“İstanbul’un simgeleri yenilenecek” denilince moraller bozuluyor. Hazırlanan projelere itirazlar her geçen gün daha da artıyor. Yeniliklerden mi korkuyoruz yoksa daha geçerli nedenlerimiz mi var?

ASIL SORUN BiZDE Mi

Planlar hazırlanıyor, “Taksim’in üstü altına taşınacak” deniliyor. Biz onu “Taksim alt üst olacak” diye algılıyoruz. Platformlar kuruluyor, hep birlikte itiraz ediliyor. Sonucu değiştiremeyecek olsak da en azından gösterilen bir çaba var.
“Haydarpaşa Garı’na artık gerek kalmadı, nasılsa Marmaray var” deniliyor. Tren seferleri bitiyor, gar lokantası da, garın internet sitesi de bir anda kapanıyor. “Haydarpaşa’nın dışı aynı kalacak, etrafı ve içi baştan yaratılacak” deniliyor. Tıpkı Haydarpaşa yangınında olduğu gibi bu sefer de içimiz yanıyor. “Haydarpaşa’nın bir kısmı otel, bir kısmı müze, bir kısmı eğlence merkezi olacak” deniliyor, sinirlerimiz oynuyor. Daha projeyi görmeden bile “Haydarpaşa’ya sahip çıkalım” diye yazılıyor çiziliyor.

Yenilikler korkutuyor
Yoksa biz bütün yeniliklere mi karşıyız? Bırakın yeniliklere açık olmayı, hiçbir şeye kolay kolay adapte olamıyor muyuz? Yoksa başta söylenip rahatlıyor, sonradan mecburen kabulleniyor muyuz? Sadece alışmamız mı uzun zaman alıyor?
Yoksa yenilikler bizi ölesiye korkutuyor mu? Her yenilikte kendimizi daha mı yaşlı hissediyoruz? Yoksa sadece itiraz etmekten mi zevk alıyoruz? Hepimizin içinde bir itiraz komisyoncusu mu var? Yoksa biri karşı çıktı diye biz de mi galeyana geliyoruz? Sanki biz de ayak uydurmazsak eksik kalacağız gibi mi geliyor hepimize?

Gelen gideni aratır mı?
Yoksa biz böyle projeleri daha önce çok mu dinledik? Şimdiye kadar her duyduğumuz ‘Yenileyelim, bakın çok güzel olacak” cümlesinin sonunda büyük hayal kırıklıkları mı yaşadık? Bkz. AKM. 2008’de kapandı, kapanış o kapanış. Elimizdekine burun kıvırdık, ondan da olduk. AKM ihalesinin bu ay yapılması planlanıyor. Geçen dört yılı unuttuk gitti. Alıştık. Şehrin simgelerine her dokunulduğunda sonuç daha mı kötüye gitti? Hep gelen gideni arattı mı? Ne dersiniz? Sorun bizde mi, projelerde mi?

ASIL SORUN BiZDE Mi
Ali Kabaş

BU SERGiYi GÖRMEK LAZIM

O, çok iyi işlere imza atıp geri planda kalmayı tercih edenlerden. Usta bir fotoğraf sanatçısı ama medyatik değil. Ali Kabaş’tan söz ediyorum.
Kendisi fotoğraflarını sık sık sergileme taraftarı değil. İşte o yüzden daha da çok merak ediyorum bu sergiyi. Serginin adı ‘Üçüncü Göz’. Ali Kabaş sergi açmaya ikna edilebildiyse, o fotoğraflar mutlaka görülmeli.
Peki ama nerede ve ne zaman? Çarşamba gününden itibaren PG Art Gallery’de başlıyor. 3 Mart’a kadar devam edecek. Küçük bir hatırlatma, PG Art Gallery Tophane’de Boğazkesen Caddesi’nde.