Otizmli çocukların ve ailelerinin ne kadar büyük bir mücadele verdiklerine hepimiz şahit oluyoruz.
Keşke kötü olaylar yaşanmadan da otizmli miniklerin karşılaştıkları sorunların ve tabii eğitim sistemimizdeki açıkların farkında olabilseydik.
Türkiye’de otizmli çocukların eğitim bile alamayacağı hâlâ düşünülebilirken, dünyada otizmli minikler büyük buluşlara imza atıyor.
Türkiye’de ise Tohum Otizm Vakfı, 2003 yılından beri otizmli çocukların erken tanı ve eğitim yoluyla topluma kazandırılması, otizmli çocuklar ve ailelerinin eğitim-sağlık hizmetlerinden eşit fırsatla yararlanabilmesi için çalışıyor.

Tohum Otizm Vakfına destek18 yılda 282 bin 855 otizmli çocuk ve ailenin hayatında fark yaratan çalışmalara imza attılar.
Vakıf, kurduğu Özel Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’yla otizmli çocukların eğitimi konusunda örnek bir model oluştururken, 33 devlet okuluna da öğretmen eğitimi, müfredat ve materyal desteği sağladı.
Türkiye’de 55 bin çocuğu otizm taramasından geçiren vakıf, otizmin erken tanısı, tedavisi ve destek konusunda uygulamalar geliştirmeye ve eğitim sağlamaya devam ediyor.
Bugün her 68 çocuktan birinde görülen otizm, erken tanı ve yoğun özel eğitim gerektiriyor.
Tohum Otizm Vakfı, tam 14 yıldır düzenlediği Alışveriş Festivali’yle de otizmli çocuklar için yürüttüğü projelere destek olmaya çağırıyor.
Tohum Otizm Vakfı x Le Bedesten Yılbaşı Alışveriş Şenliği, 1-3 Aralık’ta Mandarin Oriental Bosphorus’ta gerçekleşecek.
Etkinlik giriş ücreti, katılımcı firmalardan sağlanan gelirin tamamı Tohum Otizm Vakfı’nın projelerine ve eğitim bursuna ihtiyaç duyan otizmli çocuklara aktarılacak.

 

Le Bedesten nedir?

Lebedesten.com, Türk yeteneklerini bir araya getirmeyi hedefleyen bir e-ticaret sitesi.
İsmini kumaş, antika, mücevher ve çeşitli kıymetli eşyaların satıldığı kapalı çarşı olan bedestenden alıyor.
Türk kültürü ve tarihi birikimin öne çıktığı moda, mücevher ve dekorasyon markalarının arasında Arzu Kaprol, AYJE, BAQA, Bee Goddess, Dilek Hanif, Faund, F.ILKK, Kutnia, Lando Studio, Melis Göral, Niyazi Erdoğan, Ninon, Nisse, Özlem Süer, Raisa&Vanessa, Saude Istanbul, Serena Uziyel, Sorci and Fofa, Sirmaison ve Sisters yer alıyor.