İdrak etmekte olduğumuz bayram ise bu yıla kadar, 75 yıldır yaşamadığım bir tarzda kutlanacak. Herkes evinde; büyükleri görme, gezme, eğlenme ve kabir ziyareti yok. Tek mutluluğum, Kovid-19 vakalarındaki düşüş... Eminim ki sıkı denetim ve halkı bilinçlendirme sonucu, çok yakında 5 bin hedefine, daha sonra da binli sayılara ulaşacağız. Ama burada en önemli nokta, şimdiye dek aldığımız önlemlerimizi devam ettirmek. O da sadece biz vatandaşların elinde, eminim ki bu bayram bu şekilde hayırlara vesile olacak. Bu duygu ve düşüncelerle siz değerli okuyucularımı bayramını kutlar, sağlıklar dilerim.

BU YIL ŞEKER BAYRAMITeknede gurme tatlar

Şimdi gelelim Kovid-19’un hizmet edip büyüttüğü bir sektöre, daha önceleri sadece evlere servis veren Gurme Turc bu yaz itibarıyla tekne hizmetini de başlatıyor. Aslında yıllar öncesi bir süre teknesi olan bir amatör denizci olarak, bu fikir çok hoşuma gitti. Gurme Marin, Adalar’ın arkasındaki koyda demirli tekneye gelen ani misafire porsiyonlanmış somon fümeden kırmızı alabalık havyarına, somon pastırma ve dil fümeden vegan mamullere kadar seçenekler çok. Hatta talep halinde özel imalat da mevcut. ‘Fırına koy taze taze masaya servis’ mottosuya Çin böreği, proşki (Rus poğaçası), ev yapımı hamburger bile yolluyor, hem de çok ciddi soğuk zincirler ayrıca bünyesinde bir gıda mühendisi de olması enteresan.

Bodrum’un yenisi

Şimdi gelelim bir güzel habere, Bodrum’un mekanları arasına bu yıl Danış Bodrum da girdi. Beldenin en güzel koylarından Gündoğan Küçükbük’te yer alan tesis İstanbul’un hem yiyecek-içecek hem de eğlence sektöründen çok tanıdık ve de sevilen sayılan bir ismin yönetiminde açılıyor. Ayrıca gerek ortakları gerekse ekibi oldukça güçlü. Menüsünde zengin deniz masulleri barındıran mekan, Akdeniz ve İtalyan mutfağının spesiyallerini misafirlerine sunacak. Ayrıca akşamları bir modern ocakbaşı bölümünde kapsam içerisinde olduğu kompleks, geceleri DJ müziği ile zevklenecek. Çok merak ediyorum; Danış bu kadar çeşitli menüyü nasıl sunacak?

BU YIL ŞEKER BAYRAMI

Son söz...

Çocukluğumun bayramlarını, o günlerin sakin, herkesin şık giyindiği, tanışmasalar bile insanların birbirine “Günaydın” dediği, bayramını kutladığı İstanbulumu özlüyorum.