Pandemi ile siber uzayda sayıları her gün artan sanal gezileri konu alan ikinci yazı sonrası, bir okuyucum, “Bunların canlı yayında yerinden anlatımlı olanı yok mu?” diye yazmıştı. “Olmaz olur mu, var! Hem de İtalya’dan, Türkçe ve de ücretsiz” dedim.

Bizi bekler

İtalya çok sıkı bir karantina uygulamakta, kontroller de sıkı ve ciddi olunca pandemi biraz yavaşlayıp, aşı konusu da netleştikten sonra sıkıntısız gidilebilecek yerlerden birisi olmaya aday.
Ahmet Aybar, hem Türkiye’de hem de İtalya’da profesyonel rehberlik lisansına sahip, aynı zamanda acente patronu olan, gönlünü turizme kaptırmış eski bir dost. Pandemi başladığından beri de siber uzaydaki canlı İtalya turlarının süper kahramanı. Hafta içinde aradım ve “Neden İtalya’ya gelmeliyiz?” diye sordum. O da, “İtalya öncelikle, hem bir imparatorluğun hem de Katolik inancının merkezi. Bir diğer neden ise her şehir devleti yöneticisi kendi şehrini görkemli, şaşalı göstermek için eserler yaptırıp, ünlü mimar, ressam veya bestecilere kol kanat gerince oluşan birikim. Enfes mutfağını ve doğal güzellikleri de unutmamak lazım” dedi ve “İtalya’yı tek seferde gezmek imkansız, parça parça gezmek gerek. Dolayısıyla; Napoli-Capri-Pompei-Amalfi kıyıları; Venedik-Verona-Garda-Sirmione; Milano-Como-Torino-Cenova; Pisa-Floransa ya da Roma ve çevresi gibi programlar yapılmalı” diye de ekledi.

CANLI YAYIN İLE İTALYA TURUYemekler, alışveriş ve İtalya

Yan yana gelmeleri kesinlikle çok tehlikeli olan üç kelime bunlar. Gitmişken mutlaka mozzarella başta olmak üzere peynirlerini, deniz ürünlerini ama özellikle de kum midyeli risotto’sunu ve de dünyaca ünlü şaraplarını bir tadın. Dünya modasına yön veren kıyafetleri, ayakkabıları ve gözlükleri listeye eklememe gerek yok sanırım.

Keşfe devam

“Nereden aklına geldi canlı yayınla tur yapmak?” diye sordum Ahmet Aybar’a, “Seyahat yasakları başlayıp, dostlar ve potansiyel dostlar bizim buralara gelemez olunca, istek üzerine, önceleri amatörce ve birkaç kişi ile başladık. Bugün artık 90-95 kişilik gruplar halinde devam ediyor. Ağırlık İtalya’da, ama farklı ülkelerden de canlı turlar yapıyoruz” dedi.

‘Farkımız var’

“Sanal turların neredeyse tamamı, masa başından yapılan sunumlar şeklinde... Biz ise İtalya sokaklarından canlı yayın yapıyor, gösteriyor ve anlatıyoruz. Misafirlerimiz ise evlerinin konforunda İtalya’yı deneyimlemiş oluyor. Gerçek dünyadaki turlar gibi, geri alma tuşu olmayan turlar bunlar. Oradaymışçasına, canlı canlı dinliyor, soru sorabiliyor, sağa sola bakabiliyorsunuz.
O kadar gerçek ki, ‘Milano Moda Üçgeni’ turunda, canlı yayına katılan bir hanımefendi vitrinde gördüğü ünlü bir markanın çantasını çok beğenip, almak bile istedi. Tabii ki o kadar para yanımızda bulunmadığı için alamadık ama hoş bir anı olarak hafızalarımızda kaldı.”

Ne kadar sürüyor?

Son 15 dakikası soru cevap için olmak üzere, 90 dakika ile sınırlandırıyorlar canlı yayınları ve tamamı ücretsiz. Tüm masrafları sponsorları karşılıyormuş. Bir turda üç kez 5-10 sn. arası reklam yayını var ve tur sonrasında misafirlere, sponsorlara ait hizmet ve ürünleri anlatan bir e-posta gönderiliyor.

CANLI YAYIN İLE İTALYA TURU

Gezilenler ve 2021’de gezilecekler

Bugüne kadar, Roma’dan Milano’ya; Torino’dan Cenova’ya; Venedik’ten Pisa’ya kadar pek çok şehirden canlı yayın ile tur yapan Ahmet ve Alessandra Aybar çifti, 2021’de de İtalya’nın gastronomi başkenti Napoli’den, dünya sosyetesinin buluşma noktası Capri Adası’na, Spartacusun ve dünyanın en ünlü Gladyatör Okulu’nun şehri Capua’dan, Sofia Loren’in şehri Pozzuoli’ye uzanan, canlı yayınlanacak yeni yürüyüş turları planlamakta.
Turlardan öncelikli haberdar olmak için www.facebook.com/groups/italyadarehber grubuna kayıt yaptırmak yeterli. Ne yazık ki eski turları kayıttan izlemek mümkün değil, hepsi yaşanıyor, tüketiliyor ve bitiyor. Ancak bir fikir sahibi olmak isteyenler eski turlardan kısa fragmanlara www.youtube.com/c/BestOnlineTours adresinden ulaşabilirler.

“Tüm turizmci dostlarımın Turizm Haftası ve güzel ülkemin tüm çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram’ı kutlu olsun.”