Geri Dön

Oğlum Melike kimdir, hangi oyuncu oynuyor? Nihal Yalçın nereli, kaç yaşında, dizileri neler?

Oyuncu Nihal Yalçın, Oğlum dizisinde Melike karakterine hayat veriyor. Kırmızı Oda dizisine Rezzan rolü ile konuk olmuştu. Yalçın, İstanbul'da doğdu. Oyunculuk bölümünde eğitimini tamamladı. Peki, Nihal Yalçın kimdir?

Oğlum Melike kimdir, hangi oyuncu oynuyor? Nihal Yalçın nereli, kaç yaşında, dizileri neler?

Nihal Yalçın, yer aldığı dizi ve filmlerle adından söz ettirmeyi başarıyor. Yalan Dünya dizisinde izleyeni güldürmeyi başaran Yalçın, şu sıralar Oğlum'da Melike rolü ile dizi severlerin karşısına çıkacak. İşte, Oğlum'un Melike'si Nihal Yalçın hayatı...

NİHAL YALÇIN KİMDİR?

Yalçın, 29 Mart 1981 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Nihal Yalçın'ın üç kız, bir erkek kardeşi vardır. Çocukluğu Kartal ilçesinde geçti. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı oyunculuk bölümünü tamamladı. Bahçeşehir Üniversitesi'nde İleri Oyunculuk bölümünden yüksek lisans yaptı.

Uzun süre seslendirme yaptı. Ardından oyunculuğa geçen Yalçın, 2006 yılında kurulan Kurusıkı adlı doğaçlama tiyatro gösterisi ekibinde 2012 yılına kadar yer aldı. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2005) adlı filmde Zeyno Bacı karakterini, Ay Lav Yu (2009) adlı filmde Rukiye karakteri canlandırdı. Avrupa Yakası dizisinin son sezonunda da Meryem rolünü üstlendi. İki sezon boyunca Yalan Dünya adlı dizisindeki Açılay karakterini canlandırdı. Okan Bayülgen'in Disko Kralı adlı programında tiplemeler canlanırdı.

2012 yapımı Kurtuluş Son Durak filminde Goncagül karakterini canlandırdı ve filmin müziğindeki bazı şarkıları seslendirdi. Bu rolü ile 17. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri'nde Komedi ve Müzikal Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazandı. Araf (2012) filminde Derya karakterini, Zeki Demirkubuz'un yönettiği Yeraltı (2012) filminde Türkan karakterini canlandırdı. Araf ve Yeraltı filmlerindeki başarısından ötürü 19. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'ne değer görülen iki oyuncudan biri oldu. Yeraltı filminde performansı ile Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'ne, değer görüldü.

2015 yılında Antabus adlı tek kişilik oyunu oynadı ve bu oyun ile 20. Afife Tiyatro Ödülleri'nde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu seçildi. 2017 yılında Yavuz Turgul'un yönettiği Yol Ayrımı filminde Emine rolünü; 2019 yılında Zuhal filmindeki Zuhal rolünü canlandırdı. Zuhal rolü ile 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber