SAĞLIK
YEMEK
ASTROLOJİ
GÜZELLİK
You are already subscribed to notifications.

SAĞLIK HABERLERİ

Öğrenilmiş çaresizlik sendromu başarma isteğini yok ediyor

"Kazanılmış başarısızlık sendromu" da denilen öğrenilmiş çaresizlik sendromunda kişi, yaşadığı başarısızlıklar nedeniyle “bir şeyleri başarma isteğini” günden güne kaybedebiliyor. Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, öğrenilmiş çaresizlik sendromunda kişinin genelde kötü durumlarla karşılaşacağına dair inançlarının yüksek olduğunu belirterek, “Sürekli olarak kötü durumlarla karşılaşma ihtimalini zihinlerinde tutarlar” dedi.

Maymun çiçeği virüsü küçük çocukları daha fazla etkiliyor

Maymun çiçeği virüsü haberleri yeni bir pandemi endişesine yol açtı. Virüsün yeni bir pandemi yaratıp yaratmayacağına net bir yanıt verilemezken, bulaş için yakın ve uzun süreli temas gerektiğinden pandemi ihtimalinin pek olası görünmediğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, "Hastalık her ne kadar 2-4 hafta içinde kendiliğinden iyileşse de küçük çocuklarda ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde ağır bir tablo yaratabilir" dedi.

‘50 yaşından sonra her 3 kadından 1’inde kemik erimesi saptanmakta’

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aslı Turan, sırt ağrısının kemik erimesinin ilk belirtisi olduğunu söyleyerek, “Genellikle 45 yaşında ortaya çıkmaya başlayan kemik erimesi, erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülür. 50 yaşından sonra her 3 kadından 1’inde kemik erimesi saptanmaktadır. Kadınlarda menopoz sonrası östrojen hormonu düzeyinin azalması, kemik erimesinin önemli bir nedenidir” dedi.

Cep telefonu dermatiti gittikçe artıyor! Çok önemli 'nikel' uyarısı

Teknolojinin hayatımızda her geçen gün daha fazla yer almasıyla nikele bağlı alerjilerin önemli sağlık sorunlarına yol açacağı öngörülüyor. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Üyesi Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya, “Özellikle uzun süreler el ve yüze temas eden nikel içeren telefon ve tabletler sebebiyle hastalarda kızarıklık, kaşıntı, kuruluk, kabarıklık, çatlama, pullanma, ileri aşamalarda sızıntı ile kabuklanma olabilir" dedi.

Maymun çiçeği hakkında bilinmesi gereken 5 önemli nokta

Bilim dünyasını son günlerde yüksek dereceli alarma geçiren maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) tüm dünyada yeni bir pandemi korkusuna neden oldu. Ülkemizde henüz maymun çiçeği hastalığına rastlanmadığı belirtilse de, bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı endişeler hızla artıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, maymun çiçeği virüsü hakkında bilinmesi gereken 5 noktayı anlattı.

Uyku bozukluğu hastalıkları, nedenleri ve yapılması gerekenler

Uyku insanın en temel ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Zinde ve dinç bir vücuda sahip olabilmek için kaliteli bir uykuya ihtiyaç duyulmaktadır. Aksi halde yaşanabilecek uyku bozuklukları insanları hem fizyolojik hem de psikolojik anlamda etkilemektedir. Peki uyku bozukluğu hastalıkları nelerdir? Uykusuzluk neden olur ve uyku bozukluğu hastalıkları nasıl önlenir? Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Cemil Çelik konu hakkında bilgiler verdi.