Cadde Müzisyen ve gitarist Jeff Beck hayatını kaybetti!

Müzisyen ve gitarist Jeff Beck hayatını kaybetti!

12.01.2023 - 09:49 | Son Güncellenme:

Kısa süre önce oyuncu arkadaşı Johnny Depp ile çıkardıkları albümün turnesini yapan gitarist Jeff Beck, hayatını kaybetti. Beck'in ajansı, sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayarak; "Ailesi, bu büyük kaybın üstesinden gelirken mahremiyet rica ediyor" diye yazdı. Sanat dünyasını yasa boğan ölümün ardından, ünlü ismin meslektaşlarından peş peşe paylaşımlar geldi.

Müzisyen ve gitarist Jeff Beck hayatını kaybetti

The Yardbirds'ile üne kavuşan İngiliz gitarist Jeff Beck, 78 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü ismin ajansı, Twitter'dan yaptıkları bir açıklamada; "Jeff Beck'in vefat haberini derin ve derin bir üzüntüyle paylaşıyoruz. Aniden bakteriyel menenjite yakalanmasının ardından dün huzur içinde hayata gözlerini yumdu. Ailesi, bu büyük kaybın üstesinden gelirken mahremiyet rica ediyor" diye yazdı.

Haberin Devamı

Müzisyen ve gitarist Jeff Beck hayatını kaybetti

Pagesix'te yer alan habere göre; kısa süre önce 2022'de Johnny Depp ile çıkardıkları '18' adlı albümü desteklemek üzere bir turne gerçekleştiren Jeff Beck'in ölümü, sanat dünyasında üzüntüyle karşılandı.

"KORKUNÇ BİR KAYIP"

Ozzy Osbourne, sosyal medya hesabından açıklama yaparak, "Jeff'in vefatını duyduğumda ne kadar üzüldüğümü ifade edemem. Ailesi, arkadaşları ve pek çok hayranı için ne korkunç bir kayıp. Jeff'i tanımak ve son albümüm Patient Number 9'da çalmasını sağlamak benim için büyük bir onurdu" diye yazdı.

Müzisyen ve gitarist Jeff Beck hayatını kaybetti

İngiliz müzisyen Paul Young ise "Efsanevi gitarist Jeff Beck'in ani ve trajik ölümünü duymak bizi yıktı. Tanıyan herkes tarafından sevilirdi. Gitaristlerin gitaristi! Ailesine ve dostlarına başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Müzisyen ve gitarist Jeff Beck hayatını kaybetti

Rolling Stones'un 79 yaşındaki solisti Mick Jagger, Jeff'in ile birlikte sahne aldığı bir videoyu yayınlayarak; "Jeff Beck'in ölümüyle harika bir adamı ve dünyanın en iyi gitaristlerinden birini kaybettik. Hepimiz onu çok özleyeceğiz" mesajını yazdı.

Müzisyen ve gitarist Jeff Beck hayatını kaybetti

"KELİMELER KİFAYETSİZ"

Queen grubunun ikonik gitaristi 75 yaşındaki Brian May ise şu paylaşımda bulundu:

Jeff'in vefatını duymak çok üzücü. O Şef'ti. Benzersizdi, yeri doldurulamazdı. Gitar çalmanın mutlak zirvesiydi. Ve çok iyi bir insandı. Eminim söyleyecek çok şeyim olacak, ama şu anda.... Kelimeler kifayetsiz kalıyor.

Müzisyen ve gitarist Jeff Beck hayatını kaybetti

"DİNLENDİĞİM SÜRECE İYİYİM"

DailyMail'de yer alan habere göre; Beck'e 2016 yılında Rolling Stone'a verdiği bir röportajda sağlığı hakkında sorular sorulduğunda, ünlü isim şöyle cevap vermişti:

Turp gibiyim. Eric'in [Clapton] bir sinir rahatsızlığı var. Kulağa korkunç geliyor. Eğer çalmasına engel olursa çok üzücü olur. Ağır bir şey taşırken bileğimi burktum. Sırtım da kötü. Belimden ameliyat etmek zorunda kaldılar. Sık sık dinlendiğim sürece iyiyim.

Müzisyen ve gitarist Jeff Beck hayatını kaybetti

SEKİZ KEZ GRAMMY KAZANDI

24 Haziran 1944'te Surrey, İngiltere'de doğan Beck, sekiz kez Grammy ödülü kazandı ve iki kez Rock and Roll Hall of Fame'de yer aldı. Beck, Mart 1965'te ise Eric Clapton'ın yerine geçti ve The Yardbirds' ile 20 ay süren yolculuğuna başladı. Ancak Beck, mükemmeliyetçiliği ve asabi mizacının yanı sıra, bir ABD turnesi sırasında gruba katılmadığı için gruptan kovuldu.

Müzisyen ve gitarist Jeff Beck hayatını kaybetti

Ocak 1967'de Jeff Beck Group'u kurdu. Kadro birkaç kez sarsıldı ama sonuçta vokalde Rod Stewart, basta Ronnie Wood, piyanoda Nicky Hopkins ve davulda Aynsley Dunbar yer aldı. Beck, grubu Woodstock 1969'dan bir gece önce dağıttı. Grup, 1970 yılında vokalist Alex Ligertwood, klavyeci Max Middleton, davulcu Cozy Powell ve basçı Clive Chaman ile yeniden kuruldu.