Efsanevi, gizemli ve çekicidir Korsika... İnsanı da serttir, doğası da... Ama bu, her ikisinin de güzel olmasına engel değildir. Göklere uzanan, tamamı 2 bin metrenin üzerinde 20 dağın hakim olduğu, küçük güzel köyler, yemyeşil ormanlar, berrak dereler ve muhteşem kumsallarla süslü bir ada... Bu doğanın arasına serpiştirilmiş birbirinden güzel minik şehirler, Ceneviz kaleleri, Barok kiliselerle, lezzetli mutfak...
Korsika denince akla ilk gelenler bunlar.

Sicilya, Sardinya ve Kıbrıs’tan sonra, Akdeniz’in dördüncü büyük adası Korsika, içlerinden en az bilineni... Oysa bozulmamış doğası, tarihi, özgün kültürü, güneşi, kumsalları ve deniziyle pek çok Avrupalı’nın gözde destinasyonlarından biri. Her ne kadar İtalya’ya daha yakın olsa da, 18’inci yüzyıldan bu yana Fransa’nın bir parçası olan adaya, tarih boyunca önce İberyalılar, sonra Fenikeliler hakim olur. Bu ikisini Sicilyalılar, Romalılar ve Cenevizliler takip eder. Dolayısıyla yüzyıllar boyu her daim özgürlük ve bağımsızlık için savaşır Korsikalılar. Ama sadece 14 yıl tadını çıkarırlar Pasquale di Paoli tarafından kurulan Korsika Cumhuriyeti’yle gelen özgürlüğün... Sonrasında imzalanan Versaille Antlaşması’yla Fransızlar’ın olur ada. Bugün her ne kadar Fransa toprağı olsa da, hâlâ özgürlük sevdasından vazgeçmiş değildir.

TURGUT REİS’İN ADASI: KORSİKA

Neler yapalım?

Ada, Haute-Corse ve Corse-du-Sud diye iki ana bölgeden oluşuyor. Haute Corse’de, yani adanın kuzeyinde Bastia var. Corte, Sartène, Saint-Florent, Calvi ve L’Île-Rousse’de bulunuyor. Corse-du-Sud ise adanın güney kısmı ve Ajaccio, Porto Vecchio, Bonifacio ve Aleria’dan oluşuyor. Unutmadan ekleyelim, en güzel kumsalların batı ve güney kıyılarında olduğu söyleniyor.

Başkent Ajaccio’da mutlaka peynir, bal ve yağ gibi yerel ürünlerin satıldığı pazara uğrayın. Adanın tarihini öğrenmek için Musèe d’Histoire’yi gezin. Sonrasında bir kahveye oturup, şehrin keyfini çıkarın.

TURGUT REİS’İN ADASI: KORSİKA

Kuzeydeki Bastia’da Etnografya Müzesi’ni, Ceneviz Zindanları’nı ve kuzeyinde yer alan Cap Corse’deki Gözetleme Kuleleri’ni gezin. Doğada zaman geçirmeyi sevenlerdenseniz, bisiklet, dalış ve rafting seçeneklerden bazıları...

Yine kuzeyde bulunan Calvi’de, Orta Çağ’dan kalma kale ve altı kilometrelik kumsal sizi bekliyor. Koruma altındaki La Scandola’da çıkacağınız tekne turunda, yunusları ve fokları izleyebilir, Balange bölgesinde doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Corte, adanın merkezinde yer alıyor ve dağlara ilgi duyanların başlangıç noktası... Tavignano Vadisi’nde yürüyüş yapabilir ya da 2 bin 625 metre yükseklikteki Monte Rotondo’daki dağ göllerini keşfedebilirsiniz.

TURGUT REİS’İN ADASI: KORSİKA

Ve Bonifacio... Denizden yüksekliği 200 metreyi bulan dik bir yarın tepesindeki bu şehir, Korsika’daki İtalyan desem, herhalde yanlış olmaz, orada Akvaryum’u gezebilirsiniz. Muhteşem deniz mağaralarını keşfedebilir ya da Lavezzi Adaları’na yapılan günlük motor turuna katılabilirsiniz.

Unutmadan, Ajaccio, Bastia, Corte ile Calvi’yi bağlayan ve yolculuk boyunca birbirinden harika manzaralar sunan bir tren hattı da mevcut.

Nasıl gidilir? Kaça mal olur?

Hem Fransa’ya hem de İtalya’ya yakın olan adaya, feribotla Nice’ten yaklaşık üç saatte, Livorno’dansa iki saatte ulaşmak mümkün. Ücret, araçsız kişi başı 26, aracınız varsa, iki kişi dahil 66 euro... Uçakla gitmek isterseniz, adada Ajaccio, Bastia, Calvi ve Figari olmak üzere dört havaalanı var. Paris üzerinden aktarmalı yapılan uçuşlar, 550 euro’dan başlıyor. İki kişilik oda fiyatları; üç yıldızlı otellerde 50, dört yıldızlı otellerdeyse 100 euro’dan, otel ve uçak dahil, turlar hariç paket turlar da bin 900 euro’dan başlıyor.

TURGUT REİS’İN ADASI: KORSİKA

Bir Türk: Dragut

Korsikalılar’ın ‘Dragut’ dedikleri Turgut Reis, Osmanlı Donanması’nın başına geçmeden önce, korsanlık yaptığı yıllarda uzun bir süre Bonifacio’yu elinde tutar. Korsika ve civarındaki adalara seferler düzenler. Daha sonra Cenevizliler’e esir düşer ve kürek mahkumu olarak geçen dört seneden sonra, Barbaros Hayreddin Paşa tarafından 3 bin 500 altın fidye ödenerek, kurtarılır. Barbaros’un ölümünden sonra Osmanlı Donanması’nın başına geçen Turgut Reis, Korsika’ya gelir.Bastia, St. Florent ve Bonifacio’yu fetheder ama Calvi’yi ele geçiremez.

TURGUT REİS’İN ADASI: KORSİKA