Uzun soluklu ‘Dallas’ dizisinde canlandırdığı petrol kralı ‘J.R. Ewing’ karakteriyle beyaz camın en popüler karakterlerinden birini; hatta dünyanın en ünlü kötü adamını canlandıran Larry Hagman, 81 yaşında hayatını kaybetti. Aktör, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu

21 Eylül 1931’de Teksas’ta dünyaya gelen Hagman, oyuncu Mary Martin ve avukat Ben Hagman’ın oğluydu. İleride ‘Dallas’ta rol aldığında, dizinin Teksas doğumlu tek oyuncusu olacaktı. 1936’da çift boşanınca, Hagman, Los Angeles’a taşındı ve anneannesinin yanında yaşamaya başladı. 12 yaşındayken anneanesini kaybedince, New York’a annesinin yanına gitti. Annesi, bu sıralarda ikinci evliliğini yapmış ve başarılı bir Broadway kariyeri inşa etmişti. Hagman da tercihini ‘anne mesleği’nden yana kullandı ve oyunculuktaki ilk adımlarını tiyatro sahnesinde attı. Profesyonel olarak ilk sahneye çıkışı Dallas’taki Margo Jones Theatre’da oldu. Ardından New York’ta sergilenen ‘Taming the Shrew’da rol aldı. Annesinin büyük sahne hiti ‘South Pacific’te rol bulan Hagman, oyunla birlikte İngiltere’ye gitti ve beş yıl burada yaşadı.

Eşinin tercihi dönüm noktası oldu
Hagman, üne 1965’te komedi dizisi ‘I Dream of Jeannie’yle kavuştu. Bu dizide, Barbara Eden’ın canlandırdığı güzel bir kadına aşık asker rolündeydi. Yine de diziyle pek gurur duymamış olabilir çünkü gazetecilerin bu konudaki sorularını yanıtsız bıraktı hep.
Hollywood kariyerinin yükselişi, 1977’de başlayan ‘Dallas’la oldu. Zengin Teksaslı bir ailenin hikayesini anlatan dizide, Hagman, yozlaşmış ve ahlaksız milyoner ‘J.R. Ewing’i ete kemiğe büründürdü. Sonradan yaptığı bir söyleşide, ona “Para kazandım. Bir daha çalışmamı gerektirmeyecek kadar. Ama çalışmaya devam etmek isterim gerçekten” dedirtecek bu rolü, eşi Maj Hagman sayesinde tercih etti. O sırada Larry Hagman’a iki dizi teklifi gelmişti ancak eşinin tavsiyesiyle “Dallas”ı kabul etmesi hayatının dönüm noktası oldu.

“Başarıyı kesinlikle hak ettim”
Kovboy şapkasını hiç çıkarmayan ve yaptığı kötücül planları saklamaya çalışmayan hain bir gülümsemeye sahip bu karakteri, tam 13 sezon boyunca oynadı. Hagman, yaygın ifadeyle ‘herkesin nefret etmeyi çok sevdiği’ bir kötü adam yarattı. Ama bu ünü doğal karşı-lıyordu: “Başarılı olmak için doğdum. Şanslıyım ki bu başarıyı kaldırabildim. Başarıyı kesinlikle hak ettim!”

Alkol ve sigaraya savaş açtı
1992’de konan siroz teşhisinden 3 yıl sonra karaciğer nakli yapılan Hagman, bu ameliyattan sonra sağlığına kavuştu. Alkol ve sigaraya düşkünlüğüyle tanınan aktör, ameliyatın ardından bu alışkanlıklarından vazgeçti. Hayatının sonuna kadar sigarayla savaş kampanyalarında, sosyal sorumluluk projelerinde boy gösterdi. ‘Dallas’ın yeniden çevriminde yine ‘J.R.’dı ama sağlığı dizide yer almasını güçleştirdi.
Aktör, 2011’de kanserin tekrarladığını şu cümlerle kamuoyuna duyurmuştu: “‘J.R.’ olarak ne yapsam yanıma kalıyor, rüşvet, şantaj, zina... Ama kansere yakalandım. Yeni ‘Dallas’a devam ederken tedavi de olacağım. Sevdiğim bir dizide, sevdiğim insanlarla olmaktan daha iyi şey hayal edemiyorum.”

SİNEMA YILLARI

Sinemadaki en ünlü filmlerinde biri Mike Nichols’ın politik yapımı ‘Primary Colors’dı. Başrollerini John Travolta, Emma Thompson, Billy Bob Thornton, Kathy Bates ve Adrian Lester’la paylaştığı filmde Hagman, yoz bir politikacıyı canlandırdı. Oliver Stone’nun yönettiği 1995 tarihli ‘Nixon’daysa yine zengin bir milyoner rolündeydi.