Geri Dön

Helyum gazı yutmuş gibi sesler var

Nihan Akın, “Sektörde başarılı isimler kadar, helyum gazı ya da düdük yutmuş gibi sesler de var” dedi.

Helyum gazı yutmuş gibi sesler var

Nihan Akın, ‘Duy Beni’ şarkısıyla yakaladığı çıkışını ‘Mevzuya Gel’le sürdürüyor. Megastar Tarkan’ın ‘Dişi Tarkan’ olarak lanse ettiği şarkıcı, “Üç yıllık kariyer planlaması yaptım, 2020’de Nihan Akın markası her yerde olacak” dedi. Akın, sorularımızı yanıtladı.

Kariyerinizde bir hedef koydunuz mu?
Hem yazan hem besteleyen hem de okuyan bir insanım. Yani yüzde 100 Nihan Akın işleri... O yüzden beğenilmesinden ve bu denli takdir görmesinden çok mutluyum. Üç yıllık bir kariyer planlaması yaptım. 2020 yılında Nihan Akın markası her yerde olacak. Hedeflerime emin adımlarla giderek, basamakları çıkıyorum.
Ne polemik ne de aşk hayatınızla gündeme geldiniz. Bunun için özel bir çaba harcıyor musunuz?
Kesinlikle hayır. Her zaman neysem oyum. Sesimle gündeme gelme taraftarıyım. Bu sektörde sesi olmayıp, sadece girdiği polemikler ya da yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla gündemde kalan isimler var. Onlardan tek ricam, mikrofonu bıraksınlar, sosyal medya fenomeni ya da Influencer olsunlar.
Sesini beğendiğiniz ve beğenmediğiniz isimler var mı?
Piyasada başarılı isimler var tabii ki ama onların yanı sıra helyum gazı yutmuş, düdük yutmuş gibi sesler de var. Onlara hayret ediyorum. İyi bu zamana kadar bir yerlere gelebilmişler!
Sektöre girdiğinizde ne gibi zorluklarla karşılaştınız?
Okuduğum yıllarda, “Bu camia kurtlar sofrası, dikkat et” demişlerdi de, pek inanmamıştım. Başarılı işler yapmaya başlayınca ve taş koyanları görünce, daha da iyi anladım yıllar önce söylenenleri. “Mekandan birisiyle el ele çık”, “Git şu şarkıcılara sataş” hatta bazı arkadaşlarım, “Aramızda polemik çıkaralım, gündem oluruz” bile dedi. Hepsine gülüp, geçtim. Bir yandan da şaşkınlığımı gizleyemedim. Beni bu sektörden uzaklaştırmak isteyenler de oldu. Herkese inat, daha da güzel işler yapacağım ve üreteceğim. Bu iş için ehliyetim var. İki üniversite okudum.

‘Kulakları kirletmiyorum’
Sektörden Tanju Okan, Alpay, Muazzez Abacı, Emel Sayın ve Zeki Müren gibi isimler geçti. Bu değerlere haksızlık yapıldığını düşünüyor musunuz?
Bazen Sezen Aksu, Ajda Pekkan ve Tarkan, bu zamanda çıksalardı, hiç şansları olmayacak mıydı diye düşünüyorum. Kötü sesler dayatılıyor. Bir süre sonra kabul görüyor. Kendimi en iyi seslerin yanına koyuyorum. Çevreyi ve kulakları kirletmeden, kafaları şişirmeden, yol yordamıyla şarkı söyleyen bir yorumcuyum.
‘Şarkıcı olmak için okulunu okumaya gerek yok’ düşüncesine sahip isimler de var. Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Tabii ki katılmıyorum. Bu durumu ehliyetsiz araç kullanmaya benzetiyorum. Oldu olacak, konservatuvarlar da kapatılsın! Koskoca İbrahim Tatlıses bile okul okumadığından dert yanıyor ki, bu kişi İmparator adını almış halk tarafından. Eğitim şart diyorum, anlayan anlayacaktır.


4 Mart 2021 Magazin Haberleri Bülteni4 Mart 2021 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet