Tam 10 yıl önce Beyoğlu’ndaki bir kültür merkezinde İstanbul eğlence hayatı hakkında bir konuşmadayız. Moderatör Artun Ünsal, konuşmacılardan biri de benim. Soru cevap bölümünde bir izleyiciden soru geliyor, “Beybilon’a damsız girilir mi?”
Başta anlamakta güçlük çekiyorum.
Sonra Babylon’dan bahsettiğini anlayınca rahatlayıp cevabı veriyorum: “Tabii, Babylon’da konserler düzenleniyor, giriş için bilet almak yeterli.”

HAYAL EDEMEZDİK GERÇEK OLDU...
Çok değil, 10 yıl önce Beyoğlu’nda hala ‘damsız girilir mi, girilmez mi?’ tartşmalarının olduğu bir zamanda Babylon Asmalımescit’i değiştirdi, dönüştürdü.
Şimdi aynı değişim, kuruluşundan tam 16 yıl sonra, Bomonti’de yaşanacak.
Babylon 2015 itibariyle Bomonti Bira Fabrikası’na taşınacak. Üstelik bu sefer yalnız da değil. Yanında başka mekanlar ve hatta tasarım ofisleri bile taşıyacak. Aynı Asmalımescit’te olduğu gibi Bomonti’de de bu değişim iyi karşılanacak. Bu sefer, daha şimdiden heyecanla bekleniyor.
Her değişimde olduğu gibi Asmalımescit’in dönüşümünden şikayetçi olanlar da oldu ama kimse çıkıp da bir gün Babylon’u suçlamadı. Nedeni basitti; Babylon herkesin ruhuna dokunan şeyler yapıyordu; hayatlarımızı güzelleştiriyordu. Canlı izlemeyi asla ummadığımız müzisyenleri ayağımıza getiriyordu.
Boşuna rahmetli Mehmet Uluğ, “Hayal bile edemezdik, gerçek oldu” dememişti.
Çeşme’nin bile Bodrum’a rakip olması Babylon’un Çeşme çıkarmasıyla oldu. ‘Pozitif’ ile de şahane organizasyonlara imza attılar.
Üç kişiydiler o zaman, Mehmet-Ahmet Uluğ ve Cem Yegül. Mehmet Uluğ aramızdan çok erken ayrıldı; 1990’da gerçekleştirilen ilk Akbank Caz Festivali’nden kendisini kaybettiğimiz Kasım 2013’e kadar festivalin direktörlüğünü yaptı. 23 yıl boyunca Akbank Caz Festivali’nin proje sorumluluğunu üstlendi ve festivali Avrupa’nın en önemli müzik organizasyonlarından biri olan Europe Jazz Network’te temsil etti. Birçok müzisyen ile sayısız özel projeye imza attı.

TAM 23 MÜZİSYEN BABYLON’DA
Yarın akşam 23 müzisyen Akbank Caz Festivali kapsamında Mehmet Uluğ’un anısına Babylon’da sahneye çıkacak.
Peki ama kimler?
Ali Perret, Alp Ersönmez, Arto Tunçboyacıyan, Aydın Esen, Ayhan Sicimoğlu, Baba Zula, Bora Uzer, Burhan Öçal, Can Kozlu, Çağla Karaali, Hüsnü Şenlendirici, İlhan Erşahin, İmer Demirer, Jozi Levi, Kerem Görsev, Korhan Futacı ve Kara Orkestra, Neşet Ruacan, Oğuz Büyükberber, Okay Temiz, Ozan Musluoğlu, Önder Focan, Şenol Küçükyıldırım, Şentürk Öztaş, Tobumusikizm, Volkan Hürsever ve Volkan Öktem. Gecenin ev sahipliğini ise İlhan Erşahin yapacak.

MÜZİK EVİNE BAĞIŞLANACAK
Bütün bilet geliri Kaş’ta Düşler Akademisi tarafından kurulan Mehmet Uluğ Müzik Evi’ne bağışlanacak.
‘Barış için Müzik’, ‘Sulukule Gençlik Orkestrası’ ve ‘İstanbul Gençlik Orkestrası’nın’ üyeleri Kaş’taki müzik evinde kamp yapma fırsatına sahip olacak.
Konser saat 21.30’da başlıyor, kapı 20.30’da açılıyor. Biletler 40 TL, öğrenci biletleri ise 25 TL.
Ne yapın edin, bu konseri kaçırmayın!