SAĞLIK
YEMEK
ASTROLOJİ
GÜZELLİK

Hamilelerin uzak durması gereken vitaminler!

Doğum öncesinde alınan vitaminler her gün alınan ve bebeğin tam gelişiminin sağlanması için tercih edilen besin takviyeleridir. Bu vitaminler hamileliğin herhangi bir problem ve komplikasyon görülmeden tamamlanması için alınır.

ABONE OL
Milliyet Haber

Ancak bu tür vitaminleri almadan önce doktorunuza mutlaka danışmanız gereklidir. Çünkü ne kadar doğal içerikli olursa olsun normalde bir sorun teşkil etmeyen vitaminler hamilelik döneminde ciddi sorunlara neden olabilir.

A vitamini hamileler için oldukça zararlı!

Hamile kadınlar özellikle A vitamini alımında çok dikkatli olmalıdır. A vitaminini yalnızca meyve ve sebzeler aracılığıyla almaya özen göstermelidirler. Eğer a vitamini besin takviyesi şeklinde ve önerilen dozlardan fazla çocukta sağlık sorunları yaşanma ihtimali de artar. Aşırı miktarda A vitamini alan hamileler diğerlerine göre 5 kat daha riskli bir doğum yapma ihtimalini göz önünde bulundurmalıdır. Beyin ve kalp rahatsızlıkları görülen başlıca sorunlar arasındadır.

Ne alınmalı?

Multivitaminler hamilelik için oldukça gereklidir. Ve bazen bu vitaminlerin yalnızca meyve ve sebzeler yoluyla alımı yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda özellikle hamile bayanlar için üretilen besin takviyeleri ve vitaminlerin doktor kontrolünde belirlenmiş dozlarda alınması bebeğin sağlığı için önem arz eder. Herhangi bir alerji ya da hassasiyet durumu söz konusu değilse, doktorunuzun önerdiği vitaminlerden önerdiği dozlarda alabilirsiniz.

Bu tür vitaminler ve mineraller özellikle bebeğin organlarının geliştiği ilk 3 aylık dönemde çok önemlidir. Bu genellikle kadınların henüz hamileliklerinden haberdar olmadıkları dönemdir. Bu nedenle hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren beslenmenize ekstra önem vermeniz gereklidir.

Çoğu doktor hamile kadınlar için folik asit önermektedir. Çünkü folik asit çocuğun sağlığı ve gelişimi için vazgeçilmezdir. Özellikle beyin folik asit yardımıyla normal gelişimini tamamlar. Bu sayede anemi gibi rahatsızlıklardan da uzak durulmuş olacaktır.

Bebeğinizin gelişimini destekleyecek besin takviyelerine göz atmak için tıklayın!

Diğer Haberler

  1. Tahinin Faydaları Nelerdir? Tahin Yağı Ve Tahin Pekmez Karışımı Neye İyi Gelir?
  2. Sütün Faydaları Nelerdir? Ballı Ve Tarçınlı Süt Neye İyi Gelir?
  3. Omega 3 Faydaları Nelerdir? Omega 3 İçeren Besinler Hangileridir?
  4. Kajunun Faydaları Nelerdir? Çiğ Kaju Meyvesi Ve Kaju Fıstığı Neye İyi Gelir?
  5. Kahvenin Faydaları Nelerdir? Kahve Telvesi Ve Kahve Çekirdeği Neye İyi Gelir?
  6. Dereotunun Faydaları Nelerdir? Dereotu Suyu Ve Dereotu Çayı Neye İyi Gelir?
  7. Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir? Beyaz Çay İçmek Mideye Ve Gribe İyi Gelir Mi?
  8. Balın Faydaları Nelerdir? Bal Sirkesi Ve Bal Şerbeti Neye İyi Gelir?
  9. Aspir Yağı Faydaları Nelerdir? Aspir Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?
  10. Armutun Faydaları Nelerdir? Armut Sirkesi Ve Pekmezi Neye İyi Gelir?

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.