler görülebilir. Ancak bunların geçici olduğunun unutulmaması lazım. Uzmanlara göre koronavirüse yakalanmaktansa, aşının bazı geçici yan etkilerini yaşamak çok daha akılcı.

İstismara dikkat!

Bugünkü rakamların sebebini tamamen kendimizde arıyorum. Eğer bizler için çırpınan başarılı Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın maske, mesafe ve hijyen kavramlarını dinleseydik, büyük toplantılara, kutlamalara, anmalara katılmasaydık, rakamlar bu denli büyümeyecek, en kötüsü de bu kadar çok vefat olmayacaktı.
Sizin de bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta neredeyse dünyanın en çok vakası olan ülkelerden biri haline geldik. Şimdi temennim, en az hasta sayısını yakalamak. Tek şansımız; ülkemizin iklim olarak mayıs ayından itibaren güneşle dost olması. Bu durumun özellikle kuzeyden güneye Kovid-19 virüsünü bulaşmasını zorlaştırıcı bir etmen olacağını düşünüyorum.
Burada önemli bir faktör de çeşitli vesileler ve kurnazlıkla yanlış beyanla kimsenin bu istismarlara meydan vermemesi ve de zor olmakla beraber bu mübarek Ramazan’ı evinde yapacağı ibadetlerle geçirmesi...

Yazlıklar doldu

Ne var ki özellikle İstanbul’dan büyük bir göç başladığının haberlerini birkaç gündür alıyoruz. Memleketine, yazlığına ya da ailelerinin yanına gitmek isteyenler, şehirler arası seyahatin özel izne bağlı olduğu dün öncesi yolculuk yapmak için çalışmalarını hızlandırdı. 17 Mayıs’a dek bilet satın alanların yüzde 93’ü tek yönlü tercih etti.
Tatil bölgelerindeki yazlıklara gitmek isteyenler yollara düştü. Öte yandan 17 günlük kısıtlamaya özel kiralık villa arayışları patladı, boş yer kalmadı. Bodrum, Çeşme, Alanya, Kemer gibi bölgelere büyük ilgi var ve buralarda 12 ay boyunca yaşanabilecek ev arayışları da zirve yaptı.

Hayat ve Milliyet

Sayılı gün çabuk geçer derler... Uzunca bir müddet evlerimizde olacağız. Bu noktada kıymetli gazetemizin kültür artırıcı, ve dikkat çekici ‘Hayat hızlı akıyor, Milliyet nefes aldırıyor’ mottolu projesinden bahsetmek istiyorum. Milliyet’in ekleri ve yeni dergileri, hayatın hızlı akışı içinde okuyucularına rahat bir nefes aldırıyor. Arkeolojiden sanata, enerjiden mimariye, edebiyattan çocuk dünyasına kadar geniş bir yelpazede altı ek, meraklılarıyla buluşuyor. Üstelik her gün, her hafta ve her ay...
Gelin bizler de bu zamanımızı doğru değerlendirelim ve kendimize katkıda bulunalım. Bu durumu bir mahkumiyet değil de genel kültürümüzü geliştirmek, sağlıklı yaşama dönmek veya hobilerimize vakit ayırmak için bir şans olarak görelim. Krizi fırsata çevirmek, hepimizin elinde...

Yazarın Diğer Yazıları

  1. Bodrum'un yeni lezzet noktası
  2. Kuruçeşme'nin Latin'i The Steeve
  3. Boğaz kıyısında lezzet şöleni
  4. Gastronomi dünyası heyecan yaşadı
  5. DARIO MORENO’NUN ANISINA...
  6. ÜÇ MEKAN TEK VİZYON BOAZ’DA ŞÖLEN HAVASI
  7. MARMARA’NIN KADERİ
  8. BODRUM’UN ‘AVLU’SU...
  9. YENİ KURALLAR... YENİ MEKANLAR...
  10. GÜNÜN GETİRDİKLERİ

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.