Daha genç ve güzel görünmek adına yapılan müdahalelerde doğal yöntemler öne çıkıyor

Daha genç ve güzel görünmek adına yapılan müdahalelerde doğal yöntemler öne çıkıyor. Özellikle ağrısız, acısız ve girişimsel işlemler ilgi görüyor

DOĞAL TEKNİKLERE İLGİ DAHA BÜYÜK

Teknolojik gelişmelerle paralel ilerleyen cilt ve vücut bakım uygulamaları, sürekli yenilenerek pratik tekniklere dönüşüyor. Zaman ve masraftan tasarruf sağlamayı hedefleyen yöntemlerden ikisini, Relax Güzellik Merkezi’nden Seren Edalı anlattı.

DOĞAL TEKNİKLERE İLGİ DAHA BÜYÜK- Son zamanların en çok ilgi gören cilt uygulaması nedir?

HydraFacial, cildin ihtiyaçlarını karşılayan bir anti-aging ve arındırıcı bakım sistemi. Önce cildi temizliyoruz, ardından buhar ve ozon uygulamasıyla yumuşatıyoruz. Sadece vakumlama yöntemiyle, cilt tonunun iyileştirilmesi ve gençleştirilmesinde etkili oluyor. Siyah noktaların ve aknelerin hızlı, ağrısız olarak ortadan kaldırılmasında yararlı bir teknik.

Doğal görünümlü ve ışıltılı yüz gençleştirmenin yeni bir türü olan Hydrafacial, sıvı, ameliyat gerektirmeyen ve rahatlatıcı bir işlem. Bir makyaj fırçasının yüzde dolaşması gibi bir his yaratıyor. Vakumlama işlemi, cildin ihtiyacına göre 20-30 dakika sürüyor. Daha sonra cilt tipine göre serum, ampul, maske ve bitiriş kremiyle bakım sona eriyor.

- Günlük bakımın vazgeçilmezleri nelerdir?

Günlük bakımın en önemli ayağı, iyi temizleyici ürünler kullanmaktır. Profesyonel bir merkezin önerdiği, cilt tipine uygun seçenekler tercih edilmeli. Problemsiz ciltlerde daha çok köpük tarzı ürünler, hassas ciltlerde granüllü peeling’ler, problemli ciltlerde ise kurutucu özellikli jel ve tonikler tercih edilebilir. Temizlik aşaması ne kadar iyi olursa, bir sonraki adımda kullanılan serum ve kremin etkisi de o kadar artar. Tabii göz kremini de unutmamak gerekir. Her gün sabah-akşam düzenli olarak toplam beş dakika olan bu bakımlar, cildinizi besler.

Bakımsız cilt, kalınlaşıyor!

- Sigara kullanımının ve çevresel faktörlerin cilt yaşlanmasında ne tür etkileri var?

Hava kirliliği, kapalı alanlarda çalışma, yanlış beslenme, güneş ışınları, hava değişimi, kalabalık ortamlar, sigara dumanı, su tüketimi, moral bozukluğu, cilt yaşlanmasına yol açıyor. Bakımına zaman ayırmadığımızda, cildin kalınlaşmasından dolayı, kullanılan anti aging ürünler de etkisini kaybediyor.

DOĞAL TEKNİKLERE İLGİ DAHA BÜYÜK

Selülit tedavisi, doğru beslenmeyle desteklenmeli

- Selülit ve bölgesel incelme alanındaki yeni gelişmelerden bahsedebilir misiniz?

Selülit, yanlış beslenme ve aktivite azlığı nedeniyle oluşan bir sorun. Vücudun tipine göre, farklı bölgelerde ortaya çıkabilir. Elma tipi vücuda sahipseniz, daha çok göbek bölgesinde oluşan yağ simitleri vardır. Armut tipindeyse yağlar kalça ve bacaklarda görülür. Müdahale edilmediğinde, sorun daha karmaşık hale gelebilir. Bölgesel incelme sistemlerinin amacı, bu yağları harekete geçirmek üzere kurgulanmıştır. Tabii ki cihaz uygulamaları yeterli değil, tedavi sürecinde sağlıklı beslenip, alkolden uzak durmak gerekir. LPG, yaklaşık 30 yıldır sektörde olan ve kendini sürekli yenileyen bir sistem. En iyi tarafı, vücuda ışın vermeden doğal yöntemlerle işini yapması.

- Selülitin hiçbir zaman tamamen yok edilemeyeceği biliniyor, bu doğru mu?

Maalesef selüliti yüzde 100 ortadan kaldıran bir işlem yok. Selüliti harekete geçirip, küçültüp, pürüzsüz bir görünüm yaratmaya çalışılıyor. Aşırı görüntü bozukluğu varsa, lenf drenaj, LPG ve selülit masajı birlikte uygulanıyor. Kişiye, tamamen yok olmayacağı, dikkat edilmediği takdirde tekrarlayabileceği mutlaka söylenmeli.

Selüliti deri altında olan minik halkalar şeklinde düşünebilirsiniz. Bu halkalar büyüdükçe ve kuvvetlendikçe, hem derinin üzerine çıkıyor hem de kas gibi sertleşiyor. Buna, fibroz deniyor. Selülitin üç farklı derecesi var. Sağlık açışından risk teşkil etmiyor ancak bölgede çukurlaşma, çatlama ve kilo alımını hızlandırıyor.