SAĞLIK
YEMEK
ASTROLOJİ
GÜZELLİK
You are already subscribed to notifications.

Ramazan'da ses tellerinizi kurutmayın!

Bu sene, Ramazan’ın yılın en sıcak aylarına denk gelmesiyle birlikte oruç tutmak, özellikle sağlık sorunları olanlar için zor bir hale geldi.

ABONE OL
Milliyet Haber

Özellikle su ile canlılığını koruyan ses tellerinde, Ramazan ayı boyunca hasarlar meydana gelmekle birlikte, konuşmada zorluk, gırtlakta kuruma ve yanma şikâyetleri de görülüyor. Anatomica Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Kürşat Yelken, bu hasarları en aza indirgemek ve sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmek için yapılması gerekenler hakkında bilgi veriyor.

Ramazan ayında oruç tutmak ile belirginleşen susuzluk halinde, vücutta kan şekeri düşüyor ve kanda sodyum, üre, klor ve protein düzeylerinde artış görülüyor. Doç. Dr. Kürşat Yelken, insan sesinin de Ramazan’daki bu metabolik değişikliklerden oldukça etkilendiğini bildirdi. Suyun, ses tellerini nemli tutarak, zarar görmesini önlediğini belirten Yelken, kurumanın, ses tellerinde sertleşmeye ve aşınmaya neden olduğu için birçok soruna da zemin hazırlayacağını söyledi. Yelken açıklamalarına şöyle devam etti:

‘’Uzun dönem aç ve susuz kalan insanlarda ses tonu kalınlaşır ve ses kalitesinde bozulma görülür. Bu durum özellikle şarkıcı, öğretmen, avukat, pazarlamacı gibi sesini yoğun kullananlarda önemli bir sağlık sorununa dönüşebilir. Bunu önlemek için iftardan sonra yeterince su içilmelidir. Su içilmesi ile akışkanlık artırılarak ses tellerinin kuruması engellenir. İdrarla su atılmasına yol açan çay, kahve gibi içecekler az tüketilmelidir. Oruç tutarken sesin etkili bir şekilde korunabilmesi için ise elden geldiğince az konuşmaya çalışılmalı, gereğinden yüksek tonlarda ve şiddette ses çıkartmaktan kaçınılmalıdır. Bulunulan ortamı nemlendirmek, nemli ortamda ses telleri daha az aşınacağı için alınabilecek koruyucu bir önlemdir.’’

Diğer Haberler

  1. Yulafın Faydaları Nelerdir? Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir ve Yapılır?
  2. Balın Faydaları Nelerdir? Çam, Çiçek ve Kestane Balı Neye İyi Gelir?
  3. Melisa Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Melisa Çayı Nasıl Demlenir?
  4. 22.22 Saat Anlamı ve Yorumu Nedir? Saat 22 22 İse Ne Anlama Gelir? 2021
  5. 20.20 Saat Anlamı ve Yorumu Nedir? Saat 20 20 İse Ne Anlama Gelir? 2021
  6. 19.19 Saat Anlamı ve Yorumu Nedir? Saat 19 19 İse Ne Anlama Gelir? 2021
  7. 18.18 Saat Anlamı ve Yorumu Nedir? Saat 18 18 İse Ne Anlama Gelir? 2021
  8. 17.17 Saat Anlamı ve Yorumu Nedir? Saat 17 17 İse Ne Anlama Gelir? 2021
  9. Koryum Villus Örneklemesi (Cvs) Nedir, Nasıl Yapılır? Cvs'de Hangi Hastalıklar Çıkar?
  10. Sandal Ağacı Nedir? Nerede Yetişir?