Tam 10 yıl önce Fransa’da Deuville’de düzenlenen ‘Women’s Forum’a katılmış ve ‘girişimcilik ödülleri Cartier Women’s Initiative Awards’  törenini yerinde izlemiştim.  Tam 10 yıl önce Fransa’da Deuville’de düzenlenen ‘Women’s Forum’a katılmış ve ‘girişimcilik ödülleri Cartier Women’s Initiative Awards’  törenini yerinde izlemiştim.  Hiç unutmuyorum, tüylerim diken diken olmuştu, ödül kazananlar verdikleri mücadeleleri anlatırken gözleri doluyordu. Yüzlerindeki heyecanı ve mutluluğu gördükçe etkilenmemek mümkün değildi. Bu yetenekli ve çalışkan kadınlara kimse kayıtsız kalmamalıydı. Nasıl Davos’a dünyanın dört bir yanından politikacılar ve iş adamları geliyorsa, 15. yılını kutlayan Women’s Forum’a da ekonomik ve sosyal konuları, özellikle de kadın haklarını konuşmak üzere dünyanın dört bir yanından alanlarında başarılı isimler geliyor. Bir yandan paneller yapılıyor, bir yandan çok önemli bir girişimcilik yarışması olan ‘Cartier Women’s Initiative Awards’ sonuçlanıyor. ‘Cartier Women’s Initiative’, kadınların gerçek potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmanın yanı sıra, başarılarına ışık tutarak işlerini büyütmeleri ve liderlik vasıflarını geliştirmeleri için gerekli finansal ve sosyal desteği sunuyor. Program, dünyanın her bölgesinden ve her sektörden, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin belirlediği üzere, toplumda güçlü, sürdürülebilir ve pozitif bir etki yaratmayı amaçlayan tüm kadın girişimcilere ve şirket sahiplerine açık.

Hepsi birbirinden başarılı

Jüri, başvuruları önce belli bir sayıya indiriyor, daha sonra hepsini Fransa’ya davet ediyor, Cartier, INSEAD ve McKinsey&Company çalışanlarıyla birlikte fizibiliteler hazırlamaları için. Projeler arasından seçim yapmak zor, hepsi birbirinden başarılı. Türkiye’den yeterince başvuru olmamasının en büyük nedenlerinden biri dil bariyeri. Başvuruların İngilizce yapılması gerekiyor. Burada söz konusu olan sadece para ödülü değil, dünyanın en önemli iş okullarından INSEAD’dan ve en önemli danışmanlık firmalarından McKinsey&Company’den danışmanlık servisi de ödülün bir parçası ve hatta bu, para ödülünden bile daha değerli olabilir. Bu yarışmanın en güzel yanlarından biri de jürinin ertesi gün kazanamayanlarla tekrar bir araya gelip neden kazanamadıklarını ve hangi konularda kendilerini geliştirmeleri gerektiği hakkında önemli tavsiyelerde bulunması.Cartier Women’s Initiative, 15 yıldır 62 ülkeden etki yaratan 262 kadın girişimciyi destekledi ve işletmelerini desteklemek üzere toplam 6 milyon 440 bin dolar tutarında ödül verdi. Programın etkisini daha da geniş halkalarla kutlamak için bu yıl ilk kez dokuz aday belirledi bu adaylar, işletmeleri önemli etki bırakmayı başarmış daha önceki ödül sahiplerinden oluşuyor. 

Etki Ödülleri, her biri Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne dayanan üç kategoriyi kapsıyor: Yaşamları İyileştirmek, Gezegeni Korumak ve Fırsat Yaratmak. İlerleyen dönemlerde program, küresel bir ağ oluşturmayı ve etkiyi daha da arttırabilmeyi amaçlıyor.
Üç Etki Ödülü kategorilerinin birincileri, 6 Mart’ta Etki Ödülleri Töreni’nde duyurulacak.

Dubai WorldExpo 2020, Dünya Buluşması kapsamında düzenlenecek olan törende ayrıca Cartier Women’s Initiative’in 15’inci yılı kutlanacak. “Bu buluşma etki yaratan kadın girişimciler topluluğumuza olan bağlılığımızı tekrar ortaya koymak, bu takdire değer kadınların başarılarını duyurmak ve daha iyi, daha eşit bir dünya için yeni zirvelere koşmalarına imkan tanımak için bir fırsat. Çünkü kadınlar kalkındığında, bütün insanlık kalkınır” diyor Cartier International Başkanı ve CEO’su Cyrille Vigneron.

Haksız mı?