Gümüşlük ve Bodrum’un diğer koylarından bildiriyorum, esnaf kan ağlamakta. Bin türlü sebeple yüzü gülmeyen halkım tatile çıkmıyor - çıkamıyor. Restoranlar, ‘beach’ler boş. Peki bunda ‘para kazanamadığım bütün yılın acısını iki ayda bu insancıklardan çıkarayım’ zihniyetiyle hareket eden esnafın payı yok mu? Var. Ağlayıp, “Pahalı lahmacun haberleri turizmi baltalıyor” diye şikayet edeceklerine, “Biz hangi hakla 40 - 50 TL’ye lahmacun satıyoruz? Bu kadar da adam kazıklanır mı?” diye kendilerine sorsalar daha akıllıca olacak.
Millet evinden çıkamıyor korkusundan. Ve dolayısıyla, Gümüşlük’ün en nadide değerlerinden Gümüşlük Klasik Müzik Festivali de hak ettiği ilgiyi göremiyor.
Hak ettiği diyorum, laf değil. Orada muhtaç oldukları gücü nereden bulduklarına akıl sır erdiremediğim gönüllü bir ekip (Başta sanat yönetmeni piyanist Eren Levendoğlu olmak üzere) 11 senedir dünyanın en önemli müzisyenlerini Gümüşlük’e getiriyor, konserler verdiriyor.
2006’da bir de yaz okulu eklediler faaliyetlerine; gençlere müzik eğitimi olanağı sunuyorlar.
Bu yıl koskoca Kronos Quartet’ı getiriyorlar, şaka değil. Başka ülkede olsa kıyamet kopar, bizim ruhumuz duymuyor. Grammy ödüllü, ünlü bestecilerin kendileri için eser üretme yarışına girdiği dörtlü.
Yolunuz 14 Temmuz’da oralara düşüyorsa ne yapın edin izleyin, hatta mümkünse yolunuzu düşürün. Ayrıca
www.gumuslukfestival.org adresinden programa bakarsanız tarihleri uygun başka konserler de bulabilirsiniz.
Sadece Koyunbaba Koyu’ndaki taş ocağında müzik dinleme keyfi için bile değer. Ayrıca Türkçe pop cıstakları eşliğinde bir lahmacuna vereceğiniz parayı, daha faydalı bir işe ayırmış olursunuz.
Ruhunuza da iyi gelir.

Tombul kadınları da kıracak mıyız?

Sapla samanı karıştırma konusunda üzerimize yok. Uygur Türkleri’ne incinen vicdanımızı Çinli turist avlamaya çalışarak temizleme çabamızın bir sonucu olarak Çin Filarmoni Orkestrası’nın ağustosta Zorlu Center’da vereceği konser iptal olmuş.
İlk iş sanata oluyor. “Ne alakası var?” diye soran yok.
Şimdi Çin devlet sanatçısı Xu Hongfei’in dünyanın önemli şehirlerinde gezen ‘tombul kadınların dayanılmaz cazibesi’ temalı heykelleri İstanbul’a geliyor. 23 - 29 Temmuz arasında Nişantaşı Sanat Parkı ve Abdi İpekçi Caddesi’yle Ortaköy meydanında sergilenecekler.
Dünya tatlısı heykeller; Londra, Paris, Toskana, Sicilya, Koala Lumpur ve Sidney’den sonra bizde. Ayrıca bu heykeller Çinli turistler için de bulunduğu şehri cazibe merkezine dönüştürüyor diyeceğim, diyemiyorum. Korkuyorum, ‘tombul kadınlar’ın da kontrolsüz öfkemizden nasibini almasından. Biz kırılıp dökülen ne heykeller gördük.
Umuyorum ki, bir kerelik sağduyulu davranalım, öfkemizi sanattan çıkarmayalım, ‘tombul kadınlar’ı hak ettikleri gibi ağırlayalım kentimizde.