Ege’nin iki kıyısı… Bazen gergin, çoğunlukla dost! İşin siyasi boyutu devletlerin çıkarları göz edilerek yürütülürken gastronomi anlamında da sürekli bir tatlı rekabet olur. Bırakın yemeklerin benzerliklerini; kimi zaman isimleri bile aynıdır. Yunan gastronomisinin bu kadar ileride olmasının sebebinin İstanbul’dan göçen Rumların olduğu da herkesin kabul ettiği bir gerçek. Yine gerginliğin tırmandığı bir dönemde iki mutfağın kaynaştığı harika bir menüden bahsetmenin tam zamanı.

Şehrin sosyalliğinin son dönem en popüler noktası Bebek Hotel’de şef Demir Özkal’ın ‘komşunun’ en başarılı şeflerinden Athinagoras Kostakos’un menüsüyle yemeklerini taçlandırıyor. Mykonos’taki Bill and Coo’nun şefliğini yürüttükten sonra, Scorpios, Noema, Branca ve Londra Meraki gibi restoranların danışman şefi olan Kostakos Yunanistan’daki Top Chef jüriliğinden sebep farklı bir şöhrete de sahip.

Markanın sosyalliğini konuşurken bunda en büyük etkilerinden biri olan mutfak tarafının hakkı az teslim ediliyor gibi. Demir Özkal iyi ürünü çok iyi değerlendiren bir şef. Her dönem yaptığı yemeklerde şef dokunuşlarını o kadar dozunda ayarlıyor ki; iyi malzeme ve lezzetten asla rol çalmıyor. Şef Athinagoras’ın reçetelerini de harika yorumlamış. Tahinli Köz Patlıcan, Trüflü Röşti, Mykonos Ahtapot, Limon Soslu Tavuk, Kuzu Kol gibi imza yemeklere ek ‘Greek Salata’ da mekana özel tatlara eklenmiş. Bu harika yemekler otel genel müdürü Arif Altunbulak’ın genç ekibinin kusursuz servisiyle masaya gelmesini de ayrıca tebrik etmek gerek.

MUTFAKTA DOSTLUK VAR

Devrim Erbil’li Bodrum vedaları

Sezon açıldı açılacak derken özellikle hafta sonuna uçak bileti bulmak dahi imkansızlaştı Bodrum uçuşlarına. Büyük gövde uçakların yan yana dizildiği yoğun seferlere rağmen talep o kadar fazla ki! Doğal olarak insanlar eskiye göre daha erken geliyor havalimanına. Burada geçirdiği vakit de artıyor. Bodrum Havalimanı’nın işletmecisi TAV kendi alanı Primeclass Lounge’da uzun süredir dönüş için DJ performanslarına ev sahipliği yapıyordu. Bu yıl çıtayı bir ileri seviyeye taşıyarak Türk Çağdaş Sanatı’nın efsane ismi Devrim Erbil’in koleksiyonundan özel altı parçayı sergilenmeye başladılar. Ekipten aldığım bilgiye göre Paris ve Londra’daki Lounge alanlarında da buna benzer sergilerin olacağı hatta Türk sanatçıların eserlerinin de taşınmasının planlandığını öğrendim.

Bu adamı iyi takip edin

Çoğunuz ismine aşinadır Emre Yusufi’nin. O kaslı Herkül’ünü popüler kültüre uyarladığı heykelleri her yerde görebilirsiniz. Sanatın göreceli tarafından, tutuculuğundan hiç etkilenmeden öncü işlere de imza atıyor. Fiziki NFT konusunda belki de dünyada öncü! Necmi Deniz Akıncı’yla görsele uyarladığı Mighty Hercules isimli seri markalarla iş birliği yapmaya bile başladı. Bu seri tüm dünyaya da duyurularak bugün pazar yerlerinde görücüye çıktı. Göz atın; eğlendirici çalışmaları göreceksiniz.