Tam sekiz yıl önce Paris Moda Haftası’nın en farklı gösterisini Grand Palais’de Ayşe ve Ece Ege’nin markası Dice Kayek yapmıştı. 2014 ilkbahar-yaz koleksiyonlarını ‘Noir’ ve ‘Pearl’ adlarını verdikleri iki filmle tanıtarak moda haftasına yenilik getirmişlerdi. Daha dün gibi hatırlıyorum, “Harika fikir. Paris Moda Haftası’nın en şaşırtıcı gösterisi” o zaman Grand Palais’de en sık duyduğum cümle olmuştu. LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) Grubu’nun danışmanı Jean-Jacques Picart’dan Çin Vogue’un o zamanki genel yayın yönetmeni Angelica Cheung’a, hatta L’Officiel’in sahibi Marie-Jose Susskind-Jalou’ya kadar moda dünyasının önemli isimleri ağız birliği yapmışçasına aynı şeyi söylemişti.
Dice Kayek, uzun süredir defile yapmak yerine başka formüller arıyordu. Daha önce ‘Istanbul Contrast’ adlı bir sergi düzenlemişlerdi, yıllar sonra da bir moda filmi ve sanal defileyle karşımıza çıktılar. İlk filmin adı ‘Noir’dı (Siyah), 1961 yapımı Alain Resnais film-noir’ı ‘Last Year at Marienbad’ın kilit sahnelerini tekrarlıyordu.
İlk defa bir moda filminde başrolde kıyafetler değil, karakterler vardı.
Tasarımlar özellikle geri plandaydı. İlk filmde hırslı ama elegan bir kadının nasıl kendi kendini yok ettiğini izlemiştik. İkinci film ‘Pearl’de (‘İnci’) ise aynı kadının sonradan yeniden hayata geldiğinde hırslarından arınmış bambaşka birine dönüştüğünü görmüştük.

DİCE KAYEK’TEN AGATHA CHRISTIE FİLMİÜnlü isimler de yer alıyor

‘Pearl’, bir moda filminden çok, sanal bir defileydi aslında. Modelin önümüzden podyum yürüyüşüyle geçmediği, kendini müziğin ritmine kaptırdığı filmde Kayek tasarımlarını hem yakından hem uzaktan görme fırsatı vardı. Tasarımlar kendileri konuşuyordu, detaylar ve kusursuz teknik ikinci filmde ön plana çıkıyordu. Filmin yönetmeni moda filmleri denince ilk akla gelen Showstudio’nun yönetmenlerinden Marie Schuller’dı. ‘Noir’ filminin styling’ini Kayek’in kreatif direktörü Ece
Ege kendisi yapmıştı. Hatta Ege film çekmeyi çok sevmiş, “1950’lerden beri defileler var. Artık herkes farklı bir şeyler görmek istiyor. O yüzden ve tabii filme ilgim nedeniyle 2014 ilkbahar-yaz koleksiyonumuzu iki filmle sunuyoruz. Şimdiki aklım olsa moda yerine film okurdum” demişti.
Aradan tam sekiz yıl geçti, pandemi nedeniyle moda haftaları dijitalleşti, modaevleri defile yerine filmlere yönelmek zorunda kaldı. Şimdi ise Dice Kayek, dijital olarak düzenlenen ve
8 Mart’a kadar devam edecek Paris Moda Haftası’na İstanbul Pera Palace Oteli’nde Marie Schuller’in çektiği moda filmi ile katılıyor.
Ünlü yazar Agatha Christie’nin ‘Doğu Ekspresi’nde Cinayet’ romanından esinlenilen filmde aralarında Ahu Yağtu, Burak Hakkı, Candan Erçetin, Hatice Aslan ve Selma Ergeç gibi ünlü isimlerin yanı sıra, Dice Kayek’in yakın çevresinden arkadaşları da yer alıyor. Moda filmi yarın saat 13.00’te Paris Moda Haftası ve Dice Kayek’in internet sitelerinden ve Instagram’dan çevrimiçi izlenebilecek.

WOW-DÜNYA KADINLAR FESTİVALİ BAŞLADI

Kadınları destekleyen ve daha eşit bir dünya için çalışan WOW-Dünya Kadınlar Festivali, ‘Şehirde Kadın Olmak’ ana temasıyla dün başladı. WOW Vakfı ortaklığında, British Council ve Sabancı Vakfı iş birliği ile Türkiye’de düzenlenen festivalde, toplumsal cinsiyetin hayatlarımızı nasıl etkilediği ‘Şehir Hayatına Katılım’, ‘Şehrin Görünmeyen Yüzü’, ‘Şehirde Dayanışma’ alt temaları çerçevesinde ele alınıyor. Bu yıl Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Krallık, ABD, Nepal, Bangladeş, Pakistan, Tayvan ve Batı Avustralya’da da dijital ortamda gerçekleşen festivalde, engelleri ve sınırları aşan kadınların cesaretlendiren hikayelerine de yer veriliyor. Hatırlatalım, festivalin son günü yarın. Kaçırmamakta fayda var!