İTALYA NAPOLİ’DEKİ CAN YAMAN SEVGİSİ

20 Ağustos 2019

Ekrana veda eden ‘Erkenci Kuş’la adını ‘dizi starları’ arasına yazdıran Can Yaman’ın İtalyan Lisesi’nde okumak ve projedeki İtalyan karakterle didişmesinin dışında İtalya’yla bir bağı yok. ‘Erkenci Kuş’un yapımcısı Faruk Turgut’a sordum, dizinin hangi ülkelere satıldığını... Turgut, “Ukrayna, İsrail, İspanya, Yunanistan ve bazı Balkan ülkelerine sattık, İtalya ile de pazarlık aşamasındayız” dedi.Ekrana veda eden ‘Erkenci Kuş’la adını ‘dizi starları’ arasına yazdıran Can Yaman’ın İtalyan Lisesi’nde okumak ve projedeki İtalyan karakterle didişmesinin dışında İtalya’yla bir bağı yok. ‘Erkenci Kuş’un yapımcısı Faruk Turgut’a sordum, dizinin hangi ülkelere satıldığını... Turgut, “Ukrayna, İsrail, İspanya, Yunanistan ve bazı Balkan ülkelerine sattık, İtalya ile de pazarlık aşamasındayız” dedi.İtalya, Napoli’de Yaman’a gösterilen bu ilginin sebebi ne?
Instagram’da #canyaman yazıp sorguladım. Napoli’de gördükleri her yerde oyuncuyla fotoğraf çektirip, paylaşanların dillerine baktım. İspanyolca, Yunanca ve Arapça dillerinin yanı sıra İtalyanca yazılmış bir hayli paylaşım gördüm.Yaman’ın, kendisini bekleyenleri selamlamak için çıktığı otelin balkonundan çekip, sevenlerine İtalyanca teşekkür ettiği video’nun yanı sıra hayranlarının çekip paylaştığı video’ları izledim. Dünyanın ‘soft power’ (yumuşak güç) diye tanımladığı film ve dizilerin ülke tanıtımında ne denli etkili olduğuna bir kez daha gördüm.Oyuncunun kaldığı oteli kuşatanların çoğu, turist olabilir. Ortada önceden açıklanan bir organizasyon olmamasına rağmen, hayranlarının Yaman’ın kaldığı oteli kuşatması ilginç. Gündüz Napoli sokaklarında oyuncuyla fotoğraf çekip, paylaşanlar, aralarında örgütlenmiş olmalı.Bakalım genç oyuncu, rol alacağı yeni projelerle kalıcı hale getirebilecek mi yakaladığı bu şöhreti?

Yazının devamı...

SANAL ALEMİN ŞÖHRETLERİ

18 Ağustos 2019

Televizyonlarda ne izlemek istiyorsunuz?” anketlerinden yıllardır, “Belgesel” yanıtı çıkar ama insanların çoğu ‘kalite’yi değil, ‘basit’i seçer...
Örneğin, Türkiye’nin en ünlü belgeselcisi Coşkun Aral’ı sosyal medyada 165 bin kişi takip ederken, Instagram fenomeni ‘Ablan star bebeğim’in, skandal video’yu çekip paylaştığında 3.1 milyon takipçisi vardı. Skandal video’dan sonra Aral’ın toplam takipçisinden fazlasını kaybetti ama 2.9 milyon kişi hâlâ peşinde ve işleri tıkırında...
“Kaşarlık yaparak adımı duyurdum” diyen YouTuber kadının her platformda birkaç milyon takipçisi var ve AVM’lerden bir tanıtım için istediği para 50 bin TL.
Şampiyonlar Ligi finalinde sevgilisine ait sitesinin reklamı için yarı çıplak sahaya dalan kadını taklit ederek Vodafone Park’taki Liverpool-Chelsea maçında sahaya giren YouTube şöhretinin bile 4.5 milyon abonesi var!
Dünyanın izlediği maçta, reklam için küfür yazılı kıyafetle sahaya dalıp, Türkiye’nin imajına gölge düşüren YouTuber, bir ceza aldı mı?
Hayır... İfadesini verdikten sonra serbest bırakıldı. Sadece 30 bin kişinin takipten çıktığı ‘Deli mi ne?’nin yaptığı rezillik yanına kâr kaldı!
Yaptıkları paylaşımlar, RTÜK denetimindeki mecralarda olsa ceza üzerine ceza alacak bu insanlar; milyonlarca abone, takipçi ve tıklanmaya ulaşıp, sanal alemin para basan şöhretleri oluyorsa, herkesin şapkasını önüne koyup, düşünmesi gerekmez mi? Özellikle de, sanal alemin getirdiği özgürlüğü, argo ve küfürlü paylaşımlarla hoyratça kullananları takip ederek ödüllendirip, para basan şöhretler haline getirenler.

YAZIN ‘HİT’İ, GÜLBEN VE SEDA’NIN SÖZLERİ

Yazının devamı...

ŞARKICILARIN KULİS SIRLARI

13 Ağustos 2019

Oyuncuların kamera karşısında, şarkıcıların sahnede nasıl olduklarını, sevenleri ezbere bilir. Sanatçıların kamera arkasında ve kulislerdeki eylem ve söylemleriyse, anlatan olmazsa medyaya yansımaz. Sanat dünyasının arka planında olup bitenlerden anlatılanlar da genellikle suya, sabuna dokunmayan eğlenceli anekdotlardır. Selin Ongun’un nehir söyleşi kitabında, Mustafa Oğuz’un çalıştığı şarkıcıların kulis hallerine dair anlattıkları ise bana olabildiğince dobra ve samimi geldiği için paylaşmak istedim.

‘Sezen, çok insan sever
hengameden beslenir’
“Sezen’in kulisi anababa günüdür. Konserden önce hazırlanmak için kimlere ihtiyacı varsa kulistedir. Öyle bir insan doluşur ki hazırladığımız kulis ikramı, Sezen’de ne içki, ne sandviç hiçbir zaman yeterli olmazdı. O da beslenirdi hengameden. Sezen, etrafında insan sever. Sezen’in konserinde zaten mutlaka hep bir şey olur. Hiçbir şey olmazsa, son anda başka bir elbiseye karar verir, o elbisenin de fermuarı patlar, yani illa başına bir şey gelir. Önceden karar verdiği kostümü giyecekse, hiçbir şey yapmazsa bir anda eteğini söker. Sezen bu... Her sahneye çıkışında sanki ilk kez çıkıyormuş gibi heyecan yaşar. Mükemmeliyetçi olduğu için acayip bir gerilim yüklenir. Sahneye çıkıp ancak ikinci, üçüncü şarkısını söyledikten sonra rahatlar. Duruşu profesyoneldir, onun kalp çarpıntısını, titremesini fark etmezsiniz, ama onun içinde fırtınalar kopar.”


Yazının devamı...