Geri Dön

Tarihin sıcak mirası Osmanlı hamamları

Çoğu Tarihi Yarımada’da bulunan hamamlar, son zamanlarda dönem dizi ve filmlerinin...

Tarihin sıcak mirası Osmanlı hamamları

Çoğu Tarihi Yarımada’da bulunan hamamlar, son zamanlarda dönem dizi ve filmlerinin etkisiyle popülaritesini artırmış durumda. Şehrin en göz alıcı hamamlarının tarihini araştırdık

Osmanlı yaşam kültürünün önemli parçası hamamlar, son dönemde tarihi dizi, film ve kitaplara artan ilgiden nasibini aldı. Özellikle Tarihi Yarımada’da bulunan yüzlerce yıllık hamamlar, soğuk kış günlerinin en çok ilgi gören mekanlarından... Tarihi dokuları korunarak günümüze kadar gelen, modern yaşam kültürüyle harmanlanmış hizmet ve aktiviteleriyle misafirlerini cezbeden hamamlar sadece Türkiye’de değil; bütün dünyada bilinir hale geldi... Artan ilgiyle birlikte klasik konseptin dışına çıkıp, kına gecesi ve bekarlığa veda partileri de yapılmaya başlandı.

Tarihin sıcak mirası Osmanlı hamamları

Hürrem Sultan

İstanbul’daki tarihi hamamların son dönemde en çok öne çıkanı Hürrem Sultan Hamamı... Hayatı televizyon dizilerine, kitaplara ve tiyatro oyunlarına konu olan Hürrem Sultan’ın yaptırdığı bu hamam, bugün klasik Osmanlı hamam kültürü ve modern SPA salonlarının birleşiminden oluşan bir konseptte hizmet veriyor. Bekarlığa veda partileri ve kına gecelerinin de düzenlendiği hamam, şıklığı ve ışıltısıyla büyüleyici güzellikte.
Tarihçilerin eserlerinde saray entrikaları ve güç çekişmelerinin merkezinde gösterilen Sultan, aynı zamanda kurduğu vakıflarla birçok eser yaptırmış hayırsever biri olarak tanınır. İstanbul’da sarayın hemen yanıbaşında bir eser yaptırmak isteyen Hürrem Sultan, 1556’da Mimar Sinan’a Ayasofya Camii’yle Sultanahmet Camii arasına kendi adını taşıyan bu hamamı yaptırır. Klasik devir Osmanlı üslubundaki yapı, çifte hamam şeklinde ve 75 metre uzunluğundadır. Hamam, Ayasofya’nın hemen yanında bulunan ve 532 yılında tamamen yıkılan Zeuksippos Banyoları’nın olduğu yerdedir. Birçok isyana, baskına ve savaşlara şahitlik eden hamam, 1910 yılına kadar aktif olarak kullanır. Sonrasındaysa uzun yıllar kapalı kalır ve 1957 yılında tekrar onarılır. Bir dönem Sultanahmet Cezaevi’nin ek binası olarak kullanılan hamam, daha sonra depo ve son olarak da halı satış mağazası olarak kullanıldı.
2010 yılındaysa aslına uygun olarak restore edildi ve ‘Hürrem Sultan Hamamı’ olarak faaliyete geçti.

Tarihin sıcak mirası Osmanlı hamamları

Galatasaray

Sultan II. Beyazıt tarafından 1481 yılında yaptırılan Galatasaray Hamamı’nın inşası esrarlı bir hikayeye dayanıyor. Sultan Beyazıt, o zamanlar şu anki Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Hamamı’nın yer aldığı arsada gezinirken, bir kulübe gözüne çarpar. Bu kulübe zamanın sayılan zatlarından Gül Baba’ya aittir. Sultan Beyazıt bu zatla tanışıp “Gül Baba bir dileğiniz var mı?” diye sorar ve Gül Baba da cevaben, bu arsaya yüzyıllara hükmedecek, içinde büyük bir mektep ve büyük bir kubbeli hamam bulunan bir külliye yapılmasını ister. Sultan Beyazıt bu dileği kabul ederek 1481 yılında külliyeyi inşa ettirir. Bir dönem Galatasaray Lisesi öğrencilerine tahsis edilen hamam, bugün de yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Tarihin sıcak mirası Osmanlı hamamları

Çemberlitaş

Çemberlitaş Hamamı, Çemberlitaş’ta Divanyolu üzerinde, I. Constantinus’un (M.S. 324-337) diktirdiği anıtın Vezir Hanı tarafında yer alır. Dört tarafı tarihi eserlerle çevrili hamamın karşısında Köprülü Mehmed Paşa Camii, medresesi ve türbesi, yanında Vezir Hanı, eski Dar’ül-fünun binası, civarındaysa Sultan II. Mahmud Türbesi ve haziresi, Köprülü Kütüphanesi, Atik Ali Paşa Camii, medresesi var. Hamam, Sultan II. Selim’in eşi ve Sultan III. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Üsküdar’daki Vâlide-i Atik Külliyesi’ne gelir getirmesi için 1584’te yaptırılmış. Turist gruplarının ve yerli ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken hamam, klasik Osmanlı kültürünün bütün özelliklerini taşıyor.

Tarihin sıcak mirası Osmanlı hamamları

Cağaloğlu

İstanbul’un en ünlü hamamlarından Cağaloğlu Hamamı, 1741 yılında Sultan Mahmut tarafından Ayasofya içindeki kütüphaneye gelir getirmesi için yaptırıldı. Yapımına Süleyman Ağa tarafından başlanan hamam, Abdullah Ağa tarafından bitirildiği için ‘çifte mimarlı hamam’ unvanını da aldı. Dünya çapında ünlü olan Cağaloğlu Hamamı’nı birçok devlet adamı, sanatçı ve edebiyatçı da ziyaret ediyor. Hamamın en ünlü ziyaretçileri arasında İngiltere Kralı VIII. Edward, Alman Kayzeri Wilhem de var. Hamama olan uluslararası ilgi bugün de devam ediyor. Dünyaca ünlü ‘para sihirbazı’ George Soros, model Kate Moss ve Hollywood ünlüleri Cameron Diaz ile John Travolta hamam keyfi için Cağaloğlu’nu tercih edenlerdendi.

29 Kasım 2020 Magazin Haberleri Bülteni29 Kasım 2020 Magazin Haberleri Bülteni
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet