Ali Eyüboğlu

Ali Eyüboğlu

aeyuboglu@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Milyonlarca takipçisi olmasına karşın kimseyi takip etmeyen ünlülerin, bunu neden yaptıklarına sosyal medya uzmanları ‘Diva Sendromu’ teşhisi koydu...

Bu sendroma yakalananların kimler olduklarını tek tek yazmama gerek yok. Sosyal medyayı aktif olarak kullananlar, kimseyi takip etmeyen ya da isminin etiketlenmesine izin vermeyenlerin kimler olduğunu biliyor.

Bu insanlar böyle yaparak kendilerini mi koruyor, yoksa insanların ne düşündüklerini merak etmiyor ya da umursamıyor mu?

indyturk.com’da Cihat Arpacık’a konu hakkında açıklama yapan Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SOMİDER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan’ın söylediği özetle şu:

Haberin Devamı

“Milyonlar tarafından takip edilen birinin, başkasını takip edip, onunla iletişime girmesi kadar doğal bir şey yok. Sosyal medyanın temel özelliği budur. Bir iletişim hattı oluşturmaktır amaç. Kimseyi takip etmeyen çok takipçili kişiler, aslında ünlü oldukları alanlarda kendi otoritelerini böyle vurgulamak istiyor. Kendilerine sorsan, ‘takipçi kazanmak’ gibi dertlerinin olmadığını söyleyebilirler, ama bu çok net bir güç ve odak olma gösterisidir. Kişinin görünme ve beğenme iç güdüsünden kaynaklanan, genelde sanatçılarda olan ‘Diva Sendromu’ ciddi bir ego gücü yaratır. Böylece kimseyi takip etmeye ihtiyaç duymadan toplumsal algıyı yönetme misyonuna girişiyorlar.”

KADINLAR GÜNÜ İÇİN ERKEKLERİN KONSERİ

14 Şubat’ta kutlanacak ‘Sevililer Günü’ne iki hafta, 8 Mart’taki ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne bir aydan fazla zaman var. Geniş kitleleri ilgilendiren her iki güne ‘tamamen duygusal’ olarak bakanlar, şimdiden kolları sıvadı.

Sevgililer Günü’nde yapılacak etkinlikler ve kampanyaları bildiren her gün onlarca duyuru düşüyor e-postama...

İzmirli piyanist ve besteci İklim Tamkan, gördüğü konser ilanını Twitter hesabından paylaşıp, serzenişte bulunmasa, İzmir Bostanlı’da 6 Mart’ta Dünya Emekçi Kadınlar Günü Özel Konseri’nden haberim olmayacaktı.

SOSYAL MEDYADA  ‘DİVA SENDROMU’

İklim Tamkan’ın, “Dişi sinek bile uçurmayın, ama salonda, dikkat” yazıp paylaştığı, ardından da, “Üzgünüm Tevfik Abi. Seni pek severim, ama bu düşüncemi değiştirmez” diye ilave ettiği konserin kadrosuna bakar mısınız?

Haberin Devamı

Anlatıcı Serkan Bali, solistler Zafer Erdaş, Tuncay Kurtoğlu ve Tevfik Rodos...

‘Dünya Emekçi Kadınlar Gününe Özel Konseri’nin erkekler korosu bu kadarla sınırlı değil elbette...

Piyanoda Emrah Sayın olacak, Ziya Güçkan keman, Murat Han Turgut davul ve Emre Diyar da bas gitar çalacak...

Aşk olsun İklim Hanım...

SOSYAL MEDYADA  ‘DİVA SENDROMU’

Biraz haksızlık etmediniz mi tamamı erkeklerden oluşan bir anlatıcı, üç solist ve dört müzisyene?

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ‘kadınlar istirahat etsin, eğlensin’ diye kendilerini feda ettiler işte!

KAR FEST’İN SOLİSTLERİ

Fırsat buldukça kaçtığım Kocaeli Kartepe’de şimdiye kadar düzenlenen kar festivallerinden hiçbirini, iş takvimim uyuşmadığı için takip etmedim.

SOSYAL MEDYADA  ‘DİVA SENDROMU’

Organizasyonda görev yapan radyocu Cenk Sarıkaya, bu yıl haftalar öncesinden Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman adına davet edip, 4 Şubat’ı ajandama not etmemi isteyince ben de öyle yaptım.

Haberin Devamı

Birkaç gün önce günübirlik Kartepe’ye gittiğimde gördüm, billboard’larda bolca festivalin afişi vardı. Kar festivalinin yapılacağı Kartepe’nin sadece zirvesinde kar vardı, aşağılarda yoktu. Sisli Vadi’de yapılacak Kar Fest’te saat 15.00’te Eypio, 19.30’da ise Haluk Levent konseri olacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kartepe Belediyesi’nin düzenlediği Kar Fest sırasında hava sıcaklığına baktım, gündüz 7, akşam 0 derece... Umarım festival uğruna hasta olup, dönmem İstanbul’a...

GÜNÜN SÖZÜ

“Fazla konuşmak insanın ne kadar fazla bilgisi olduğunu değil sadece ne kadar geveze olduğunu gösterir.” (Alan Moore)