Geri Dön

Tuğrul Bozan tarihte kimdir? Tuğrul Bozan'ı oynayan Yurdaer Okur kaç yaşında, nereli?

Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Tuğrul Bozan karakterine hayat veren Yurdaer Okur, adından söz ettiriyor. Okur, son olarak Kefaret dizisinde rol almıştı. sevilen tarihi dizide Tuğrul Bozan rolü ile büyük ilgi görüyor. Peki, Tuğrul Bozan'ı oynayan Yurdaer Okur kimdir?

Tuğrul Bozan tarihte kimdir? Tuğrul Bozan'ı oynayan Yurdaer Okur kaç yaşında, nereli?

Yurdaer Okur, Alparslan: Büyük Selçuklu dizisinde Tuğrul Bozan karakteri ile ekrandaki yerini alıyor. Dizinin ardından 'Yurdaer Okur kaç yaşında, boy ve kilosu kaç, eşi kim?' soruları yönlendirilmeye başladı. İşte, Alparslan'ın Tuğrul Bozan'ı hakkında...

TUĞRUL BOZAN TARİHTE KİMDİR?

Bozan, 1052 yılı içerisinde yaklaşık olarak 50 yıla yakın hüküm süren ve Gazneli hanedanından olamayan gulâm kökenli Gazne Devleti sultanıdır.

Sultan Abdürreşit'in başkomutan tayin ettiği Tuğrul Bozan'a Selçukluları durdurma görevi vermişti. Bunun üzerine Tuğrul Bozan, 1051'de Selçukluları mağlup etti ve Sistan'ı ele geçirse de, Tak Kalesi'ni kuşatmasına rağmen alamadı. Selçuklulara karşı devletin konumunu sağlamlaştıran komutan, Gazne tahtına göz dikti. 10 Kasım 1051'de Gazne'ye doğru yürüyen Tuğrul Bozan, 1052 yılının başlarında Sultan Abdürreşit ve on bir şehzadeyi öldürerek tahtı ele geçirdi. Bu katliamdan; Ferruhzad, İbrahim ve Şücâ adlı şehzadeler kurtulabildi. Gazneli Sultan Mesut'un gulâmlarından birinin Tuğrul Bozan'ı hançerlemesi sonucu, sağ kalan üç şehzade de kurtulmuş oldu. Tuğrul'un başı, bir sopaya takılarak Gazne sokaklarında dolaştırıldı. Böylece halk, onun öldüğüne inanmış oldu. Bundan sonra Gazneli komutanlar bir araya geldiler ve sultanlık için Şehzade Ferruhzad'ı seçtiler.

YURDAER OKUR KİMDİR?

Okur, 29 Ekim 1974 tarihinde Rize'de dünyaya geldi. Bafra Lisesi'ni bitirdikten sonra Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü'ne girdi. Üç sene bu okulda okuduktan sonra 1994 senesinde Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü kazandı. Daha Sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda yüksek lisans yaptı.

1999'da Genco Erkal ile tanışan Okur, Dostlar Tiyatrosu'na katılarak Yalınayak Sokrates adlı oyunda oynadı. Ardından 2000 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda yevmiyeli oyuncu olarak yer almaya başladı. Daha sonra, 2002 yılında kadrolu olarak Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'na atandı. 2000 yılından başlayarak Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü bünyesinde birçok oyunda yer aldı ve yönetmenlik yaptı. Diyarbakırlı gençlere drama dersleri verdi. 2011 yılından bu yana ise Dilara Yalçın Okur ile evlidir.

 

Amanda Kloots koronavirüs nedeniyle kaybettiği eşi Nick Cordero'yu andıTiyatro oyuncusu Amanda Kloots, 2020'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden eşi Nick Cordero'nun vefat etmeden önce yeni doğan oğulları Elvis Eduardo'yu beslerken çektiği videoyu yayınladı. "Eskiden bunu izlemek beni üzüyordu. Ama şimdi gülümseyerek izliyorum" diyen Kloost, eşinin ölümünden çıkardığı dersleri takipçileriyle paylaştı.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber