Geri Dön

Başörtülü kadın yarışmacı, İslamofobik saldırılar yüzünden yarışmadan ayrıldı!

Fransa'da ses yarışmasına katılan ve jürinin büyük beğenisini kazanan Mennel Ibtissem, Filistin'i desteklediği ve başörtülü olduğu için basında ve sosyal medyada aleyhine sürdürülen kampanyaların ardından yarışmadan çekildi.

Başörtülü kadın yarışmacı, İslamofobik saldırılar yüzünden yarışmadan ayrıldı!

Fransız televizyon kanalı TF1'de yayınlanan 'The Voice' adlı yarışmaya katılarak ünlü şarkıcı Leonard Cohen'in 'Hallelujah' isimli şarkısını İngilizce ve Arapça seslendiren Mennel Ibtissem, sosyal medyadan başlatılan linç kampanyası sonrası yarışmadan ayrılma kararı aldı.

Kararını Facebook sayfasından duyuran 22 yaşındaki şarkıcı, son günlerde yaşanan gergin ortamdan çok etkilendiğini belirtti. Ibtissem, kendisine "bu zor günlerinde" destek olan herkese teşekkür ederken mücadeleyi sürdüreceği mesajını verdi.

Yarışmanın yapımını üstlenen ITV Studios France isimli şirket, "Ibtissem'in kararına saygı duyuyoruz" değerlendirmesini yaptı. TF1'den yapılan açıklamada ise istifa "sorumluluk duygusuyla alınmış bir karar" ifadeleriyle değerlendirilirken, Ibtissem'e sanat hayatında başarılar dilendi.

Ibtissem, geçtiğimiz cumartesi günü yayınlanan yarışmanın ardından başörtülü olduğu ve daha önce 'Gülümse Filistin' adlı şarkıyı seslendirerek Filistin halkına desteğini ifade ettiği için sosyal medya ve basında çok sayıda eleştiri ve ırkçı saldırının hedefi haline gelmişti.

Sosyal medya kullanıcıları, Twitter ve Facebook üzerinden, Fransa'da başörtülü bir kadının şarkı yarışmasına katılamayacağını öne sürerek, televizyon yönetimini protesto etmiş, bazı televizyon programlarında da Ibtissem'in şarkının bir bölümünü Arapça sözlerle söylemesine tepki gösterilmişti.

Irkçı ve İslamofobik mesajlarla saldırıya uğrayan Ibtissem'in, sosyal medyada, 2016 Nice saldırısı sonrasında devlet ve hükümetin rolünü sorgulayan paylaşımları da eleştiri konusu olmuştu.

Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber