SAĞLIK
YEMEK
ASTROLOJİ
GÜZELLİK

Balın Faydaları Nelerdir? Bal Sirkesi Ve Bal Şerbeti Neye İyi Gelir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren altın değerindeki besinlerin başında kuşkusuz bal geliyor. Doğanın bize sunduğu en büyük şifa kaynaklarından bal; içeriğindeki enzimler, probiyotikler, vitaminler ve mineraller ile bal sirkesi ve bal şerbetini de özel kılıyor. Merak edenler için balın faydaları nelerdir? Bal sirkesi ve bal şerbeti neye iyi gelir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

ABONE OL
Milliyet Haber

Bal, çiçeklerde nektar olarak bilinen hafif tatlı sıvının arının vücuduna girerek türlü salgı ve enzimlerle birleşimi neticesinde meydana gelmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar, kışın yakalanılan hastalıklara özellikle gribe karşı balın, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini açıkça ortaya koyuyor. Yara ve iltihapların tedavisinde olumlu katkılar sağlayan bal, hastalıklara karşı korunmak isteyenlerin mutfaklarından eksik etmemesi ve mutlaka tüketmesi gereken başlıca besinlerden.

Balın Faydaları Nelerdir?

Doğal bir enerji kaynağı balın sayısız faydalarından bazıları şunlar:

- Bol vitamin, mineral, aminoasit ve enzim içeriği ile yapısında pek çok yaşamsal madde içerir. Vücudun ihtiyaç duyduğu değerli besin maddelerinin karşılanmasını sağlar.

- Vitamin ve mineral kaynağı olarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

- Antimikrobiyal ve antifungal etkileri sayesinde yaraları dezenfekte eder. Mantar ve bakteri gelişimini engeller.

- Kanserden koruyucu bir özelliğe haizdir.

- Demir eksikliğini giderir.

- Kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırır.

- Bağırsak florasını düzenler. Prebiyotiktir.

- İshalin kesilmesini sağlar.

- Cildi yenileyici özellik taşır.

- Saç dökülmelerine karşı etkili olur.

- Alerji belirtilerinin azalmasına yardım eder.

- Hızlı bir enerji desteği sağlar.

- Öksürük şurubuna doğal bir alternatiftir.

Bal Sirkesi Neye İyi Gelir?

Bal sirkesinin en önemli özelliği vücudu temizlemesidir. Damarların içinde adeta temizleyici görevini üstlenir. Bununla birlikte bal sirkesi, mide ve bağırsak duvarlarının temizlenmesinde de etkili olur. Genellikle salatalara konulmakta, turşu ve salamura yapımında kullanılmaktadır. Beyin ve sinir sistemine faydalı olduğu da bilinmektedir. Saf ve antibakteriyel özelliği ile uzun süre rahatlıkla muhafaza edilebilmektedir. Cildi tazeler. Alerjik rinit gibi mevsim alerjilerine iyi gelir. Zayıflamak isteyenler için kilo kaybına katkı sağlayan doğal bir sirkedir.

Bal Şerbeti Neye İyi Gelir?

Sıcak suyun içerisine balın katılması ile elde edilen bal şerbeti, kabızlığa iyi gelir. Kısa sürede kabızlığın geçmesine yardımcı olur. Özellikle yatağa yatınca başlayan kuru öksürüğe bal şerbeti bir hayli yararlı olur. Bu inatçı öksürükten kurtulmanın en doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Ağrıları dindiren bal şerbeti, mideyi güçlendirir ve midede bulunan fazlalıkların atılmasını sağlar. Kansızlığı giderir. Damarları açıcı etkisi vardır. Gözün görme gücünü artıran bal şerbeti, göz sağlığı için oldukça faydalı bir şerbettir.

Bal Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde hijyenik koşullara dikkat edilmek üzere tamamen doğal ürünlerle bal sirkesi pratik bir şekilde hazırlanabilir. Öncelikle kaynatılan suyun içerisine bir miktar doğal bal eklenir. Kolay mayalanma için taze sıkılmış meyve suyu karışımın içerisine eklenir. Bir de bir dilim ekmek içi ilave edilerek karışımın üzeri temiz bir tülbent ile kapatılır. Yaklaşık on beş gün kadar bekledikten sonra ekmek sirkenin içinden alınır ve oluşan köpükler temizlenir. Daha sonra ışık görmeyen bir yerde bir ay süresince bekletilir ve kullanıma hazır hale gelir.

Bal Şerbeti Tarifi

Bal şerbetinin yararlarını öğrenen kişiler, bal şerbeti tarifini merak ediyorlar. Bal şerbeti, bir bardak suyu bir tatlı kaşığı bal eklenerek iyice karıştırılması ile elde edilir. Dilenildiği zaman tüketilebilir. Bir diğer tarif ise ince bir şekilde rendelenen limon ve portakal kabuğu ile yapılır. Rendelenen bu kabuk parçaları üç gün süresince organik balın içine yatırılır ve ara ara karıştırılır. Süre bitince süzgeçten geçirilir. İçerisine limon ve portakal suyu eklenir. Biraz su ilavesi ve buz katılarak ikrama hazır hale gelir.

Balda Bulunan Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Şifa deposu balın içeriğinde C vitamini, B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri bulunur. Bununla birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu değerli minerallerden fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, klor, bakır, potasyum, sodyum, sülfür ve klorür balın yapısında mevcuttur. Ayrıca balı diğer tatlandırıcılardan ayıran en önemli özelliklerinden birisi içeriğindeki enzimlerdir. Bu enzimler, balın tadını, yapısını ve kalitesini belirlemede etkili olmaktadır. Sakkaroz, diastaz, fosfataz ve glikoz oksidaz balın içindeki öne çıkan enzimlerdir.

 

Diğer Haberler

  1. Hindi nasıl yapılır ve pişirilir? İşte yılbaşı için hindi tarifi ve malzemeleri...
  2. Korkak Zıt Anlamlısı Nedir? Korkağın Zıt Anlamı Olan Kelimeler
  3. Yuvalama tarifi: Yuvalama nasıl yapılır? Yuvalama çorbası malzemeleri...
  4. Bıttım Sabununun Cilde Faydaları Nelerdir? Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?
  5. Beyaz Dilin Faydaları Nelerdir? Beyaz Kil Maskesi Nasıl Yapılır?
  6. Ayva Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Ayva Sirkesi Nasıl Yapılır?
  7. Aslanpençesi Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Tencere Dişli Aslanpençesi İle Adet Düzensizliğine Son
  8. Aronya Çayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Aronya Meyvesi Çayı Zayıflatır Mı?
  9. Ardıç Yağı Kremi Faydaları Nelerdir? Ardıç Yağı Kremi Diz Ağrısına İyi Gelir Mi?
  10. Ardıç Faydaları Nelerdir? Ardıç Yağı, Çayı Ve Ağacı Nelere İyi Gelir?

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.