KENDİNİ ÇİMDİKLEYEN VE TOKATLAYAN GELİN

4 Aralık 2021

Özcan Deniz’in eski eşi Feyza Aktan’ı darp ettiği ettiği iddiasıyla hakkında açılan davanın duruşması, İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sürüyor.

Önceki günkü duruşmada mahkeme heyeti, tarafların gösterdikleri tanıkları dinledi.

Aktan’ın tanığı kız kardeşi Eda Aktan’dı. Tanığın Antalya’daki evlerinde yaşananlara ilişkin mahkemede anlattıkları şunlardı:

“Ablamın eltisiyle telefon konuşmasını duyunca kızan Özcan Deniz, sinirli bir şekilde olduğumuz odaya girip, yeğenim Kuzey’i elimizden aldı. Feyza’yı iterek duvara vurdu. Kuzey’le kendisini başka bir odaya kilitledi. Odadayken ağabeyini arayıp, ‘İstanbul’a gelince boşanacağız. Sözleşmeyi kasadan çıkar’ dedi. Sonra yanımıza geldi. Bana, ‘Sen çık Feyza ile biraz konuşacağım’ dedi. Yandaki odaya geçtim. Odalar birbirine çok yakın olduğu için sesler duyuluyordu. ‘Erkek mi görmek istiyorsun?’ diyerek Feyza’yı darp etmeye başladı. Feyza’nın, ‘Özcan yapma, bırak o sigarayı’ diye yalvardığını duydum. Feyza, kendini korumak için balkona çıktı. Özcan, balkonda sigarayı Feyza’nın yüzüne yönelterek, ‘Sigarayı yüzünde söndürürüm’ dedi. Daha sonra Feyza’nın yanına gittiğimde vücudunda darp izlerini gördüm.”

Aynı duruşmada tanık olarak dinlenenler arasında Deniz’in ağabeyi ve menajeri Ercan Deniz de vardı. İşte onun söyledikleri:

“Feyza Aktan hamileyken ailesinin yanına Antalya’ya gitti. Doğumu orada yapmak istiyordu. ‘Çocuğu doğurup, size vereceğim’ dedi. Özcan da doğumu İstanbul’da yapmasını ve nikah kıyılmasını istiyordu. Feyza bunların hiçbirine yanaşmadı.

Feyza Hanım’ın, kardeşimle evli olduğu süreçte kendisine zarar verdiğine ve yaraladığına şahit oldum. Feyza Hanım, Özcan ile her tartıştığında kendi kendini çimdikliyordu, yaralıyordu.”

Yazının devamı...

Arzu Okay'dan ilginç itiraflar

30 Kasım 2021

Yeşilçam’ın yapımcısından oyuncusuna iyi para kazandığı ama kimsenin sahiplenmediği bir dönemi var. Seks filmlerinin aileleri ve birçok oyuncuyu sinemadan uzaklaştırdığı o döneme ilişkin şimdiye kadar duyduğum en yürekli açıklama Arzu Okay’dan geldi. Sekiz yılda oynadığı 117 filmden 24’ü erotik olan Okay, o dönemi niye kimsenin sahiplenmediğini ‘Keşkesiz Bir Kadın’ adlı kitapta şöyle anlattı:
“Daha çok komedi bazındaydı ilk filmler. Seks, komedi, avantür de vardı. Mete İnselel, Aydemir Akbaş, Ali Poyrazoğlu, Bülent Kayabaş oynuyor. Sonra sağ olsunlar, bütün bu arkadaşlar bunu reddettiler, kadınlara kaldı işin faturası.”
Arzu Okay; Zeki Müren’den Ayhan Işık’a, Sadri Alışık’tan Kadir İnanır’a birçok ünlüyle film çekmesine rağmen adının Yeşilçam’ın seks yıldızları arasında anılmasından yana rahatsız ama utanılacak bir şey yapmadığı kanaatinde... Buna rağmen Okay’ın yıllarca gittiği yemeklerde tanınmamak için yüzü duvara dönük oturması ilginç.
Sesinin kötülüğünü kabul eden, sahne aldığı yerlere insanların kendisini dinlemeye değil Arzu Okay’ı görmeye geldiğini söyleyen ve “Şarkı söyleyemeyen şarkıcıydım” diyen oyuncunun, Türay Köse imzalı kitapta, sinemayı ve şarkıcılığı bıraktıktan sonra girdiği deri işinde Derimod’un modellerini nasıl taklit ettiğinin itirafı da var.

‘Kadir İnanır beni karda sırtında taşıdı’

Arzu Okay’ın hayatını anlattığı kitapta ‘Kara Gün’ filmindeki rol arkadaşıyla ilgili anısı ilginç:
“Mersin, Arslanköy’de film çekiyoruz. Bilge Olgaç’ın yönettiği filmde, Kadir İnanır ve Muhterem Nur’la oynuyoruz.

Yazının devamı...

Türk dizilerine yasak kaldırıldı

27 Kasım 2021

Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai’de 24-25 Kasım tarihleri arasında televizyon içerik fuarı vardı... BAE’de yıllardır Türk dizileri yasaktı. Çünkü ‘Arap Baharı’ndan bu yana BAE ile aramızda siyasi gerilim vardı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Fiili Devlet Başkanı olan Şeyh Muhammed Bin Zayed Alnahyan’ın Türkiye’yi ziyareti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinden sonra iki ülke arasında yeni bir sayfa açıldı.

Türkiye’nin Abu Dabi Birinci Müsteşarı Burcu Keriman Erdoğdu Tunçer ve Dubai Başkonsolosu İlker Kılıç’ın söylediğine göre Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında 2021 yazında başlayan diplomatik temaslar sonunda iki ülke arasındaki siyasi gerilim bitti. O nedenle Dubai Expo 2020 ve Dubai International Content Market’in kapıları bize yeniden açıldı. İstanbul Ticaret Odası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın davetiyle Dubai’deki fuara gittim.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, İTO Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Tesiyap Genel Sekreteri Burhan Gün’den oluşan heyetle birlikte fuarı ziyaret ettik. Demircan, BAE ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yeniden rayına girdiği bir dönemde gerçekleşen fuarın dizi ihracatımıza büyük katkısı olacağını söyledi.

Türkiye, İspanya, Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Lübnan, Hindistan, Rusya, Ürdün, Suudi Arabistan, Kanada, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Bahreyn’den TV kanalları ve yapım şirketlerinin katıldığı fuar iki gün sürdü.

KORSANA KARŞI EŞ ZAMANLI YAYIN

Dubai’deki TV İçerik Fuarı’na katılan şirketlerin yetkilileriyle gündüz fuarda, akşam da Mandarin Oriental Jumeria Otel’deki yemekte sohbet ettim.

Yazının devamı...