Reklam gerçeği

Reklam gerçeği

2000 yılında orjinal adı 99 Francs olan bir kitap piyasaya çıkar. Kitabın yazarı dünyanın en ünlü ajanslarında reklam yazarı olarak çalışan Frederic Beigbeder’dır. Kitapta reklam dünyası acımasızca eletirilmektedir. Kitabın çıkmasının ardından Beigbeder reklam ajansındaki işinden kovulur.
99 Francs birçok dile çevrilir, uzun süre çok satanlar listesinde kalır. Yapımcı Alain Goldman’ın kitabı beyarperdeye aktarması yedi yıl sürer. Goldman, filmin kitaba sadık kalmasını istemekte fakat iş ortakları televizyonlar için riskli bir proje olmasından çekinmektedir. Sonunda Pathè ve Arte bu riski alırlar ve bu hafta Türkiye’de de gösterime giren 99 Francs - 9.90 YTL, Jan Kounen yönetmenliğinde sinemaya aktarılır. Filmin başrolünde, yaptığı televizyon şovuyla şöhreti yakalayan Jean Dujardin var. Dünyanın en iyi reklam ajanlarından birinde metin yazarı olarak çalışan Octave Parango bir insanın ilk kalemde isteyeceği her şeye sahiptir. Para, yetenek, kariyer, kızlar...  Fakat ajanstaki kızlardan Sophie ile yaşadığı aşk ve girdiği bir toplantı Octave’ın hayatını ve alt üst eder. Hafifçe aklını oynatan Octave kendi yarattığı reklam kampanyasını sabote ederek sisteme karşı gelmeye karar verir.
9.99 YTL kitabın ruhuna epey sadık kalınarak başarıyla sinemaya aktarılmış. Filmin başarısında role çok yakışan Jean Dujardin’in payı oldukça büyük. Oyuncu filmi baştan sona sırtlayıp götürmüş. Uzun saçları ve gözlükleriyle Frederic Beigbeder’e oldukça bezetilen Dujardin’in gerçekçi oyunu hiç aksamıyor. Yönetmen Jan Kounen’in hareketli kamerası, filmin görsel zenginliği ve kurgunun hızı filmi eğlenceli kılıyor. Film, reklam ve pazarlama dünyası hakkında söylemek istediği her konuyu açıklıkla dile getiriyor.


9.99 YTL 99 Francs
Yönetmen: Jan Kounen
Oyuncular: Jean Dujardin, Jocelyn Quivrin, Patrick Mille, Vahina Giocante
Süre: 100 dakika
imdb.com puanı: 7.2Reklam gerçeği

Ağdalı bir aşk filmi 
Closing The Ring - Kayıp Yüzük, adından da ipucu verdiği gibi bir ömür boyu süren, karmaşık aşk hikâyelerinden. Filmin yönetmeni Gandhi filmiyle hatırlayacağımız Richard Attenborough.  Başrollerde Shirley MacLaine, Christopher Plummer ve  Mischa Barton var.
İkinci Dünya Savaşı sırasında düşen bir savaş uçağından yaralı kurtulan   bir asker, ölmeden önce çevredeki köylülerden birine ABD’deki sevgilisine ulaştırması için nişan yüzüğünü verir. Yüzüğün yıllar sonra ortaya çıkmasıyla olaylar su yüzüne çıkacaktır. Kayıp Yüzük, her yönüyle vasat bir film. Ne zamanda bir ileri bir geri giden hareketli kurgusu, ne de iyi oyuncuları filmi kurtarmaya yetmiyor. Filmin ana düğümü olan sır, o kadar dramatik bir şekilde büyütülüyor ki çözüldüğünde, hayal kırıklığıyla “Ah mesele bu muymuş?” diyorsunuz. Seyir temposu iyice yok oluyor. Sadece ağdalı aşk filmlerinden hoşlananlar için.


