Formula 1, Türkiye’nin 2005-2011 yılları arasında ev sahipliği yaptığı, tüm dünyadan milyonlarca izleyicisi bulunan, düzenlendiği ülkelerin tanıtımına ve turizmine büyük katkı sağlayan, dünyanın en önemli motor sporları organizasyonu.
Kasım 2020’de dokuz yıl aradan sonra gerçekleşen Türkiye ayağı için bundan sonra hep devam etsin istedik.
İyi haber geldi, Formula 1 Türkiye GP’si, bu sezon da İstanbul’da Intercity İstanbul Park’ta gerçekleşecek diye sevindik. Türkiye Grand Prix, 11-13 Haziran tarihlerinde Kanada’nın yerine takvime dahil edildi ama daha sonra ertelenmek zorunda kalındı.
Şimdi Formula 1 Rolex Turkish Grand Prix 2021 bugün ve yarın İstanbul’da, 5.3 kilometrelik pistte gerçekleşiyor. Intercity İstanbul Park tarafından özel olarak tasarlatılan şampiyonluk kupası, tüm pilotların en çok zorlandıkları meşhur ‘8. Viraj’dan ilham alıyor. Intercity İstanbul Park yarış pistinin tüm dünyaya nam salan meşhur 8. Virajı’na atıfta bulunarak ‘Magic 8’ temasının işlendiği kupa, Türk kültüründen esintiler taşıyor.
Formula 1 kupasının en üst bölümünde ise bayrağımızdan esinlenilen ay ve yıldız figürleri bulunuyor. Isobar Türkiye ekibince tasarlanıp, Aslan Ruso tarafından üretilen kupanın sahibi yarın belli olacak. Monako’dan Abu Dabi’ye birçok farklı şehirde Formula 1 Grand Prix’lerini izleme şansım oldu. Formula 1 pilotlarının favorisi Monako Grand Prix’i.

Formula 1  hafta sonu  başladıNedeni belli, Monako’da yarışa özel bir pist yok, yarış daracık sokaklarda yapılıyor, adrenalin tavan yapıyor.
Monako Grand Prix zamanı Monakolular balkonlarını bile kiraya verip, şehri terk ediyor, bedeli binlerce euro’yu buluyor. Formula 1 turizmi diye önemli bir gelir kaynağı var, sadece paddock’ta değil, balkonlardan dev teknelere her yerde herkes yarışı izlemek üzere toplanıyor.
Bu manzarayı ilk gördüğümde ne kadar üzüldüğümü hatırlıyorum, İstanbul’da yıllar önce nasıl yeterince izleyici bulunamamıştı diye...
2011’de Vodafone McLaren Mercedes tesislerinde, McLaren takımının o zamanki yöneticisi Jonathan Neale ile konuşmuştum, “McLaren olarak İstanbul’da tekrar yarışmayı çok isteriz, ama tabii son kararı Ecclestone verecek” demişti. Hemen akabinde ise Bernie Ecclestone’a sormuştum, “İstanbul Grand Prix’i devam edecek mi?” diye. Ecclestone, “Seçimi bekliyoruz, seçimlerden sonra Bakan’la görüşeceğiz, ondan sonra belli olacak” şeklinde cevaplamıştı sorumu...
Ne yazık ki o zaman İstanbul takvime girmedi, ama neyse ki şimdi sevindirici haber geldi, İstanbul, Formula 1’in önce 2020 takvimine, daha sonra da 2021 takvimine eklendi. Evet, yarışı izlemek kolay değil. Araçlar vızır vızır geçiyor, izlerken bile başınız dönüyor. Tabii gürültü de cabası, kulaklıklar bile yetmiyor ama otomobil sporları meraklıları bu yarışları izlemek için dünyanın bir ucundan diğer ucuna gidiyor, gidemeyenler de ekran başında nefeslerini tutup izliyor.
Yarışlar kadar partileriyle de ünlü Formula 1...
Hatta İstanbul’da ilk yıllarında Selim Hamamcıoğlu’nun Kız Kulesi’nde düzenlediği Racing Fever Party’ler de dünya çapında ses getiriyordu. Tabii dünyanın hiçbir yerinde Kız Kulesi kadar etkileyici bir mekan yok. 2020 ve 2021 pandemi nedeniyle şanssız yıllar.
Ama yine de Formula 1’in 2020’den sonra 2021’de de Türkiye ayağının devam etmesi sevindirici. “Bu anlaşma, Türkiye için uzun süreli bir sözleşmenin de habercisi niteliğindedir” diyor, Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak.
Umalım, Formula 1 bundan sonra da İstanbul’da hep olsun.