‘ERKEK ŞİDDETİ’NİN YARALI ÇOCUKLARI

25 Temmuz 2020

‘Hoşça Kal Anne’ ve ‘İçimdeki Epilepsi’ kitaplarının yazarı Duygu Batu, üçüncü romanını çıkardı. ‘Babası Yarası Olanlar’, okuyanı sarsan bir eser. Çünkü Batu kitabında, eşini öldüren babaların, çocuklarında ömür boyu kapanmayan bir derin yaralar açtığını ve onları nasıl ‘yaşayan ölü’ye çevirdiğini yazdı.

Bir çocuk annesi Batu, annesini öldürüp mezara gönderen, kendi hapse giren babasının onda nasıl izler bıraktığını kitabının ‘Son’ bölümünde şöyle özetledi:

“Bu kısmı kendi duygularıma ayırdım, babama... Bunu yapabilmek bile çok zor benim için... Annesi, babası tarafından öldürülmüş bir kadın olarak yazıyorum bu satırları. Kurgu kitap yazan bir yazar olarak değil. Her ne kadar çocukluğumda anneme olan şiddet yüzünden korkulu ve hüzünlü günlerim olsa da; baba sevgisi de, anne sevgisi de derinden gördüm. Değer gördüğümü hep hissettim. Sadece yanlış kurulmuş bir ailenin yanlış hareketler sonucunda mağdur çocuğu oldum. Kalbim gerçekten yaralı. Mezar taşının altında yatan anneme hasretim sonsuz, demir parmaklıklar arkasında yatan babamaysa efkarım ve sisli dumanların ve birçok duygum. Cinnet, öfke, tahrik vs. bir sürü sebep bile belirtilse cinayetin açıklaması yoktur. Benim öykümde tüm aile öldü. Ve ben de kalbimden vuruldum.”

Son yıllarda eşlerini öldüren babalar yüzünden kim bilir kaç çocuk ve genç var Duygu Batu gibi... Batu’nun yazdıklarını okuyunca eski eşinin kestiği boğazından kanlar fışkırırken Emine Bulut’un “Ben ölmek istemiyorum” haykırışı, kızının “Anne lütfen ölme!” diye yalvarışı geldi aklıma, boğazım düğümlendi. O çocuklar ömür boyu yaşıyor bunu...

BEINCONNECT İÇİN 20 DAKİKALIK DİZİ

Digiturk’ün eğlence kanalı Beinconnect, geçtiğimiz sezon Halit Ergenç’li ‘Babil’den son anda vazgeçip, askıya aldığı Türk yapımları projesine yeniden start verdi. Beinconnect’in bu anlamdaki ilk yerli dizisi de 25 Film’in çekeceği ‘Aile Şirketi’ oldu. Her bölümü 20 dakika olacak komedi dizisinin senaristi Kaman Kardeşler. Fırat Parlak’la birlikte 25 Film’in ortağı olan Koray Şahin’in yöneteceği ‘Aile Şirketi’nin başrol oyuncusu Emrah Kaman.

Yazının devamı...

GENÇ BİR KADIN KATLEDİLDİ, ONLAR NEYİN PEŞİNDE?

23 Temmuz 2020

Pınar Gültekin 27 yaşında, Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi İktisat Bölümü son sınıf öğrencisiydi. Kalan iki dersini verip, Kurban Bayramı’nda Bitlis’e
ailesinin yanına gidecekti. Evli ve bir kız çocuğu babası bir cani, akşam yemeği bahanesiyle götürdüğü Muğla’daki çiftlik evinde Pınar’ı öldürdü. Evli olduğunu öğrenince ayrılan Pınar’ı dönmeye ikna edemediği için kıskançlık krizine girdiğini söyleyen zanlının, cinayete dair anlattıkları tüyler ürpertti. Çünkü cani, genç kadını önce dövdüğünü, sonra boğazını sıkarak öldürdüğünü, cesedi yakmaya çalıştığını, başaramayınca varile sokup, üstüne beton döktüğünü itiraf etti.
Cemal Metin Avcı’nın itirafları kadar, onu savunmak için açılan sosyal medya hesabından yapılan, “Cemalimiz evli ve bir kız çocuğu babasıdır. O kız kuyruk sallamasa hiçbir şey olmayacaktı. Cemal’i eşine söylemekle tehdit etti” gibi kan donduran paylaşımlar, toplumda infiale yol açtı.
Genç bir kadının hunharca katledilmesi yetmezmiş gibi, itibarsızlaştırılma çabasına sosyal medyadan insanlar tepki gösterdi.

