Kahramanmaraş’ın Onikişubat Belediyesi, obeziteye savaş açtı. Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve ekibi, egzersiz alanlarından bisiklet yollarına, parklardan parkurlara hemşehrilerinin sağlığı için projeler geliştiriyor.

Türkiye’de her beş kişiden biri obez, her 100 kişiden 34’ü de fazla kilolu. ‘Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’ ön çalışma raporuna göre, ülkemizde obezite sıklığı erkeklerde yüzde 20.5, kadınlardaysa yüzde 41. Bireysel çabaların çok fazla ses getirmediği bu kompleks hastalık için toplumsal farkındalık yaratmak gerekiyor.

Bu fikirle yola çıkan Kahramanmaraş’ın Onikişubat Belediyesi Başkanı Hanefi Mahçiçek ve ekibi, obeziteye savaş açtı. Mahçiçek’le projelerini anlatan keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

- ‘Spor Yapalım, Sağlıklı Kalalım’ projesiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi’nin geliştirdiği kapsamlı bir proje bu. İlk hedefimiz, ilçemizde ihtiyaç duyulan her noktada spor yapma imkanı sunan, açık hava alanları oluşturmak. Proje

kapsamında 9 bin metre bisiklet ve yürüyüş yolu boyunca; altı noktada farklı kondisyon alanları, yürüyüş yolları ve 720 adet bisiklet otoparkı, 240 araçlık otopark, yaklaşık 2 bin metrekarelik model uçak pisti ve kafeteryalar bulunacak. Projemiz, Türkiye’de bir ilk olma özelliği de taşıyor.

BU BELEDİYE OBEZİTEYE KARŞI

- İnsanlar hangi imkanlardan yararlanacak?

Açık hava keyfiyle spor yapmak isteyenler için hayata geçirdiğimiz fitness alanlarında, bacak ağırlık ve güçlendirme, çift salınım, kol-bilek-omuz çalıştırma, mekik, vücut geliştirme ve pedallı esneme aletleri bulunuyor. Step ve bel çevirme, ikili maraton yürüme aleti, eliptik bisikletle sırt masaj aletleri de spor keyfini tamamlıyor.

Bisiklet yolu inşaasında yürüyüş yolları da oluşturuyoruz. Kondisyon çalışmaları için açık havada yürüyüş yapmak, spor aletleriyle çalışmak kadar önemli. Bu sebeple ailelerin sosyalleşebileceği alanlara bir yenisini daha ekliyoruz. Bunun yanı sıra, proje kapsamında önümüzdeki dönemlerde sağlıklı yaşamla ilgili seminerler düzenlemeyi, Türkiye’de bu konuda çalışan otoriteleri kentimizde ağırlamayı, halkımıza ücretsiz olarak bu hizmetleri sunmayı planlıyoruz.

Sadece bununla da yetinmedik; 160 sitemizin içine ve yaptığımız tüm parklarımıza ücretsiz fitness aletleri yerleştirdik. Ebeveynlere çocuklarıyla birlikte spor yapma imkanı tanıdık. 7’den 70’e herkesin spor yapabileceği alanlar oluşturmaya gayret gösteriyoruz.

- Kentin obezite sıralamasındaki yeri hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu yüksek oranın sebepleri neler?

Kahramanmaraş, Türkiye’nin obezite haritasında maalesef komşu ilimiz Gaziantep gibi üst sıralarda yer alıyor. Bunda bugüne kadar hiç bozulmamış, nesilden nesile gelmiş zengin mutfağının payı büyük. Tabii obezite sadece ilimizin değil, tüm dünyanın bir sorunu. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalarda da görüleceği gibi çağımızın en büyük sorununun temel nedeni hareketsizlik. Özellikle çocuklarımız ve gençlerimizin teknoloji bağımlısı olması, hareketsizliği ve beraberinde fazla kiloyu getiriyor.

- Hem kent hem de kırsalda yaşayanları unutmadınız. Bu iki grup arasında kalori tüketimi, hareket etme ve yaşam tarzı olarak ne gibi farklılıklar var?

Kahramanmaraş’ta, aslında kentle-kırsal arasında büyük farklılık yok. Obezite her iki kesimin de ortak sorunu. Hem mutfağımıza sahip çıkıp, hem de daha az yemek tüketmek mümkün.

Dondurma gibi çok sağlıklı bir tatlımız var. Ama maalesef, fast food alışkanlığı, fazla hamur işi tüketmek ve hareket etmemek kırsalda da kentte de sorun. Tek farklılık şu: Kırsalda daha fazla yaşlı var ve yaş ortalaması yüksek, insanlarda obezite daha yaygın. Kentteyse hem gençlerimizde, hem çocuklarımızda hem de yaşlılarımızda obezite yaygın görülüyor.

Çocuklar parka, anneler spora

Bisikleti hayatımızın bir parçası haline getirmeyi planlıyoruz. Daha temiz bir ekosistem için vatandaşlarımızı bisiklete yönlendirmemiz çok önemli. İnsanların birbirleriyle sosyalleşebilecek alanlar oluşturarak, açık hava aktiviteleriyle gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırırken, aynı zamanda obeziteye savaş açıyoruz. Oluşturduğumuz fitness alanlarında, özellikle sitelerde, evlerinden çıkamayan ya da istedikleri zaman spor yapma imkanları olmayan ev hanımlarımız kapılarının önünde olan spor aletlerinden faydalanabilecek. Çocukları oyun gruplarında ve parklarda vakit geçirirken, spor yapıp form tutacaklar.