Geçtiğimiz hafta yazdığım gibi pandemi nedeniyle ertelenen düğünler özellikle bayram sonrası hız kazandı ve çiftler balayı programları için seyahat acentalarının kapısını çalmaya başladı bile. Yurdum insanının bu yılki balayı tercihlerini öğrenmek ve sizlerle paylaşmak adına birbirinden değerli beş turizmciye bu yılın balayı destinasyonlarını ve ayrılması gereken bütçeyi sordum.

Pınar Kartal Timer (Next Phase Danışmanlık): Çiftlerin baş başa kalabileceği Ayvalık, Kaz Dağları ve Kapadokya tüm sezonların gözdesi olurken, Bodrum, Göcek, Bozburun, Selimiye ve Fethiye bahar aylarında çok tercih ediliyor. Temmuz ve ağustos aylarında Güney’de olmayı seçenler için tekne seyahatleri güzel bir olanak sağlıyor. Balayı programı bütçeleri değişiklik gösteriyor ancak dört günlük bir balayı için bütçelerin 5 bin TL’den başladığını söyleyebiliriz.

Murat Özgüç (Proper Travel): Yurt içinde öne çıkan destinasyonlar Kapadokya, Kalkan ve Çeşme. Denizden faydalanmak, muhteşem manzaraya karşı düğün sonrası dinlenmek, gün batımında romantik anlar yaşamak isteyenlerin tercihi Kalkan ya da Çeşme. Kapadokya ise 12 ay balayı yapılabilir bir bölge olmasından dolayı son yıllarda öne çıkıyor. Üç günlük kısa balayının maliyeti Kapadokya’da 6 bin TL’den başlarken, Kalkan ve Çeşme’de 8 bin TL ve 10 bin TL arasında.

Deniz Üstertuna (Regnum Carya Golf& SPA Resort): Belek, Bodrum ve Fethiye, bu yıl öne çıkan balayı destinasyonları. Genellikle ‘Wellness’ konsepti seçiliyor. Özellikle doğal ve dengeli beslenme, balayı paketlerinde talep edilen bir konu. Bütçe konusu gidilecek yerin kalitesine göre değişiklik gösteriyor. Ancak 6 gece/7 günlük iyi bir balayı paketi için 50 bin TL ayırmak gerekir diye düşünüyorum.

Müberra Eresin (TÜROB Başkanı): Türkiye pandemi öncesi düğün ve balayı turizmi için önemli destinasyonlardan biriydi. Özellikle Hindistan ve Orta Doğu’dan çoğun talep vardı. Bu yazdan itibaren düğünler yeniden hız kazanırken, özellikle yerli turist için Türkiye en önemli balayı destinasyonu doğal olarak. Antalya, istanbul, Çeşme, Alaçatı, Bodrum, Kapadokya ve Fethiye de en fazla ilgi gören tatil beldeleri.

Özge Ersu (Profesyonel turist rehberi): Bu yıl; lavanta döneminde Denizli, Kuşadası’ndaki şarap bağları içindeki oteller, Bozcaada, klasik olsa da Mardin, Hatay ve Göcek koylarında yat gezisi balayı için tercih edilen destinasyonlar. Balayı programlarında yükselen yerler ise; Malatya, Elazığ, Tunceli, Tatvan, Van, Assos Behramkale, Göcek ve özellikle kış döneminde Kars. Kapadokya’dan da vazgeçilemiyor elbette.