Akalın’a tepki yağdı

Pınar Gültekin için tweet atanlardan biri de Demet Akalın’dı. Şarkıcı peş peşe iki tweet attı. 21 Temmuz 2020 saat 12.18’de “Boğ! Öldür! Yak! Üstüne beton dök!!! Allah belanızı versin ya!!!” diye tweet atan Akalın, 12.37’de bu kez şunu yazdı:
“O kdr iri ve uzun bi kızı nasıl sığdırdın varile. Beton dökmek ne ya.”

Yazının devamı...

SİNEMALAR AÇILINCA KİMLER PARAYLA TANITIM YAPACAK?

21 Temmuz 2020

Sinemaların Covid-19 önlemlerini alarak açılmasına az kaldı... Aylardır kapalı olan sinemalar, 1 Ağustos 2020’de açılacak. Kurban Bayramı’nda açılacak sinemalar, satışa çıkacak biletleri tüketerek çifte bayram yaşar mı?
Sanmıyorum.
Birincisi; sinemaların çoğu insanların gitmeye cesaret edemediği AVM’lerde. İkincisi; insanların maske ve sosyal mesafe konusundaki ihmalkârlığı. Üçüncüsü de; ağustos ayında vizyona girecekler arasında “Mutlaka izlemeliyim” dedirtecek filmler yok. Bu durumda sinema işletmecilerine düşen görev, sinema salonlarında insanların filmleri güvenle izleyebileceklerine dair imaj çalışması yapmak.
Türkiye’nin önde gelen bir sinema grubunun bunun için kolları sıvadığı, bu amaçla bir halkla ilişkiler ve PR şirketiyle anlaştığına dair bilgi geldi bana. Aracı şirketin, sinema grubu adına vakit geçirmeden sosyal medyası güçlü kullanıcılarına götürdüğü tekliflerden biri var elimde. Şirketin takip edeni ve beğeneni çok sosyal medya kullanıcılarına yaptığı teklif şu:
İstedikleri ücret karşılığında sinema grubunun salonu olan AVM’lere gidip, Covid19’a karşı gerekli tedbirlerin alındığına, insanların hijyen bir ortamda keyifle film izleyebileceklerine dair fotoğraf ve video paylaşmak.
Teklif götürülen ünlüler arasında sosyal medyayı etkin kullanan, YouTube’daki videoları çok izlenen bir oyuncu da var. Oyuncunun bir paylaşım için istediği para 70 bin TL...
Sinemalar açıldıktan sonra bakalım sosyal medyada hangi ünlüler o gruba ait sinemalara gidip, “Burası hastane kadar steril ve hijyenik” diye paylaşım yapacak?

‘ŞAMPİYON’ DİZİSİ NE ZAMAN BİTECEK?

Yazının devamı...

40 yıldır tanıdığım ‘Huysuz’un ardından

19 Temmuz 2020

80’li ve 90’lı yılların eğlence hayatında para harcayanların çoğu, hayali ihracatçılar, kaçakçılar, mafya ve kabadayılardı. “Huysuz Virjin” onlara bile laf atmaktan çekinmezdi. O denli korkusuz ve yürekliydi

Seyfi Dursunoğlu ile tanıştığımda, İstanbul eğlence hayatında “Huysuz Virjin” olarak fırtına gibi estiği 80’li yılların başıydı. Caddebostan’da yazlık bir gece kulübünde sahne alıyordu. 1932’de Çaykara’da doğan, bir süre Trabzon Yeni Mahalle’de yaşayan Dursunoğlu, Trabzonlu olduğumu öğrendikten sonra her karşılaştığımızda sahneden laf atmaya başlamıştı bana...

