Geri Dön

Nizamülmülk nasıl öldü, kimdir? Nizamülmülk ne demek, anlamı nedir?

Büyük Selçuklu dizisinde Nizamülmülk karakteri öne çıkıyor. Alparslan'ın ve ardından Sultan Melikşah'ın veziri olan Nizamülmülk, kaleme aldığı Siyasetname ile adını tarihe kazıyan isimlerden. Siyaset bilimci olmasının yanı sıra dikkat çeken bir de devlet adamıydı. Nizamülmülk tarihte kimdir sorusu yanıt arıyor. Peki, Nizamülmülk'ü kim oynuyor, gerçek ismi nedir?

Nizamülmülk nasıl öldü, kimdir? Nizamülmülk ne demek, anlamı nedir?

Nizamülmülk, Büyük Selçuklu Devleti'nde vezir olarak görev almıştır. Görev süresi ise Alparslan ile Melikşah dönemlerini kapsar. Gerçek ismi ise Ebu Ali Kıvamuddin Hasan bin Ali bin İshak et-Tûsî'dir. Devlet yönetimindeki etkinliği ve zekası ile tarihin önde gelen isimlerindendir. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde ise Nizamülmülk'ü Mehmet Özgür canlandırıyor. Nizamülmülk nasıl ve neden öldü? Mehmet Özgür kimdir?

NİZAMÜLMÜLK KİMDİR?

Nizamülmülk, 21 Zilkade 408/10 Nisan 1018 tarihinde İran Horasan'da, Tus şehrinde dünyaya geldi. Bu dönemde bu şehir Gazne Devleti idaresindeydi. Devlet işleriyle ilk olarak Gazne Devleti'nin Horasan valisinin yanında çalışarak başlayıp 1059'da Gazneliler Horasan valisi olmuştur. 1063'ten itibaren Selçuklular devletinde Alparslan'ın Belh valisinin yanında görevine devam etti. 1064 yılında Büyük Selçuklu Devleti'ne vezir olarak atandı. Alp Arslan (hüküm süresi 1063-1072) ve Melikşah (hüküm süresi 1072-1092) hükümdarlık dönemlerinde vezirlik görevinde bulunmuştur. Nizamülmülk ismi Abbâsî halifesi Kâim bi Emrillah tarafından verildi. 

NİZAMÜLMÜLK NASIL ÖLDÜ?

Nizam'ül Mülk'ün vezirliği 27 yıl sürdü. Nüfuz sahibi devlet adamı, Haşhaşiler tarafından 10 Ekim 1092'de Cumartesi gününde öldürüldü. Konu hakkında çeşitli rivayetler vardır. Abdurrahman İbnü'l Cevzi'ye göre: "Nizam'ül-ülk, yolda, 10 Ramazan (14 Ekim 1092)'da öldürüldü. Onun ölüm haberini getiren kimse ancak 18 Ramazan (22 Ekim 1092)'da Bağdat'a ulaştı'' demiştir.

Nizamülmülk'ün mezarı, bugün İran'ın İsfahan kentinin kenar mahallerinden birinde, Sultan Melikşah ile birlikte ve Selçuklu ailesinden pek çok isimle birlikte bir türbede bulunmakta ve Hoca Nizamülmülk olarak bilinmektedir. 

NİZAMÜLMÜLK NE DEMEK?

Kelime anlamı "devletin düzeni" olan Nizamülmülk, memleketin nizamlarının kurucusu anlamındadır. Nizamülmülk ismi Abbası halifesi Kâim bi Emrillah tarafından verildi.

MEHMET ÖZGÜR KİMDİR?

Özgür, 30 Ağustos 1970 tarihinde Korkuteli, Antalya'da dünyaya geldi. Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni olan Özgür, İstanbul Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu, sanat yaşamına ise Antalya'da bir dil kursunda katıldığı tiyatro etkinliğiyle 1988 yılında başladı. Ertesi yıl Antalya Halkevi'nde tiyatro çalışmalarına ağırlık verdi. Daha sonra 1993 yılında Antalya Devlet Tiyatrosu'nda görev alan sanatçı, ilk kez 2004 yılında kamera karşısına geçerek, bir TV dizisinde rol üstlendi. "Takoz İrfan" rolüyle oynadığı Suskunlar dizisinde büyük ün kazandı. Ardından Muhteşem Yüzyıl, Çalıkuşu, Filinta gibi önemli dizilerde oynadı.

Çeşitli TV dizileri ve sinema filmlerinde oyunculuk yapan Özgür, ayrıca bazı tiyatro oyunlarında yönetmenlik de yaptı.

Selin Şekerci ve Enis Arıkan'dan Hadise'nin videosuna göndermeSelin Şekerci ve Enis Arıkan, Hadise ve Mehmet Dinçerler'in evlilik videosuyla ilgili eğlenceli bir paylaşım yaptı. Çok konuşulan evlilik videosunda Hadise'nin sevgilisine sarılıp sırtını sıvazlarken çekim yapması gündem olmuştu. Selin Şekerci ve Enis Arıkan o anları canlandırdı. Seray Sever'den Eda Ece'ye pek çok ünlü bu videoyu yorum yaptı. Hadise ise bu videoyu paylaşarak kalp emojisi koydu.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber