Yönetmen, yapımcı ve senarist Judd Apatow’un yükselişi 2005’de ‘40 Yıllık Bekar’la başladı. Yapımcılığında yılda ortalama üç, dört film üreten Apatow, Hollywood’da birlikte çalıştığı oyuncular
ve yönetmenlerle kendi markasını yarattı. Bu hafta ilk kez ağırlıklı olarak kadın karakterlerden oluşan ‘Nedimeler/Bridesmaids’le karşımıza çıkan Apatow’un kariyerinden beş film seçtik.

KOMEDi KRALI: JUDD APATOW

Matrak Adamlar Funny People (2009)
‘Matrak Adamlar’, Judd Apatow filmleri arasında mizahın yanında melankolinin en çok öne çıktığı film. Apatow’un yazıp yönettiği filmde, ölümcül bir hastalığı olduğunu öğrenen komedyen George Simmons (Adam Sandler), genç bir komedyen olan Ira Wright’ı (Seth Rogen) himayesine alır. Kayıp, pişmanlık, hüzün gibi duyguları işleri mizah olan adamlar üzerinden anlatan film, bu iki adamın dostluğunu merkeze alıyordu. Apatow’un muhtemelen en kişisel filmi olan ‘Matrak Adamlar’, izleyicisini diğer filmleri kadar kahkahalara boğmadı ama en olgun Apatow filmi olarak selamlandı.

Kaza Kurşunu Knocked Up (2007)
Judd Apatow’un hem yönetmen hem senarist hem de yapımcı olarak karşımıza çıktığı film, sorumsuz Ben Stone (Seth Rogen) ve hırslı kariyer kadını Alison Scott’ın (Katherine Heigl) tek gecelik bir ilişkisinin ardından gelişen olayları konu alıyordu. Scott, ilişkilerinden sekiz hafta sonra kapıda belirip hamile olduğunu söyleyince Ben Stone ne yapacağını şaşırsa da, ona destek olmaya karar veriyordu. Büyük beğeni toplayan ‘Kaza Kurşunu’, ‘Nedimeler’e kadar gişede en başarılı olan Apatow yapımcılığındaki film unvanına da sahipti.

Walk Hard: The Dewey Cox Story (2007)
Jake Kasdan’ın yönettiği film, diğer Apatow filmleri kadar ön plana çıkmadı. Ancak bol Oscar’lı Johnny Cash biyografisi ‘Walk the Line’ı rehber alarak müzisyen biyografileriyle dalga geçen film, gizli bir cevher. Son zamanlarda kabak tadı veren parodi filmlerinden ayrılan ‘Walk Hard’, müzisyenin aile travması, baba kompleksi başta olmak üzere klişeleri eğlenceli bir şekilde ele alıyordu. Film, Beatles’dan Jefferson Airplane’e, Bob Dylan’dan David Bowie’ye dönemin pek çok önemli grubuyla ilgili sahneler de içeriyordu.


40 Yıllık Bekar The 40-Year-Old Virgin (2005)
İsmini hiçbir kadınla birlikte olmamış 40 yaşındaki Andy Stitzer’dan (Steve Carell) alan film, dünya çapında yaklaşık 177 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Yalnız yaşayan, aksiyon figürleri toplayan, video oyunlarına meraklı ana karakter Andy’nin hikayesinin anlatıldığı film, iki yıldız birden yarattı. Filmin yönetmen ve yapımcısı Judd Apatow, Hollywood’un komedi krallığına giden yolda ilerlemeye başladı. Filmin başrolünde bulunan Steve Carell da, ‘The Office’ adlı diziyle edindiği hayran kitlesini genişletip, Hollywood’un en önemli komedi oyuncularından biri haline geldi.

Zorlu Görev Get HIm to the Greek (2010)
Kaprisli, dağınık İngiliz rock yıldızı Aldous Snow’u (Russell Brand) bir konsere çıkarmakla görevlendirilen bir müzik şirketi çalışanının (Jonah Hill) hikayesini anlatan film, çoğu Apatow filmi gibi olgunlaşmamış erkekler arasında kurulan arkadaşlık bağları üzerinden ilerliyordu.BUGÜN ViZYONA GiREN 3 FiLM

HAYVAN BAKICISI

(Zookeeper) YÖNETMEN: Frank Coraci OYUNCULAR: Kevin James, Rosario Dawson, Leslie Bibb, Ken Jeong IMDB Notu: 4.3
KONU: Hayvanat bahçesindeki hayvanlar, iyi kalpli bakıcıları Griffin’i çok sevmektedir. Griffin, hayatında bir kız bulmanın tek yolunun hayvanat bahçesinden ayrılmak olduğuna karar verir. Paniğe kapılan hayvanlar en büyük sırlarını, insan gibi konuşabildiklerini açıklarlar.

İLK YENİLMEZ: KAPTAN AMERİKA
(Captain America: The First Avenger) YÖNETMEN: Joe Johnston OYUNCULAR: Chris Evans, Tommy Lee Jones, Hugo Weaving, Hayley Atwell IMDB Notu: 7.3
KONU: Yıl 1941, 40 kiloluk genç Steve defalarca orduya yazılmaya çalışmasına rağmen reddedilir. Sonunda onu Kaptan Amerika olarak bilinen süper askere dönüştürecek olan deneysel bir programa kabûl edilir. Kaslı yeni haliyle Kaptan Amerika, arkadaşı Bucky ve Peggy’nin işbirliği ile Albay Chester’in komutasında, Nazi örgütü HYDRA’ya karşı savaşmaya başlar.

NEDİMELER
(Bridesmaids) YÖNETMEN: Paul Feig OYUNCULAR: Kristen Wiig, Maya Rudolph, Rose Byrne, Chris O’Dowd IMDB Notu: 7.4
KONU: En yakın arkadaşı Lillian’ı ve bir grup renkli nedimesini evliliğe giden yolda çılgın bir yolculuğa çıkaran Annie’nin hayatı karmakarışıktır. En iyi arkadaşı Lillian nişanlanır ve Annie’nin başnedimesi olmasını ister. Karşılıksız aşk acısı çeken ve çok üzülen Annie, pahalı ve tuhaf olan ne kadar adet varsa hepsini uygular.