GÜLBEN ERGEN’İN KIBRIS YANILGISI

Ünlü sanatçı Gülben Ergen, Kıbrıs’ta sınır köylerinden biri olan Akıncılar’da halkla röportaj yaptı. Röportajın girişinde yaptığı yorumu okuyunca şaşırmamak elde değil. Akıncılar ile ilgili geçtiğimiz haftalarda ‘yerel’ bir tartışma yaşanmıştı.

Tartışma, askeri bölgeden geçişte KKTC kimliği olmayan bir kişiye izin verilmemesiydi. Ki bu konuda merkezi hükümetin atması gereken adımlar nedeniyle sorunlar yaşanıyor.

Bu tartışmaların bittiği bir anda Gülben Hanım Kıbrıs’a çıkarma yaptı, köye gitti.

Röportajını severek okudum. Ancak kullandığı ifadeler çok aşırı kaçmış.

Ergen, “Akıncılar, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde en büyük Türk köyü olma özelliğine sahipken bugün nüfusu sadece 350 (...) Güvenlik nedeniyle köye girişler askeri kontrol noktasından geçilerek yapılıyor.

Askeri birliğin kurulması nedeniyle köy, 1974’ten sonra her sene bir hayli göç vermiş” diyor.

Göçün nedenleri

Kıbrıs’ta göçler sadece 1974’ten sonra olmadı. Ada’da asıl göç, 1963’ten 1974’e kadar geçen sürede yaşandı. Yani, Rumlar’ın Türkler’e saldırılarının yoğunlaştığı ve katliama dönüştüğü yıllar.

Burada Kıbrıs üzerine uzmanlık yapacak değilim.

Kıbrıs’ı yaşamadan, uzaktan yazmak zor olur. Yanıltıcı olur. Askeri birliğin orada olmasını göç nedenine bağlamak da büyük hata. Gülben Hanım, askeri birlik olmasa, güvenlik yok sayılsa, köye akın olacağını mı düşünüyor? Akıncılar’da işsizlik ve merkezi hükümetten gerekli pay alamama insan göçünü tetikleyen nedenlerdir.

Gerçeği de budur. Bunu Hürriyet’in Kıbrıs Temsilcisi’ne sorabilirdi. Gülben Hanım’ın köydeki askeri birlik kaldırıldıktan sonra da röportaj yapmasını isterim.

Askeri birlik kalkınca; köyün sayısı belki 5 bin olur. Son olarak Karpaz’da Rumlar ile Türkler birlikte yaşıyor, sınırdan yemek kokusunu almaya da gerek yok.

100 BİN TL KEYFİGÜLBEN ERGEN’İN  KIBRIS YANILGISI

Birkaç sezondur evlilik programı sunan oyuncu Zuhal Topal, ücretini alamadığı iddiasıyla FOX’tan ayrılmıştı. Topal daha sonra Star TV ile anlaştı.

Anlaşmaya göre sunucunun program başına 100 bin TL alacağı haberlerini okuduk.
Topal, son dönemde Kıbrıs’a kamp kurmuş durumda. Eşi Korhan Saygıner’in Kıbrıs’ta sahne almasını fırsat sayan sunucu, Girne’de Kıbrıslı dostlarıyla zaman geçiriyor.
Genellikle hafta sonlarında Girne’ye giden Topal, Star TV ile yaptığı anlaşmanın keyfini de çıkardı.

Bu arada RTÜK’ün evlilik programlarını kaldıracağı haberlerinin yer aldığı bir dönemde Topal’ın astronomik bir rakamla Star TV ile anlaşması dikkat çekici.

LANET OLSUN SİZE VE SİZİN GİBİLERE

Gaziantep’te bir canlı bomba düğüne daldı ve 50 kişinin ölümüne neden oldu. Lanet olası kişiler, düşünce sahipleri bir ailenin bir toplumun en mutlu gününü kana buladı.
Ey AB ey dünya, en ufak terör saldırısında gösterdiğiniz tepkileri neden göstermiyorsunuz? Yoksa teröre verdiğiniz destekler mi sizleri engelliyor?
Türkiye hiçbir zaman teröre pabuç bırakacak bir ülke olmadı, olmayacak. Türkiye bu durumu asla kanıtsamayacak. Siz aşağılıklara rağmen.