Cadde Dilan Çiçek Deniz'den 'Amadeus' seyircisine cevap! 'Oyunda ben yoktum'

Dilan Çiçek Deniz'den 'Amadeus' seyircisine cevap! 'Oyunda ben yoktum'

24.11.2023 - 10:08 | Son Güncellenme:

Selçuk Yöntem ve Tansu Biçer’in başrolde yer aldığı 'Amadeus', önceki akşam AKM’de sahnelendi. Oyunu izlemeye giden bir seyircinin, Dilan Çiçek Deniz Deniz’i sahnede olmamasına rağmen eleştirmesi şaşkınlık yarattı. Güzel oyuncu da bu duruma kayıtsız kalmadı.

Dilan Çiçek Denizden Amadeus seyircisine cevap Oyunda ben yoktum

Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, efsane besteciler Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri'nin hikayesi Amadeus'ta 'Konstanz' rolünü canlandıran Dilan Çiçek Deniz, omzunda yaşadığı sakatlık nedeniyle oyuna ara vermiş, yerine Özlem Ölçamaz gelmişti.

Haberin Devamı

2014 yılında Elidor Miss Turkey güzellik yarışmasında ikinci oldukta sonra oyunculuk kariyerine adım atan 28 yaşındaki oyuncu, bir tiyatro seyircisinin Amadeus'ta kendisini izlediğini sanarak sosyal medyada yaptığı sert eleştiriye yanıt verdi.

Dilan Çiçek Denizden Amadeus seyircisine cevap Oyunda ben yoktum

"SEÇİMİ SON DERECE SEKSİST BULDUM"

Söz konusu seyirci, "Dün Amadeus’u sahnede izledim. Uyarlama güzel fakat Mozart’ın eşini canlandıran kişinin seçimini son derece seksist buldum. Bu rolü oynayabilecek birçok kadın sanatçı varken, oyunculuk becerisi olmayan popüler manken Dilan Çiçek Deniz’in tercih edilmesi akıl alır gibi değildi. Bir taraftan Tansu Biçer, Kevork Türker, Selçuk Yöntem gibi deneyimli ve yetkin ‘erkek’ tiyatrocular, öte yandan ise Dilan Çiçek Deniz. Toplumun kadından ‘beklentisinin’ sadece güzellik olmasının, toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl dağıtıldığının bir örneğiydi" ifadelerini kullandı.

Dilan Çiçek Denizden Amadeus seyircisine cevap Oyunda ben yoktum

Haberin Devamı

"FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNDEN DOLAYI KADINLARIN MARUZ KALDIĞI KARANLIK ZİHNYET"

Eleştiriye kayıtsız kalmayan Dilan Çiçek Deniz, sahnedeki kişinin kendisi değil, oyuncu arkadaşı Özlem Ölçamaz olduğunu söyledi.

İşte kadın oyuncuların maruz kaldığı ön yargıya bir örnek. Sahnede kimi izlediğinin farkında bile olmadan yapılan tam da bahsettiği ‘Seksist’ yaklaşım. Fiziksel özelliklerinden dolayı kadınların maruz kaldığı karanlık zihniyet. Dün oyunda ben yoktum. Sahnede olan yetenekli güzel meslektaşım Özlem de eminim şahane bir performans göstermiştir.

Dilan Çiçek Denizden Amadeus seyircisine cevap Oyunda ben yoktum