80’li ve 90’lı yılların eğlence hayatında para harcayanların çoğu, hayali ihracatçılar, kaçakçılar, mafya ve kabadayılardı. Müşteriler arasında onlardan tanıdığı varsa, “Huysuz Virjin” onlara bile laf atmaktan çekinmezdi. O denli korkusuz ve yürekliydi.

Özel televizyonların hayatımıza girmesiyle birlikte İstanbul’un birinci sınıf gazinoları teker teker kapanınca “Huysuz Virjin” şovunu ekranlarda sergilemeye başladı.

Gerek tek başına yaptığı programlar, gerekse jüri olduğu yarışmalardaki müstehcen esprileri yüzünden kanalların aldıkları cezalara rağmen televizyon yöneticileri “Huysuz Virjin”e iş vermeye devam etti. Çünkü “Huysuz Virjin” iyi reyting alan bir TV yıldızıydı.

Terimler uydurdu

“Ostrogot” ve “vizigot” gibi uydurduğu terimlerle sözlerinin bip’lenmesini, kanalın ceza almasını önleyen kıvrak zekâya sahip “Huysuz Virjin”, aynı zamanda hazırcevaplığı ve lafı gediğine oturtmadaki ustalığıyla ünlüydü.

“Huysuz Virjin”in Esra Ceyhan, Metin Uca, Ece Erken, Murat Başoğlu, Hande Ataizi, Asena, İbrahim Tatlıses ve Yonca Evcimik gibi ünlülere kameralar karşısında neler söylediği, nasıl ayar verdiği hâlâ akıllarda.

Yazının devamı...

CEMAL CAN, ŞAMPİYON

16 Temmuz 2020

‘Survivor’, yıllardır yakından takip ettiğim bir yarışma... İki kez Dominik’e gittim, son yıllarda yarışmanın her finalini yerinde izledim. İstanbul’da ilk kez inşaat halindeki Galataport’ta yapılan ‘Survivor 2020’nin finalinde neler olacağına dair öngörülerimin tutma sebebi de bu tecrübe. Pazartesi kaleme aldığım salı günü çıkan ‘Şampiyon kim olacak?’ başlıklı yazımdaki öngörüm şuydu:
İstanbul’daki ilk gecede Yasin elenir, finale Barış’la Cemal Can gider. Şampiyon kim olur? Düne kadar Barış derdim, bugün Cemal Can birinciliğe daha yakın.
Yanılmadım. Pazartesi akşamı Yasin elendi. Salı akşamı Acun Ilıcalı, Cemal Can’ın şampiyonluğunu ilan etti.
Ilıcalı, Turabi’nin Merve Aydın’ı kıl payı geçerek birinci olduğu ‘Survivor’daki gibi bu yıl da Barış’la Cemal Can arasındaki oy farkının azlığına dikkat çekti.
Demet Akalın’dan Demet Özdemir’e Danla Biliç’ten Ece Seçkin’e birçok ünlünün sosyal medya aracılığıyla oy istediği Cemal Can Canseven, ‘Survivor’ın son haftalarındaki performansıyla da birinciliği hak eden isimdi.
Şampiyon Barış olsa dahi ‘Survivor’ın kazananı Cemal Can’dı. Yarışma sayesinde şov dünyası çoktan yeni bir isim kazandı.
Cemal Can’ı şampiyonluk için favori gösterdiğimde, “Acun, Cemal Can’ı birinci yapmaz” ya da “Cemal Can’ı birinci yapmazlar” diye yazanlar, söyleyenler oldu.

Yazının devamı...