Geri Dön

“SMOKiNiN FORMÜLÜ SADECE BENDE VAR”

Bond serisinin smokinlerini diken ailenin dördüncü kuşak oğlu Levon Kordonciyan “Hollywood bize alıştı” diyor. Smokin kumaşının formülünün bir tek kendisinde olduğunu belirten Kordonciyan, İsviçre ve İngiltere’den gelen müşterileri olduğunu ifade ediyor

* ‘Kordonciyan’ markasının farkı nedir?
Ben bu işin markasıyım. Atatürk, babamın dedesi Levon Usta’yı Paris’e eğitime yolluyor. Dört kuşaktır smokin üretiyoruz. Vizyonu en genç terziyim.

* Türkiye’de smokin 2000’li yıllara nasıl taşındı?
2004’teki İstanbul NATO Zirvesi’nde, smokinli devlet adamlarının haberleriyle tekrar gündeme geldi. Bir de cumhurbaşkanı seçimlerinde “Frak mı, smokin mi giyecek?” sorularıyla tanındı.

* İlgi hangi dönemlerde artıyor?
Baharda ve yazın ilgi oluyor. Şirket partileri ve yaz düğünlerinde 500-1000 arasında smokin veriyoruz. Biraz da filmler belirliyor. Kışın dinlenme zamanı. Defileler yapıyorum, öğrenciler yetiştiriyorum. Makas ve kalıp dersi veriyorum. Onların sayesinde çevrem genişliyor.

Şeker pembesi damat
* Smokin, düğünlerin forması mı?
Herkes kendi modasını yaratıyor. Kendi gününüzde istediğiniz gibi uçabilirsiniz. Ben modayı gelen kişinin ruhuna göre tespit ediyorum. Çok enerjikse açık, ağırbaşlıysa siyah tercih ediyorum. O gün rahat etmesi gerek. Cıvıl cıvıl bir beyefendiye, şeker pembesi smokin diktim. “Siz olmasaydınız mutlu bir damat olamayacaktım” dedi.

* Balolar unutuldu mu?
29 Ekim, 10 Kasım ve 23 Nisan’larda balolar yapılırmış. Şimdi eskiye dönüş var. Yılbaşları ve şirketlerin yıldönümlerinde balo yapılıyor. Pera Palas’ın açılışında konsoloslar ve şirketler 10 gün arka arkaya her gün parti verdi ve herkes smokinle gitti. 4-5 senedir konsolosluklar sevgi baloları yapıyor. Obama, başkan olunca ona da yolladım. Son atanan konsolos “Türkiye’de smokin var. Götürmeye gerek yok” demiş. Bu çok önemli, çünkü Amerika, smokin cenneti.

* Amerika neden smokin cenneti?
Smokin ceketi Amerika’dan çıkmadır. Günümüzdeki gibi, kapalı mekanda sigara içme yasağı başlıyor. Restoran sahipleri gizli odalarda içilmesi için üreticilerden sigara kokusu tutmayan kumaş istiyor. ‘Tuxedo’ isimli bir kişi, lastikotin yani smokin kumaşı üretiyor. Ölünce formülü orada unutuluyor, üretim bitiyor. Amerika dışında ‘smoke-in’ yani ‘sigara içilen yer’den adını alır.

* Özelliği kumaşı mıdır yani?
Smokin giymek ‘papyon takmak’ değildir. Smokinlik kumaşın formülü dünyada bir tek bana aittir. Buruşmaz. Gözeneklidir. Sigara dumanını içine çeker, havayla temas edince dışarı atar. Onun metodu bende. Patentini çıkartmıyorum yayılmasın diye. Bir tek kızıma devredeceğim.

* Bu formül nasıl size geçti?
Babamın dedesi Fransa’da öğreniyor. Ne Avrupa’da ne Amerika’da bilen kaldı, yaşatamadılar. İsviçre ve İngiltere’den bu kumaştan diktirmek için gelen var. Bizde olduğunu biliyorlar.

* Smokin isteyen bir kişi ne kadar ücret ödeyecektir?
Kiralamalar 200-300 TL arası değişiyor. Bin 800 adetlik smokin filom var. Almak isterlerse hazır ürünler bin - bin 200 TL. Özel dikersem 2 bin TL’ye çıkıyor.

* Hedefleriniz neler?
Manevi değerlerimi koruyabilmek çok önemli. Smokin giymek ayrı bir kültür. Beyefendilik ve centilmenlik ister. Onun için bir ‘Centilmenlik Okulu’ açmak istiyorum. Ayrıca bir kitap hazırlıyorum.

JAMES BOND’U GiYDiREN AiLE
Leons Usta (Levon Kordonciyan’ın dedesi): İtalyan mafya ailesini anlatan ‘Baba’ film serisinin smokinlerini yaptı.
* Clint Eastwood’un ‘İyi, Kötü ve Çirkin’ filminde kovboy kıyafetlerini hazırladı.
* James Bond serisinin yıldızı Sean Connery’nin giydiği smokinin yanı sıra İskoç tarzı kareli ceketlerini dikti.
İskender Bey (Levon Kordonciyan’ın babası):
* Bruce Willis’in ‘Mavi Ay’ dizisinde giydiği beyaz smokini hazırladı.
* James Bond serisinin starı Roger Moore’u giydirdi.

ATATÜRK PARiS’E EĞiTiME YOLLUYOR
* Atatürk, ismini taşıdığım Levon Usta’yı, babamın dedesini, altı sene Paris’e yolluyor. Orada jaketay, bonjur, redingot, frak ve smokin eğitimi görüyor. Giyinme kurallarını da öğreniyor.
* Atatürk, terzilik ve kumaş için 7-8 kişi yollamış. Sonra Sümerbank kuruluyor. Dedem İstanbul’a dönüyor. Atatürk’ün ve paşalarının yanı sıra, korumalar ve garsonların da frakları dikilirmiş.
* İlk yerimiz Sultanhamam’daymış. Sonra babam Beyoğlu’na geçmiş.10 sene önce Harbiye’ye taşındık.
* Altı sene kuyumculuk eğitimi aldım. Babamın dedesinin babası Rize’den gelmiş. Düğünlerde takılan kordonların ilk imalatçısıymış. Kordon ustasıymış. Soyadımız oradan geliyor.

HOLLYWOOD ONU iSTiYOR
* İki öğrencim Hollywood’da çalışıyor, ölçüleri yolluyorlar. Sıkıntı olmuyor.
* James Bond serisinin 21’nci filmi ‘Casino Royal’in smokincisiyim. Daniel Craig ve kötü adam karakterinin smokinlerini yaptım. Kavga sahnesi için kollarını teyelli bıraktım. Merdiven sahnesi çekimlerinde doğal yırtıldı. Bu da beni başarıya götürdü. Kötü karaktere kadife smokin yaptım.
* Oscar törenlerine de yolluyorum. Bu sene Hugh Jackman’a kruvaze ceket gönderdim. Evvelki sene Oscar’ı da *benim smokinimle sunmuştu. Russell Crow ve Samuel Jackson’ın da fraklarını yaptım.
Geçen sene ‘Soysuzlar Çetesi’nde oynayan Brad Pitt’in de smokinini ben yolladım. Eddie Murphy ve Steve Martin’e smokin gönderdim. Sean Connery ve Johnny Depp’e şal yakalı dikmiştim.

5 Mart 2021 Magazin Haberleri Bülteniİngiltere ve Amerika'da evi olduğunu söyleyen Aleyna Tilki'nin üzerindeki marka kıyafetlerin toplamının 45 bin 200 TL olduğu öğrenildi.Ayrıldıkları iddia edilen müzisyen çift Fatma Turgut ile Can Baydar, mekanların kapanış saatiyle birlikte yemek sonrası Nişantaşı’ndaki bir kebapçıdan ayrılırken objektiflere takıldı.'İbrahim Selim ile Bu Gece'nin yeni bölümüne oyuncu Büşra Develi, samimi itiraflarıyla damgasını vurdu. Develi, herkesin görüntüsünden dolayı ondan zarafet beklediğini ama göründüğünün aksine içinde bir sokak çocuğu barındırdığını itiraf etti.Semra San, yeni single çalışması ‘Sefil’le, dört yıl aradan sonra müzikseverlerle buluştu. Geçtiğimiz ay sosyal medyadan Sinan Akçıl ve Mustafa Ceceli’yle fotoğraf paylaşıp, merak uyandıran San’a, Akçıl şarkıda düet yaparak eşlik etti. ‘Sefil’, bugün DMC etiketiyle dijital platformlardaki yerini aldı.Oktay Kaynarca, önceki akşam Bebek’te görüntülendi. Oyuncu, geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleşen Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi’yle ilgili, “Çok önemli ve değerli bir iş yapılmış” dedi. Kaynarca, yapımı devam eden Atatürk Kültür Merkezi için, “Oranın bütün eleştirilere rağmen İstanbul’a yakışır ve önemli bir kültür merkezi olacağına inanıyorum” diye konuştu.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet