SAĞLIK
YEMEK
ASTROLOJİ
GÜZELLİK

Aronya Çayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Aronya Meyvesi Çayı Zayıflatır Mı?

Zayıflamanın en temel unsuru bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasıdır. Bu nedenle de bazı takviyelere ihtiyaç duyulabilir. Bu takviyelerden en önemli ve faydalı olanı ise aronya çayıdır. Peki Aronya çayının faydaları ve zararları nelerdir? Aronya meyvesi çayı zayıflatır mı? Aronya Çayı Nasıl Demlenir ve Nerede Bulunur? Tüm bu soruları sizler için yanıtladık.

ABONE OL
Milliyet Haber

Menşei Kuzey Amerika olan aronya bitkisinin meyvelerinden elde edilen aronya çayı, oldukça şifalı bir çaydır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz iklimleri hariç her yerde yetişebilen aronya çayının yılda 3 defa hasadı yapıldığı için bol bol bulunabilir.

Aronya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Aronya çayının en önemli faydası kanser ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmasıdır. Bunun haricinde kilo vermek ve bağırsak düzenini sağlamak için aronya çayı tavsiye edilmektedir. Bağırsakları çalıştırarak düzenli kilo vermeye yarayan aronya çayı, deride yağları yok ederek cildi de korur.

Aronya çayı ayrıca hazımsızlık durumlarında da oldukça etkilidir. Aronya çayı doğal bir çaydır bu nedenle de herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak tabi kullanımı sakıncalı insanlar bulunmaktadır. Öncelikle hamilelerin doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir. Aronya çayı hormonları güçlendirdiği için hamilelerde belirli yan etkiler gösterebilir. Ayrıca kalp hastalarının ve diyabet hastalarının da yine doktora danışarak tüketmeleri tavsiye edilir.

Aronya Meyvesi Çayı Zayıflatır mı?

Aronya çayının en önemli etkisi bağırsakları çalıştırarak, dengeli ve düzenli bir sindirim sistemine yardımcı olmasıdır. Aronya çayının bir diğer özelliği ise yağları yok etmesi ve yakmasıdır. Tüm bu süreçler kilo vermeyi kolaylaştıracak olan işlemlerdir. Bu nedenle de aronya çayının kilo vermeye etkisi oldukça büyüktür. Tüm bunların yanı sıra aronmya çayı kilo düzenini korumaya ve kilo almayı da engelleyici bir etkiye sahiptir. Aronya çayının en büyük etkisi de vegan beslenen kişileredir. Vegan beslenen kişilerde kilo sorunu oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle de veganların protein ihtiyaçlarını karşılayarak protein eksikliğini gidererek kilo durumunu dengelemeye yardımcı olur.

Aronya Çayı Nasıl Demlenir ve Nerede Bulunur?

Aronya bitkisi, ülkemizin Akdeniz ve Ege bölgeleri haricinde -bu bölgelerin kırsal alanlarında yetişir- hemen hemen her yerinde görülebilmektedir. Bu nedenle de taze hatta dalından bulunması oldukça kolaydır. Aronya çayı demleme haricinde taze bitki ve meyve suyu olarak da tüketilebilir. Çayı ise 15 - 20 dakika demlenerek tüketilebilir. Aronya çayı demlemenin yanı sıra sıcak su ile birlikte de aroması çıkarılarak içilebilmektedir.

 

Diğer Haberler

  1. Peptik Ülser Nedir Belirtileri Nelerdir? Peptik Ülser Tedavisi Nasıl Yapılır?
  2. Beyin MR'ı Nasıl Çekilir? Beyin MR'ı Kaç Dakika Sürer, Neye Bakılır?
  3. Amiloidoz Nedir, Belirtileri Nelerdir? Amiloidoz Nasıl Tedavi Edilir?
  4. Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir? Osteoartrit Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?
  5. Endometrial Polip Nedir? Rahimde Polip Kendiliğinden Geçer Mi, Polip Ameliyatı Nasıl Yapılır?
  6. Eritem Nedir? Eritema Multiforme Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
  7. Elektriksel Kas Uyarımı (Ems) Nedir? Kaslara Elektrik Vermek Neden Yapılır?
  8. Kardiyovasküler Hastalık Riski Ne Demektir? Kardiyolojik Hastalıklar Nelerdir?
  9. Paralizi Nedir? Paralizi (Felç) Nasıl Olur, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  10. Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir? Rahim Ağzı (Serviks) Kanserinin Tedavisi

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.