Paylaşımlı bir ofis alanı yaratma hayaliyle başladı WeWork. Kısa bir sürede 16 milyar dolar’lık bir şirket oldu.
Tam 11 yıl önce biri 32, diğeri 31 yaşındayken kararlarını veriyorlar, bu işi yapmaya. Daha sonra iş 20 milyar dolar değerine ulaşıyor, ama çok hızlı büyüdükleri için zararları da yüksek oluyor.
Daha sonra Softbank’ten 1 milyar dolar’lık bir yatırım kazanıyorlar, daha sonra ise her şey tepetaklak gidiyor. Unutmamak lazım, söz ettiğimiz bir teknoloji firması değil.
Başa saralım; New York’lu Rebekah Paltrow abisini genç yaşta kanserden kaybedince, yıllarca Hindistan’da Budizm’le ilgileniyor. Sonra ülkesine dönüyor ve kuzeni Gwyneth Paltrow’un izinde oyunculuğa başlıyor. Bir ortak arkadaş sayesinde şimdi dört çocuğunun babası, eşi ve iş ortağı olan Adam Neumann ile tanışıyor.
Neumann, İsrail’deki askerlik kariyerini bırakıp para kazanmak için New York’a taşınmış ve sağlıklı yaşamla uzaktan yakından ilgisi olmayan biri. Paltrow ise tam tersi, bir sağlıklı yaşam gurusu.

77 şubeleri var

Oyunculukta istediği kadar başarılı olamayınca, Neumann ile birlikte ‘sadece para kazanmak için değil, iyi bir yaşam yaratmak için’ bir çalışma ortamı hayal etmeye başlıyorlar. Bunun için de girişimcilerin, yeni kurulan şirketlerin faydalanabileceği bir ortak ofis kuruyorlar.
WeWork adını verdikleri ofis sisteminin bugün dünyada tam 60 bin üyesi var. Bazıları tek bir masa kiralıyor, bazıları bir oda, bazıları bir ofis katı. New York’tan Şanghay’a, Berlin’den Londra’ya birçok şehirde 77 şubeleri var.
Ayda 45 dolar ödeyerek dünyanın her yerindeki We Work ofislerinden faydalanmak mümkün. Müşterileri arasında Facebook, Dell, Microsoft, General Electric gibi büyük firmalar da yer alıyor.
Donald Trump’ın damadı Jared Kushner da WeWork’ün Brooklyn’deki mal sahibi ve New Jersey’deki yatırımcılarından.
WeWork, Uber ve Airbnb gibi paylaşım ekonomisinin yükselişiyle büyüyen şirketlerden. Sekiz yıl kadar kısa bir süre içinde tam 20 milyar dolar’lık bir şirket haline geldiler.
Daha sonra şirket değerinin 47 milyar dolar’a çıktığı açıklandı.
Kurucu Adam Neumann’ın kişisel serveti 10 milyar dolar’ı buldu. Ve daha sonra da bir skandala karıştılar, yatırımın 12 milyar dolar’lık bölümünün aynı Japon yatırımcı tarafından yapıldığı ortaya çıktı ve ortaklar halka açılma öncesinde yatırımcıları kandırmak ve yanlış yönlendirmekle suçlandı.

Okumakta fayda var!

Kurucuların hisselerinin 1 milyar dolar’lık bölümünü o zaman nakde çevirdikleri de ortaya çıktı. Bu arada Adam Neumann’ın ‘We’ (Biz) markasını ayrı bir şirkette tescillediği ve ‘WeWork’ markasına milyonlarca dolar’a kiraladığı da öğrenildi. Sonuç, Adam Neumann 1.7 milyar dolar’la şirketteki görevinden ayrıldı ve o anda WeWork’ün değeri 47 milyar dolar’dan 8 milyar dolar’a geriledi.
WeWork hakkında kısa sürede bir belgesel yapıldı, iki podcast serisi ve hatta Reeves Wiedeman imzalı ‘Billion Dollar Loser: The Epic Rise and Spectacular Fall of Adam Neumann and WeWork’ başlıklı kitap yayınlandı. Şimdi ise Eliot Brown ve Maureen Farrell imzalı ‘The Cult of We’ başlıklı bir kitap piyasaya çıktı. Türkçe’ye ‘Biz Kültü’ başlığıyla çevirilen yeni kitap WeWork’ün neden başarısız olduğunu anlatıyor.
Okumakta fayda var!