Kayıp Yüzük - Closing The Ring
Yönetmen: Richard Attenborough - Oyn: Shirley MacLaine, Christopher Plummer, Mischa Barton, Stephen Amell, Neve Campbell - Süre: 119 dakika - imdb.com puanı: 7.0


Reklam gerçeği


40 yıl sonra film oldu
Bu hafta sinemalarda, 60’lı yılların sevilen televizyon dizilerinden Get Smart’ın beyazperdeye uyarlanmış halini seyredeceğiz. 1965 yılında başlayan, Mel Brooks ve Buck Henry’nin yarattığı dizi yayınlandığı sürece birçok ödül aldı. Dizinin başrollerinde Dan Adams ve Barbara Feldon vardı.
Bu çok sevilen diziyi kırk yıl sonra sinemaya uyarlayan yapımcılar Get Smart’ı yeni kuşak izleyiciyle tanıştırmak için macerayı en başından anlatmaya karar vermişler. Filmde karakterler en başından tek tek seyirciye tanıtılıyor.
Fimin yönetmeni ise komediye pek yabancı olmayan, Naked Gun 33 1/3, Nutty Professor II, 50 First Dates gibi filmlerle tanıdığımız Peter Segal.  Bu yaz sezonun en eğlenceli fimlerinden biri olan komedi-aksiyon Get Smart - Akıllı Ol’un başrollerinde ise Steve Carrell ve Anne Hathaway var. Onlara Alan Arkin ve Dwayne Johnson eşlik ediyor.


Akıllı Ol - Get Smart
Yönetmen: Peter Segal -  Oyn: Steve Carell, Alan Arkin, Dwayne “Rock” Johnson, Anne Hathaway
Süre: 110 dakika -  imdb.com puanı: 7.3120 çocuğun zorlu yolcuğu yeniden vizyonda 
Geçtiğimiz şubat ayında sinemalarda gösterilen 120, 30 Ağustos haftası dolayısıyla tekrar vizyona giriyor. Murat Saraçoğlu’nun yönettiği filmde başrolleri Özge Özberk ve Cansel Elçin paylaşıyorlar. Kasım 1914’te Rusların taarruzu ile I. Dünya Savaşı ülkemize de sıçramıştır. O günlerde sınır bölgesinde savaşan Jandarma Tümeni’nden, Van’a gelen bir telgraf, cephane yetiştirilmediği takdirde Van’ın tehlikeye gireceğini bildirir.      Yılın o aylarında Van karlar altında olduğundan cephaneyi sınıra ulaştırmanın tek yolu yayaların sırtlanıp götürmesidir. Yaşları 12 ile 17 arasında değişen 120 çocuk bu zorlu yolculuk için gönüllü olur ve bir sabah yola çıkarlar. 


Yön: Murat Saraçoğlu, Özhan Eren Oyn: Özge Özberk, Cansel Elçin, Burak Sergen, Emin Olcay


Reklam gerçeği


Macera başlıyor 
Dünyanın star kedilerinden obur ve tembel Garfield, yeni bir macerayla bu hafta Türkiye sinemalarında. Yeni film Garfield’s Fun Fest - Garfield Komedi Festivali’nin senaryosu Jim Davis & Altiere Bros. imzalı. Filmin Türkçe kopyalarında Garfield’i Okan Bayülgen seslendiriyor. Garfield, Komedi Festivali’nde sevgilisi Arlene ile birçok ödül kazanmıştır. Fakat yakışıklı kedi Ramone, Arlene’in kalbini çalınca Garfield yarışmaya tek başına katılır ve dünyanın ilk komedyeni Freddy Frog’u yarattığı söylenen ‘komik su’yu bulmak için bir yolculuğa çıkar. 

Garfield Komedi Festivali
Garfield’s Fun Fest
Yön.: Mark A. Z. Dippe, Kyung Ho Lee
Senaryo: Jim Davis, Altiere Bros