Geri Dön

OKULA DÖNÜŞ - FOBi DEPRESYONA DONUSMESiN

Yeni eğitim-öğretim yılının yaklaşmasıyla çocuklu aileleri okul telaşı sardı. Özellikle eğitim hayatının başında olan öğrencilerde sık görülen okul korkusu, ebeveynleri zor durumda bırakıyor. İşte bu süreci kolay atlatmanın yolları

Doğru yöntemlerle kolaylıkla aşılabilecek bu sorunun nedenlerini ve çözüm yollarını Reem Nöro-psikiyatri Merkezi’nden nörolog Mehmet Yavuz anlattı: “Çocuklar için ilk sosyalleşme kurumu olan okul, aynı zamanda ilk korku unsurlarından da biri. Öğrencilerin çeşitli bahanelerle okula gitmek istememesi, huzursuz olması ve bazı hastalık belirtileri göstermesine ‘okul fobisi’ deniyor.
Genellikle anneye çok bağımlı bir çocuğun aniden anneden ayrılmasıyla ortaya çıkan bu durum, çocukta mide bulantısı, karın ağrısı ve baş dönmesine neden oluyor. Bu şikayetlerin genellikle pazar akşamı yatmadan önce ve pazartesi sabahı görülmesi dikkat çekiyor. Eğer anne-baba çocuğun bu durumu karşısında endişelenir ve onu okula göndermezse davranış alışkanlık haline gelebiliyor.

Depresyona sokuyor
Okul korkusuna bağlı çocukta uyku sorunları ve alınganlık görülebiliyor. Çocuk, bir süre sonra okula gitme ve ödevlerini yapma konusunda umursamaz tavırlar sergileyebiliyor. İlerleyen dönemde okul fobisi, ağırlaşarak depresyona dönüşebiliyor.

Ailenin tutumu çok önemli
Çocuğun sürekli endişe duyan bir aile içinde yaşaması, her istediğinin yapılması ve sürekli huzursuz bir aile düzeninde yaşaması okul korkusuna sebep olan başlıca nedenler. Öğretmen baskısı, öğrencinin okul ortamında başaramadığı ya da anlamadığı dersler konusunda eğitmen tarafından aşırı tepki gösterilmesi, uygun olmayan sınıf düzeni, arkadaş çevresinin alay etmesi gibi durumlar öğrencinin okul fobisini geliştirerek depresyona yol açabiliyor.

Kaçma isteği gelişiyor
Okuldan kaçma durumunda öğrenci okul korkusu duymuyor, herhangi bir şikayet belirtmiyor fakat saldırgan tavırlar sergiliyor. Bu tip öğrencinin öğrenme potansiyeli genelde düşüktür. Okul ortamını sıkıcı bulan ve disiplin suçları fazla olan uyumsuz öğrenciler daha sık okuldan kaçıyor. Aile içerisindeki huzursuzluk ve aşırı baskıcı aile kuralları, eğitmenin tutumu süreci olumsuz etkiliyor.
Okulu sevmeme, okuma isteğinin olmaması ve yanlış arkadaşlıklar, okuldan kaçmada en etkili faktörler. Ayrıca okulun yakın çevresinde internet kafe, bilardo salonu gibi mekanların bulunması da çocuğa daha eğlenceli gelebiliyor.

Ebeveynlere büyük görev düşüyor
Çocuk okul korkusu yaşıyorsa okula gitmesi sağlanmalı fakat kesinlikle şiddet ve baskı uygulanmamalı. Öğrenci, okul eğitiminin faydaları hakkında açıklayıcı bilgiler verilerek ikna edilmeli.
Anne-babanın çocukla ilişkisinde aşırı bağımlı tutum sergilememesi, çocuğun birey olması için ortak davranışlar içine girmesi gerekiyor. Çocuğun okul arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirmesine yardımcı olunmalı.”

DERSTEN KAÇMASINI NASIL ÖNLERSiNiZ?

* Çocuğu okula gitmeye teşvik edin ve kaçma nedenlerini öğrenmeye çalışın.
* Okuldaki rehber öğretmenle görüşün ve ortak bir iletişim dili geliştirin.
* Çocuğun arkadaş ortamını ve madde eğilimini kontrol edin.
* Agresif tavırlar sergiliyorsa ona sakin yaklaşın.
* Anne ve baba olarak aile içindeki iletişimsizliğinizi çocuğunuza yansıtmayın.
* Eğer sorunları bu şekilde de çözemiyorsanız çocuğun mutlaka psikolojik yardım almasını sağlayın ve gerekirse anne baba olarak siz de destek alın.

ÇANTASINI HAFiFLETiN

Samsonite, çocuklar için şık ve kullanışlı çantalar tasarladı. Yeni eğitim dönemini Paradiver serisiyle karşılayan marka, öğrencilerin yanlarında mümkün olduğunca hafif, güçlü ve yenilikçi ürünler taşımalarını amaçlıyor. Paradiver serisi, paraşüt çantasından esinlenerek tasarlandı.

RENKLi SEÇENEKLER

Her yaş grubu, beden ve zevke uygun yüzlerce giyim seçeneğinin yer aldığı bonprix.com.tr, çocuklar için hazırladığı sonbahar koleksiyonunu sanal raflarına taşıyor. Koleksiyonda dolgulu montlar, renkli sweatshirt’ler, katlı etekler, penye pantolonlar, uzun taytlar ve desenli elbiseler var.

TOP HEDiYELi

60’dan fazla markayı uygun fiyatlarla sunan perakende zinciri Sportive, yeni okul döneminin ilk hediyesini sunuyor. Nike, Adidas, Puma, Reebok, New Balance, Lacoste, Tiger, Converse, Asics, Skechers, The North Face, Columbia, Ice Peak, Dolomite, Quiksilver, Everlast, Voit ve Hattrick gibi markaları bünyesinde barındıran, Jack Wolfskin, Arena, O’Neill ve Head’in Türkiye distribütörü, Umbro’nun üretici distribütörü Sportive, öğrencilere futbol veya basketbol topu hediyesi veriyor.

ÇOCUK MODASI

Kifidis ayakkabılar, çocukların ayaklarının her adımda hava almasını sağlayarak, sıcaklığı optimum seviyede tutuyor, kötü koku ve bakteri oluşumunu önlüyor. Kifidis mağazalarında ayrıca Garvalin, Chiquitin ve Cienta markalarından da seçenekler bulabilirsiniz.

EĞLENCELi KIRTASiYELiKLER

Eğlenceli ürünlerin adresi BuldumBuldum.com, okul döneminde de öğrencilerin yanında olmaya devam ediyor. BuldumBuldum.com’da, “lucky not kağıdı tutacağı”, “origami kalemlikler”, “masa tavşanı makas ve ataçlık”, “saksı ataç papatya”, “pinokyo kurşun kalem”, “lego not defteri” ve daha yüzlerce eğlenceli kırtasiye eşyasına ulaşabilirsiniz.

Magazin Haberleri Bülteni (21 Ekim 2020)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber