DIŞ GÖRÜNÜŞLE YARGILAMA (!)

Kıyafetiyle birisini değerlendirmek örf ve adetlerimize göre ayıp kaçar, birçok deyimle de öğütlenir. Yine de birçok kıyafet kodu, marka seçimi hatta sosyal hayattaki aktiviteleri bile karşınızdaki kişi hakkında size bazı ipuçları verir.

Özellikle yeni kuşak girişimcilerin giyim tarzıyla bizdeki vurguncu girişimciler arasındaki moda farkı dikkatinizi çekmiştir. Steve Jobs’un başlattığı, Mark Zuckerberg gibi isimlerde daha belirgin olan basit giyinmenin sebebi olarak da “Ne giyeceğim?” diye düşünülecek vakit kaybından kurtulmak olarak gösteriliyor. Basit bir ‘sneaker’ hatta terlik; üstüne de hep aynı renk olan sade bir tişört, Silikon Vadisi’nin milyar dolarlık girişimlerini kuranların ve yöneten profesyonellerin tercihi...

DIŞ GÖRÜNÜŞLE YARGILAMA ()

Yelekli girişimciler

Bizdeki girişimcilerden buna benzer modelde sadeler de, kendine has tarzı olanlar da mevcut. Peki ya vurguncu girişimciler? 30’lu yaşlara gelmemiş ya da henüz başında olan bu tiplerin hepsini yelek giymesi şaşırtıcı bir tesadüf değil mi? Mutlaka gömlek üstünde takım içi yelekle bir fotoğrafları var bu arkadaşların! Hayatlarındaki sosyallikte nargile arkadaşlıkları olmazsa olmaz!

Tabii ‘silkeleme’ işindeki bu arkadaşların sosyal medyasındaki en büyük silahları siyasilerle olan fotoğrafları... Bir şekilde bir tanıdık ya da doğru yerde tesadüfle ‘devletle bağlantılıyım’ imajı vermeye çalışıyorlar. Siz zannetmeyin ki, bu sadece hükümete yakın isimlerle oluyor!

Muhalefetin önemli isimleriyle fotoğraflar çektirip, “Yeni dünyayı, sosyal medyayı en iyi biz biliriz” diyerek, siyasete girme hayali olan aday adaylarını da silkeliyor bu desenli ceketli, nargile sosyali tipler!

ZOOMAGEDON!

Hayatımızı mı kolaylaştırıyor, yoksa bizi dijital kölelere mi dönüştürdü... Farkında değiliz ama zoom toplantıları hepimizi ev işçileri haline getiriyor. Başlarda çalışanın çok hoşuna gitmişti bu sistem. Evinde yayılıyorsun, trafiğe takılmıyorsun, bir yandan özel işlerinle de uğraşabiliyorsun. Ama iş, bir yılda bundan fazlasına, belki de dijital köleliği döndü. Hepimiz artık zoom yorgunuyuz. Ortada konuşan, sürekli anlatan koca bir kafa yanında da onu yukarı aşağı hareketlerle onaylayan bölünmüş diğer kafalar. Yarım saatte bitecek bir toplantı neticesiz, sadece iş yapıyormuş gibi görünmeye çalışanların saatlerini alıyor. Yapılan araştırmalara göre bu zoom yorgunluğunun bilişsel yükü kadınlarda yüzde 14 daha fazla oluyormuş. İşveren bu durumdan oldukça mutlu. Çalışanlarsa gönüllü girdikleri bu dijital kölelikten muzdarip! Pandemi bittiğinde de bunun hayatımızda kalıcı olacağı maalesef ki doğru!

TAM KAPANMANIN PAKET SERVİS ÖNERİLERİ

Miyabi Akatlar’ın acılı somonlu Samuray Roll suşisi,

Beylerbeyi Tike’nin sarımsaklı Adana’sı,

İnkase’nin tavuklu Jamaika kasesi,

Ranchero’un reçetelerini şişelediği Ranchito sosları.