Ticari kaygı nedeniyle kaliteli ham madde kullanmayan, mezeleri bile toptan imalatçılardan alan ve yapımında kullanılan yağlardan bihaber mekanların sayısı gün geçtikçe fazlalaşırken, kaliteli mekanlara olan özlemimiz de aynı şekilde artıyor.

Yıllardır gururla izlediğim Ankaralı genç şef Murat Artukmaç, karşılaştığınızda size hemen pozitif enerji aktaran, kendisiyle barışık, dünya tatlısı bir kişiliktir. Yıllardır gururla izlediğim Ankaralı genç şef Murat Artukmaç, karşılaştığınızda size hemen pozitif enerji aktaran, kendisiyle barışık, dünya tatlısı bir kişiliktir. 1984 yılında mimar merhum Faruk Sade ve Fulya Sade çiftinin kurduğu, Ankara’nın yakın tarihine damgasını vuran en eski çağdaş sanat galerisi Siyah Beyaz’ın bahçesinde konuşlanan Stüdyo Pizza’yı anlatırken, ‘Siyah Beyaz’ efsanesini anmadan geçmek mümkün değildi. Fulya Sade’nin nefesini hissettiğiniz mekanda Murat Şef’in zarif eşi Sera Sade de müthiş bir destek veriyor.

Genç şefin pizza aşkı

Özel ürünler

Artukmaç’ın İstanbul’da aktif görevler üstlendiği mekanlarına defalarca gittim. İş disiplinini, sürekli aynı kalite ile çıtanın devamlı yükseldiğini hissettim her seferinde... Avrupa’nın ünlü zincir otellerinde de görev alan Artukmaç, Mutfak Sanatları Akademisi’nde eğitmen şef olarak çalıştı. ‘Dünyanın En İyi 50 Restoranı’ arasında gösterilen Mikla’da mutfak şefliği yapan Artukmaç, hem yemek imalatında hem de kullandığı malzemelerde en iyi kaliteyi tercih etmesiyle ün yapmıştır. “İyi malzemeden iyi yemek yapılır” diyen Murat Bey, 1982 yılından beri dünyanın en iyi pizza fırınlarından kabul edilen Gianni Acunto Forni’yi dükkanında kullanmakta, hamurunu bile dünyanın en iyi mikseri olarak bilinen Bianchi Rapida ile hazırlamaktadır.

Margarita pizzada ilk dokunuşta hemen hissettim kaliteli malzemelerden yapıldığını... Pizza No 4’ü, dana kuyruk ragulu makarnayı öneririm. Klasik bir Napoli pizzasını burada bulabilirsiniz. Kalın kenarlarına da Kaz Dağları’ndaki ağaçlarının zeytinlerinden yapılan acılı zeytinyağlarını gezdiriverin. Burrata İtalya’dakini aratmıyor. Tatlılardan baba misu favorim ama kara sütlacı da mutlaka deneyin derim.
Chef-owner restoranları yıllardır izlerim. Başarı nedenlerini araştırırım. Hiçbir göz sahibinin gözü gibi göremez! Mütevazı, donanımlı şeflere ve patronlara çok ihtiyaç var. Stüdyo Pizza Ankara’ya çok yakıştı.

Mesleğine, müşterisine ve başkente saygı içinde inovatif çalışmalarında yolun daima açık olsun Murat Şef...

Genç şefin pizza aşkı

KARİDESLİ MOZZARELLALI PATLICAN

Malzemeler:
- 6 adet karides
- 1 adet suda mozzarella peyniri
- 1 adet büyük boy patlıcan
- 4 yemek kaşığı domates sosu
- 3 yaprak fesleğen
- 1 yemek kaşığı un
- 1 yemek kaşığı zeytinyağı
- Yeterince karabiber ve tuz

Yapılışı: Patlıcanları ince halkalar şeklinde kesin, tuz ve karabiber serpiştirip, una bulayın, zeytinyağında iki dakika kızartın. Güveç kabının içine bir yemek kaşığı domates sosunu koyun. Sırasıyla patlıcan dilimi, mozzarella peyniri, karides ve fesleğen yaprağını dizin. Ardından tekrar domates sos döküp, sırasıyla aynı malzemeleri yerleştirin. En son domates sosun üzerine mozzarella peyniri koyup, önceden 180 dereceye ayarlanmış fırında 10 dakika pişirin. Afiyet olsun.