Geri Dön

“iYi iNSAN iYi OYUNCUDUR”

Final bölümü bu akşam yayınlanacak ‘Reis’ dizisinin Nazlı’sı Şükran Ovalı, oyunculuğu öğrenciliğe benzetiyor. Ovalı, “Hep iş arıyoruz biz. Bir proje bitiyor, tekrar iş arıyoruz. Memur gibi değiliz. Belki de o yüzden öğrencilik bitmiyor” diyor

“iYi iNSAN iYi OYUNCUDUR”

* Bir oyuncu olarak dizinizin erken bitiyor olması sizi nasıl etkiliyor?
Canlandırdığım karakter Nazlı’yla tanıştığım için mutluyum. Yönetmen Sadullah Çelen’le çalışmak da benim için büyük bir fırsat ve keyifti.

* Nazlı’yı nasıl bir son bekliyor?
Nazlı, Murat’ın başka birini sevmesini kabullendi. Güçlü davranarak hayatına ve öğretmenliğe devam edecek. Ama Murat’ı sevmekten vazgeçmeyecek bence. Ne olursa olsun Murat’la arkadaşlığı sürecek, her zaman bir şekilde hayatında o olacak.

* Nazlı’nın hayatını Murat odaklı yaşaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çocukluk aşkı, beraber büyümüşler. Murat’tan daha fazla önemsediği bir şey yok hayatta. İlk aşkı, ilk sevgilisi. Bütün ilkleri onunla yaşamış, görmüş. O yüzden bu çok anlaşılır bir durum.

* ‘Bir Bulut Olsam’da çok farklı bir karakteri canlandırmıştınız. Oynadığınız karakterlerin farklı olması sizin için önemli mi?
Bir önceki dizide şarkıcı Bahar’ı oynuyordum. Kardeşine bakmak için pavyonda şarkı söylemeyi göze alan, cesur bir karakterdi. Nazlı’ysa çok naif bir kız. Bu ülkede sizi oynadığınız karakterle özdeşleştiriyorlar. Bir de hep aynı roller geliyor. Hep aynı rolü oynayacaksam neden konservatuar okudum ki? İnsanın kendi ruh hali bile her gün aynı olmuyor. Proje seçimlerimde farklı karakterleri olmasına dikkat ediyorum. Bence böylesi daha keyifli.

“iYi iNSAN iYi OYUNCUDUR”

“Şebnem Bozoklu bana çok yardım etmiştir”

* Hayalinizde nasıl roller var?
O kadar çok ki... Komedi yapmak istiyorum. Hayatın içinde karşılaştığım bir sürü şeyi oynamak isterim. Motosiklet kullanan, deri ceketli bir kız mesela...

* Oyunculuk sevginiz nasıl başladı?

9-10 yaşlarında bu isteğimi dillendirmeye başladım. Babaannem tiyatroya gitmeyi, özellikle de sahnede Yıldız Kenter’i izlemeyi çok severdi. O yaşlarda izlediğim çocuk oyunları da bir başka büyülerdi beni. Lisede bu işin okulunu okumak istediğime karar verip, üniversitede “Ben oyunculuk yapmak istiyorum” dedim. Sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne gittim. İyi ki de gitmişim. Çok güzel bir okul, çok iyi hocalar var. Bize her konuda destek olurlardı. Kendi aramızda da yardımlaşırdık. Şebnem (Bozoklu) mesela bana çok yardım etmiştir. Müjdat Hoca, “İyi insan, iyi oyuncudur” derdi hep. Bu lafı mezun olduktan sonra daha iyi anladım.

* Oyunculuğun öğrenciliğe benzediğini söylemişsiniz. Hangi yönleriyle benziyor?
Güven Kıraç beni çalıştırdığı dönemlerde “Şükran, bu iş nöbetçi öğrencilik, unutma” derdi. O yüzden ben hep öğrenciyim. 60 yaşında da öğrenci olacağım. Bir de hep iş arıyoruz biz. Bir dizi bitiyor, tekrar iş arıyoruz. Memur gibi değiliz. Belki de o yüzden öğrencilik bitmiyor.

* ‘Reis’ bitiyor. Yeni dizi var mı?
Henüz yok ama en kısa sürede yeni bir şeyler yapmak istiyorum.

“iYi iNSAN iYi OYUNCUDUR”

“Cansu Dere’ye benzetilmem dezavantaj değil”

* Cansu Dere’ye benzerliğiniz çok konuşuluyor. Siz kendinizi benzetiyor musunuz?
Bunu çok duyuyorum. İnsan insana benzer...

* Bu benzerliğin avantaj ya da dezavantajlarını yaşıyor musunuz?
Dezavantaj değil. Bir avantajı mı, onu bilmiyorum. Bu konuda rahatsızlık yaşamıyorum. Bizim ülkemizde “Kuzenime çok benziyorsun”, “Aynı kaynım” gibi muhabbetler çok var.

* Eğlenceli birine benziyorsunuz. Özel hayatınızda nasılsınız?
Arkadaşlarım çok güler bana. Bazen hiç ciddiye almazlar hatta. Gülmek çok güzel bir şey. Ne yaşanırsa yaşansın gülünecek bir şey bulurum ben. O yüzden komedi oynamak istiyorum. İyi oyuncularla karşılıklı oynamak çok isterim.

“Bebek sahilinde yürümeyi seviyorum”
* Set dışında ne yapmaktan keyif alırsınız?
Önce bir durup kendimi dinlemek isterim. Ailem, arkadaşlarımla görüşürüm. Film izlemeyi çok seviyorum. Büyükada’yı seviyorum. Orada yaşayan bir kız arkadaşım var, onu ziyaret ediyorum. Sakin, araba sesi yok... Rum çok... Bayılıyorum onlara. Başka kültürlerin içinde yaşamayı seviyorum.

* İstanbul’da sevdiğiniz adresler var mı?
Sevdiğim insanlar varsa her yerde rahatım. Bebek sahilinde yürümeyi çok seviyorum. Galata, Caddebostan, Moda’yı da severim. Daha önce Ulus’ta oturuyordum, çok uzaktı her şeye. Şimdi Beşiktaş’ta oturuyorum. Esnaf, fırın, çarşı hepsi bir arada. O yüzden çok mutluyum.

Favorileri
En sevdiği kitaplar: ‘İlişki Üzerine’ Jiddu Krishnamurti, ‘İlahi Komedya’ Dante ve Balzac’ın kitapları.
En sevdiği filmler: Fight Club, Closer, Cesaretin Var mı Aşka, Baba serisi ve Johnny Depp’in tüm filmleri.
İzlediği diziler: Fatmagül’ün Suçu Ne?, Kuzey Güney, Öyle Bir Geçer Zaman Ki.
Sevdiği müzisyenler: Sezen Aksu, Duman, MFÖ, Black Eyed Peas, Rolling Stones, Bob Marley.
Beğendiği oyuncular: İlker Aksum, Ali Atay, Ertan Saban, Kenan İmirzalioğlu, Kıvanç Tatlıtuğ, Şener Şen, Perrran Kutman, Çetin Tekindor.
Beğendiği yönetmenler: Fatih Akın, Selim Demirdelen, Çağan Irmak, Serdar Akar.

Magazin Haberleri Bülteni (26 Şubat 2021)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet